Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 2

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:1,359
Wczoraj:1,948
W tym tygodniu:3,307
W tym miesiącu:9,926
W tym roku:370,905
Wszystkich:14,134,276

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:52
Zachód słońca: 21:15
>Dzień trwa:
16 Godzin 22 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:13
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Pompejusz, Sędzisława, German, Antoni, Piotr, Cyryl, Wilibald, Metody, Estera

Księżyc


Data: 07-7-2020 20:58:30

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Dzisiaj wieczorem start Change-3

Astronautyka Na stanowisku startowym: rakieta CZ-3B z łazikiem Change-3, 1 grudnia 2013 / Credits: CSNA Na stanowisku startowym: rakieta CZ-3B z łazikiem Change-3, 1 grudnia 2013 / Credits: CSNADziś wieczorem Chiny wystrzelą "Jadeitowego Królika" - pierwszy lądownik Księżyca od 1976 roku. Start o 18:30 polskiego czasu.Start

Na 1 grudnia na godzinę 18:30 CET przewidziana jest próba startu rakiety Chang Zheng (Długi Marsz) 3B z chińskim łazikiem księżycowym Chang'e-3 "Yutu" (Jadeitowy Królik). Jeśli misja się powiedzie, będzie to pierwsze miękkie lądowanie na Księżycu po 1976 roku, a Chiny staną się 3 krajem w historii, po Rosji (ZSRR) i USA, który dokonał takiego osiągnięcia. Ostatnim obiektem miękko lądującym na Srebrnym Globie była radziecka misja Łuna 24, która osiadła na nim 19 sierpnia 1976 roku.

Start odbędzie się z kosmodromu Xichang, planowo o 17:30 UTC. Sześciokołowy łazik jest trzecią chińską misją księżycową. Poprzednie etapy składały się z dwóch udanych misji, orbiterów Chang'e-1 i Chang'e-2, które wysłano w 2007 i 2010 roku.

Chiny chcą, aby "Yutu" przynajmniej przez 3 miesiące badał powierzchnię Księżyca, wykonując zdjęcia oraz prowadząc badania mineralogiczne i geologiczne. Misja ma też ważne znaczenie technologiczne. Wiele urządzeń zostało po raz pierwszy skonstruowanych w Państwie Środka na potrzeby Chang'e-3.

Imię Yutu

Change-3 na Księżycu - wizualizacja / Credits: News CN Change-3 na Księżycu - wizualizacja / Credits: News CNImię łazika, "Yutu", zostało wybrane w powszechnym konkursie. Między 25 września a 25 października Chińczycy na całym świecie mogli internetowo zgłaszać swoje propozycje nazw. Zebrano 190 000 wpisów, z których 14 osobowe jury wybrało 10 do dalszej dyskusji. Do najpopularniejszych należały imiona Tansuo ("odkrywać") i Lanyue ("chwytać Księżyc"), oraz Qian Xuesen (Ch’ien Hsüeh-sên, wybitny naukowiec, uważany za ojca chińskiego programu kosmicznego).

Wybór "Yutu" padł w głosowaniu w miniony wtorek, 26 listopada. Około 650 tysięcy z spośród ponad 3,4 miliona głosów oddano właśnie na tę propozycję.

ak wyjaśnia Li Benzheng, zastępca kierownika chińskiego programu księżycowego, "Yutu to symbol łaskawości, czystości i zwinności, pasuje więc do łazika przez skojarzenia. Odzwierciedla też pokojowy charakter eksploracji kosmosu przez Chiny". Według chińskiej mitologii Yutu, Jadeitowy Królik, był towarzyszem Chang'e, zanim jeszcze stała się boginią Księżyca.

Lądowanie

Po starcie i kilku korektach kursu 6 grudnia około 04:30 CET łazik powinien wejść na orbitę okołoksiężycową. Po tygodniu oczekiwania, 14 grudnia około 14:36 CET "Yutu" ma wylądować na powierzchni Sinus Iridium, Zatoki Tęczy. Patrząc na Księżyc z Ziemi, znajduje się ona w górnej lewej ćwiartce pełnego Księżyca. Najbliżej Sinus Iridium leży lądowisko radzieckiej misji Łuna 17.

W trakcie misji wsparcia Chinom za pomocą swoich stacji naziemnych udzieli Europejska Agencja Kosmiczna. Dzięki ESA właśnie jest znana data lądowania, ponieważ strona chińska nie podała jak na razie żadnych, prócz daty startu, oficjalnych informacji dotyczących przebiegu misji.

Za pomocą własnego silnika chemicznego (paliwo dwuskładnikowe) lądownik obniży orbitę do wysokości 15 kilometrów nad powierzchnią Księżyca. Wtedy też wykonany zostanie manewr lądowania. Opadając, lądownik za pomocą autonomicznego systemu lądowania wynajdzie najdogodniejsze miejsce - możliwie najrówniejsze, bez skał i kraterów. Lądownik powinien osiąść na 4 wspornikach amortyzujących z prędkością nie większą niż 14 km/h. Po jakimś czasie wysunie on rampę, po której powinien zjechać "Yutu".

Sam łazik ma masę około 140 kilogramów. Zasilany jest z generatora radioizotopowego pracującego najpewniej na plutonie-238. Generator zapewni ciepło i energię elektryczną również w trakcie dwutygodniowej księżycowej nocy. Robot wyposażony jest m.in. w georadar, cztery kamery nawigacyjne i panoramiczne oraz teleskop optyczny.

Próbki na Ziemi do 2020

Jak wspomniano, misje Chang'e są częścią większego chińskiego programu eksploracji Księżyca. Jego uwieńczeniem ma być misja przywiezienia próbek gruntu księżycowego na Ziemię do 2020 roku. Docelowo Chiny mają zamiar również przeprowadzić załogowe lądowanie na Księżycu. Dlatego ważna jest misja Chang'e-3, która będzie testem umiejętności i zdolności chińskich inżynierów w tak trudnym przedsięwzięciu.

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,309,272 unikalne wizyty