Kalendarz

<< Luty 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 5

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:2,504
Wczoraj:5,198
W tym tygodniu:11,342
W tym miesiącu:64,200
W tym roku:114,740
Wszystkich:13,878,111

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 6:48
Zachód słońca: 17:35
>Dzień trwa:
10 Godzin 47 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 7:49
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Gabriel, Jana, Anastazja, Auksencja, Baldomer, Auksencjusz, Auksenty, Baldomera, Honoryna, Bazyli, Anna

Księżyc


Data: 27-2-2020 21:28:07

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4106 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Indyjska sonda Mangalyaan w drodze na Marsa!

Astronautyka Start rakiety PSLV z sondą Mangalyaan / Credits: ISRO Start rakiety PSLV z sondą Mangalyaan / Credits: ISROKilka godzin temu doszło do wyniesienia na orbitę pierwszej indyjskiej sondy kosmicznej, której celem będzie czwarta planeta od Słońca – Mars. Z pierwszych informacji wynika, że sonda została umieszczona na poprawnej orbicie, rozłożone zostały jej panele słoneczne, a podsystemy działają właściwie.


Indyjska misja agencji ISRO o nazwie Mars Orbiter Mission (Mangalyaan) rozpoczyna tym samym zaplanowaną na 10 miesięcy podróż w kierunku Czerwonej Planety, do której powinna dotrzeć 24 września w 2014 roku. Krytycznym manewrem będzie wytracenie części uzyskanej przez sondę prędkości, dzięki czemu zostanie ona przechwycona przez pole grawitacyjne Marsa.

Jeśli etap dotarcia na orbitę Marsa się powiedzie, to Indie dołączą do elitarnego grona narodów (jako pierwszy z Azji), którym udało się do tej pory tego dokonać. Należą do nich obecnie Stany Zjednoczone, Rosja (ZSRR) oraz Europejska Agencja Kosmiczna. Wcześniej kontrolerzy indyjskiej misji będą musieli zmierzyć się z wyzwaniami związanymi z podróżą poprzez przestrzeń międzyplanetarną (m.in. dłuższa komunikacja).

Do startu misji doszło dzisiaj o godzinie 10:08 CET z portu kosmicznego Satish Dhawan Space Center, zlokalizowanego na wyspie Sriharikota. Posiadająca masę niespełna 1340 kilogramów sonda Mangalyaan wyniesiona została za pomocą indyjskiej rakiety PSLV (Polar Satellite Launch Vehicle), która na potrzeby tego zadania wyposażona została w sześć powiększonych rakiet wspomagających (konfiguracja ta nazywana jest PSLV XL).

Rakieta wyniosła sondę zgodnie z planem na orbitę o parametrach 246,9 x 23566 km (blisko zakładanych). Przed wypuszczeniem sondy doszło jeszcze do dodatkowego, zaplanowanego specjalnie pod kątem tej misji odpalenia czwartego stopnia rakiety. W tym celu wcześniej zmodyfikowany został algorytm systemu nawigacyjnego rakiety, polepszono wydajność jej baterii oraz rozlokowano na Oceanie Spokojnym dwa statki ze sprzętem do namierzania.

Wejście na trajektorię międzyplanetarną powinno mieć miejsce na przełomie listopada i grudnia. W tym celu sonda wykona za pomocą swojego silnika sześć dodatkowych manewrów. W śledzeniu sondy w czasie jej podróży do Marsa Indiom pomagać będzie ośrodek Jet Propulsion Laboratory (NASA) oraz stacje z sieci Deep Space Network. Celem misji Mars Orbiter Mission jest samo dotarcie do Marsa – cel bardzo ambitny jak na możliwości Hindusów.

Warto wspomnieć, że indyjska misja na Marsa zatwierdzona została w sierpniu 2011 roku, a budowa sondy zabrała mniej niż dwa lata! Takie tempo przygotowań wynikało przede wszystkim z bazowania na projekcie innej indyjskiej sondy kosmicznej – pomyślnie przetestowanej w 2008/2009 roku księżycowej Chandrayaan. Koszt budowy sondy Mangalyaan szacowany jest na 73 mln dolarów.

Niemal dwie trzecie masy startowej sondy to paliwo, które prawie w całości (tj. 390 litrów) zostanie skonsumowane na manewry związane z wejściem na trajektorię międzyplanetarną oraz późniejszym wyhamowaniem przed wejściem na orbitę Marsa. Kontrolerzy po pomyślnym przechwyceniu przez pole grawitacyjne Czerwonej Planety planują osadzić sondę na orbicie o parametrach 365 x 80000 kilometrów, co spowoduje, że Mangalyaan będzie okrążać Marsa raz na 3 dni.

Pomimo tego, że celem misji jest demonstracja możliwości dotarcia indyjskiego statku kosmicznego do Czerwonej Planety, to sonda wyposażona została w 5 instrumentów naukowych do badania marsjańskiej powierzchni i atmosfery. Jednym z tych instrumentów jest czujnik obecności metanu, na którego ślad natrafiła europejska sonda Mars Express oraz naziemne obserwatoria, jednak obecności którego nie potwierdził do tej pory amerykański łazik Curiosity. Kwestia występowania na Marsie metanu jest o tyle istotna, że źródłem jego występowania mogą być nieznane geologiczne procesy, a być może nawet pewna forma życia biologicznego.

Niektóre z celów naukowych indyjskiej misji Mars Orbiter Mission pokrywają się z celami naukowymi amerykańskiej misji MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile Evolution), która wyniesiona zostanie na orbitę Ziemi 18 listopada tego roku. Na orbicie Marsa sonda MAVEN powinna znaleźć się w tym samym tygodniu co indyjska Mangalyaan. Istnieje więc prawdopodobieństwo współpracy pomiędzy dwoma zespołami naukowców nad dostarczanymi przez sondy danymi. Oczywiście stanie się tak przy założeniu pomyślnego dotarcia obu sond do Czerwonej Planety, co nawet w XXI wieku stanowi duże wyzwanie (co udowodnili niedawno Rosjanie, których sonda Fobos-Grunt nie zdołała nawet opuścić Ziemi).

(SFN)

Źródło: Kosmonauta.netPrzeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
21,996,440 unikalne wizyty