Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:35:15

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Jedną nogą w gwiazdach

Sekcja Astronomiczna Zdjęcia z dzisiejszego zaćmienia Słońca - 3 listopada - november 2013r. Zdjęcia z dzisiejszego zaćmienia Słońca - 3 listopada - november 2013r.Kilka słów o zajęciach Sekcji Astronomicznej

Jak co tydzień przekazujemy kilka zdań na temat tego czym zajmuje się Sekcja na swoich zajęciach. W sobotę zajęcia trafiły pomiędzy Święto Wszystkich świętych i niedzielę, co oczywiście skutkowało mniejsza frekwencją. Najistotniejsi członkowie byli i nieźle się narobili. Bo przed nami zaćmienie a na stole pracy huk.


Na każdych zajęciach realizujemy nasz plan budowlany. Praca jest żmudna i efekty powstają w żółwim tempie, ale coś rośnie i trzeba nieco cierpliwości. Najważniejsza jest precyzja a to zabiera czas. Tym niemniej praca wre i konstrukcja powstaje o część każdej soboty. Najważniejsze problemy rozwiązane, ale nie mniejsze jeszcze przed nami.

W opracowaniu znajduje się także kalendarz. Ładne i pasujące zdjęcia upiększa go właściwie, ale znalezienie w gąszczu zbiorów nie jest takie proste. Bo niby dlaczego to a nie tamto? Część materiałów przekazują nam miłośnicy astrofotografii z całego kraju, ale to nie wystarcza. Grafika musi tez pasować do miesiąca i zjawisk astronomicznych w danym czasie. To znacznie utrudnia zadanie. Za to satysfakcja większa jest na koniec projektu.

Nie tylko takimi zadaniami żyjemy. Wiedza to potęga i trzeba ją rozbudowywać jak tylko się da. Zaćmienie jest na to dobrym powodem, bo co i jak z zaćmieniami nie jest takie oczywiste. Obecne zaćmienie jest dość szczególne, bo hybrydowe. A takie zaćmienia zdarzają się niezwykle rzadko. Jest to połączenie zaćmienia obrączkowego i całkowitego. W tym miesiącu pas zaćmienia przebiega przez Afrykę. Nie da się go zobaczyć w naszym kraju, ale projekt GLORIA zadbał o to by pokazać je wszystkim za pośrednictwem Internetu. Do samego zaćmienia dochodzi, gdy Księżyc znajdzie się na linii Ziemia – Słońce. A nie jest to takie oczywiste. Każdego lunarnego miesiąca Księżyc znajduje się w węźle wstępującym i zstępującym. Jest także w nowiu, i to wtedy następuje zasłonięcia tarczy naszej gwiazd. Ale nie za każdym razem. Jak trudno doprowadzić do tego obrazuje proste doświadczenie: weź w rękę piłeczkę pingpongową – to będzie Ziemia – w drugą dłoń uchwyć kulkę o średnicy około 2cm – np. jeden koral z naszyjnika mamy lub siostry (czego się dla nauki nie zrobi) – i rozłóż ręce na boki najbardziej jak tylko dasz radę. Teraz ustaw obie kulki tak, by słoneczny cień koralika – Księżyc – znalazł się na powierzchni piłeczki pingpongowej – Ziemi. Trochę się natrudzisz nim to się uda. A co dopiero gdy w grę wchodzą odległości dziesiątek i milionów kilometrów.

Zaćmienie Słońca to niezwykle magiczne zjawisko astronomiczne. Jego magię wykorzystywano w zamierzchłych czasach w przeróżny sposób, nawet do przejęcia władzy (Faraon – B. Prus). Wszystkie kultury i cywilizacje ludzi w znaczący sposób były z nimi związane.

Zaćmienie z 2012r.

Poszukując tematów na naszą konferencję naukową w dniu 15 listopada 2013r. z okazji rocznicy śmierci Johannesa Keplera, poruszyliśmy dość istotne zagadnienie fal materii. Za pomocą filmy Pana dr Quantum zaprezentowaliśmy sobie jak to jest w świecie kwantowym. Czym on takim szczególnym się charakteryzuje? Zjawisko dyfrakcji fal materii wprawia każdego w niezły zawrót głowy i to naukowy zawrót głowy. Ania, pasjonatka fizyki, takiego zawrotu doznała i już wie jak wiele jeszcze przed nią i przy okazji przed nami. Film wiele może wyjaśnić, ale bez czytania i nauki niewiele się pojmie. A jest to obecnie najtrudniejszy ale najbardziej efektywny obszar fizyki.Pytanie tylko po co nam to? Kiedy mamy do czynienia ze spagettyzacją w pobliżu czarnej dziury, to już bardzo blisko do połączenia świata makro i kwantowego. Gdyby czarną dziurę dało się opisać tylko teorią kwantową, to nie byłoby żadnych nieskończoności, które spędzają sen z oczu fizyków. Niestety czarna dziura to obiekt makro, ogromny i niezwykle ciężki, a fizyka relatywistyczna potrafi opisać jedynie świat makroskopowy stąd w niej nieskończona masa i inne nieskończoności. Dr Quantum przedstawił ciekawe doświadczenie z dwoma szczelinami. Jego wynik, dla nieobytego z fizyka kwantową jest niezwykle zaskakujący, ale prawdziwy. Zapraszamy do zapoznania się z nim, może nie jeden raz … do pełnego zrozumienia.

Ostatnie przygotowania do Konferencji pozwalają na zweryfikowanie wystąpień i solidne przygotowanie się do zadania. Mamy nadzieję, że chociaż widzów nie zabraknie na sali. A ty czytelniku jeśli tylko masz ochotę przyjdź i jeszcze zaproś swoich znajomych … 15 listopada 2013r. – szczegóły na naszej stronie w późniejszym terminie.

Zadania do samodzielnego opracowania w domu:
  • Wybierz temat swojej prelekcji i przygotuj do nie prezentację multimedialną, plakat, doświadczenie lub inną formę przekazu.
Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,780,062 unikalne wizyty