Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 20-4-2024 11:06:20

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

ESO otrzymało fundusze na planetarium i centrum wystawowe

eso ESO The new planetarium and exhibition centre at ESO HeadquartersESO otrzymało dofinansowanie budowy planetarium i centrum wystawowego w pobliżu swojej siedziby w Garching koło Monachium w Niemczech. Centrum będzie wspaniałym miejscem do prezentowania astronomii społeczeństwu. Umożliwiła to fundacja Klaus Tschira Stiftung, który zaoferowała całkowite sfinansowanie budowy.


ESO przyjęło propozycję fundacji Klaus Tschira Stiftung, która zaproponowała sfinansowanie budowy nowego planetarium i centrum wystawowego w siedzibie ESO w Garching koło Monachium w Niemczech. Działanie nowego centrum będzie finansowane przez ESO. Będzie przeznaczone do inspirowania ludzi do spoglądania na gwiazdy i wskazywania wagi astronomii oraz jej wpływu na nasze codzienne życie.

ESO Artist’s impressions of the stunning planetarium and exhibition centre to be built at ESO Headquarters near Munich, Germany. The new building, conceived by Darmstadt-based architects Bernhardt + Partner, and with construction to be funded by the Klaus Tschira Stiftung, is designed to complement the existing ESO site. When viewed from above the building symbolises a binary star system about to go supernova. Credit: Architekten Bernhardt + Partner www.bp-da.de/

Fundacja Klaus Tschira Stiftung jest organizacją non-profit, którą założyć w 1995 roku fizyk Klaus Tschira. Jej misją jest wspieranie projektów w naukach przyrodniczych i informatycznych, a także w matematyce, ze szczególnym uwzględnieniem promocji edukacji i popularyzacji tych dziedzin.

Nowy obiekt udostępni zwiedzającym spektakularną prezentację astronomii w ogóle, a także wyników naukowych, projektów i technologicznych przełomów ESO. Całą zawartość będzie prezentowana po angielsku i niemiecku.

Unikalny projekt nowego budynku będzie przypominać układ podwójny gwiazd z przepływem masy od jednego składnika do drugiego, co prowadzi do wybuchu supernowej. Będzie to także uwidocznione w nazwie: ESO Supernova. Projekt tego wspaniałego i eleganckiego budynku został wymyślony przez Klausa Tschirę z pomocą firmy architektonicznej Bernhardt + Partner, mającej siedzibę w Darmstadt.

Centrum będzie “bratem” dla widowiskowego Haus der Astronomie, centrum edukacji i popularyzacji astronomii w Heidelbergu w Niemczech, utworzonego pod kineic 2008 roku przez Max Planck Society dla Advancement of Science oraz Klaus Tschira Stiftung.

ESO Artist’s impressions of the stunning planetarium and exhibition centre to be built at ESO Headquarters near Munich, Germany. The new building, conceived by Darmstadt-based architects Bernhardt + Partner, and with construction to be funded by the Klaus Tschira Stiftung, is designed to complement the existing ESO site. When viewed from above the building symbolises a binary star system about to go supernova. Credit: Architekten Bernhardt + Partner www.bp-da.de/

Fundacja Klaus Tschira Stiftung jest organizacją non-profit, którą założyć w 1995 roku fizyk Klaus Tschira. Jej misją jest wspieranie projektów w naukach przyrodniczych i informatycznych, a także w matematyce, ze szczególnym uwzględnieniem promocji edukacji i popularyzacji tych dziedzin.

ESO Supernova będzie oferować odwiedzającym niezapomniane wrażenia pełnowymiarowemu planetarium korzystającemu z najnowszych technologii i ponad 2000 metrom kwadratowym wystaw stałych i czasowych. Dodatkowe pomieszczenia z urządzeniami konferencyjnymi będą służyć różnym wykładom, warsztatom i konferencjom. Planowane jest też publiczne obserwatorium prowadzone przez astronomów i inżynierów ESO.

„Astronomia jest fascynującą i inspirująca nauką. Jestem dumny, że mogę wnieść wkład w dzielenie się tym zafascynowaniem ze światem” mówi Klaus Tschira, Dyrektor Zarządzający fundacji Klaus Tschira Stiftung.

„Mamy nadzieję, że centrum będzie świecić jak nowa, super jasna gwiazda, wywołując entuzjazm i pasję dla astronomii” mówi Tim de Zeeuw, Dyrektor Generalny ESO.

Centrum ma spełniać założenia zrównoważonego rozwoju w zakresie ochrony środowiska, aspektów ekonomicznych, społeczno-kulturalnych i funkcjonalnych, a także technologii i działań lokalnych.

Siedziba ESO znajduje się w centrum badawczym Garching, około 15 kilometrów na północ od Monachium. Jest to jeden z największych kompleksów badawczych i edukacyjnych w Niemczech, obejmujący 6000 pracowników i 13 000 studentów. Jest także podstawą dla większego kompleksu Technical University of Munich, kilku instytutów Max Planck Society, Ludwig Maximilian University of Munich, Bavarian Academy of Science oraz licznych innych uznanych instytucji i firm.

Projekt bazuje na pomyśle, który narodził się w wyniku współpracy pomiędzy ESO, a Heidelberg Institute for Theoretical Studies (HITS) – instytutem badawczym fundacji Klaus Tschira Stiftung. Prace konstrukcyjne rozpoczną się w 2014 roku.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Jest wspierane przez 15 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada Bardzo Duży Teleskop (Very Large Telescope), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - E-ELT), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,247,773 unikalne wizyty