Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 3

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:2,490
Wczoraj:2,301
W tym tygodniu:12,384
W tym miesiącu:19,003
W tym roku:379,982
Wszystkich:14,143,353

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:55
Zachód słońca: 21:13
>Dzień trwa:
16 Godzin 17 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:19
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Filip, Aniela, Samson, Zacheusz, Witołd, Amalberga, Sylwan, Witalis, January, Aleksander, Rufina, Rzędziwoj, Engelbert, Askaniusz

Księżyc


Data: 10-7-2020 11:29:17

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Na Kosmicznym Froncie . . . Świata Widzenie

Sekcja Astronomiczna kosmiczna choina Idą święta ... czas na choinkęNa naszym Kosmicznym Froncie praca wre. Wszystko chyba dlatego, że nadchodzą święta i kończy się stary rok. Lecz nie jest to jedyny powód. Zadania jakie przychodzi nam podjąć wymagają tego by się w nie angażować bez końca. Bo to nie tylko ciekawe jest ale i warte tego. A przy okazji spotkaliśmy się z artystami nie mniejszymi od nas samych. Przedstawili nam swoje Świata Widzenie.


Sobota niezwykła jak każda inna. Wieczór jesienny już się zaczął. W domach przygotowania do świąt pełną parą idą naprzód, a my oczywiście spotykamy się w podziemnym sanktuarium astronomii.

Właśnie powstała w zasadzie pierwsza z pięciu ścian naszej budowli. Już teraz widać jak duża będzie i nie wiadomo czy przypadkiem zbyt nie przesadziliśmy z rozmiarami. Stefan trzyma robotę w ryzach i prze naprzód a my razem z nim. Jeszcze żeby nam tylko materiału starczyło do kontynuacji.

Jedne promy kosmiczne skończyły swoją karierę, a na horyzoncie karierę chce zrobić jedyny egzemplarz Burana. Chce, bo raczej nie zrobi już jej, a to za sprawą katastrofy jaka spotkała w zasadzie jedyny egzemplarz tego wyjątkowego samolotu kosmicznego. Przypomnieliśmy sobie jego historię za sprawą sporego artykułu. I jak to bywa, okazało się, że zaczął tak sobie a skończył źle. W zasadzie skopiowana konstrukcja Space Schulte doprowadziła gospodarkę ZSRR do załamania. To jest dobry przykład jak wielkiego wysiłku wymaga takie osiągnięcie. Za sprawa tego projektu powstała jednak największa rakieta ludzkości ENERGIA. I tu panowie i panie należy czapki z głów zdjąć przed konstruktorami.

Astronomiczna Polska Rzeczywistość Astronomiczna Polska RzeczywistośćAnia wybrała cyfrę sześć z dziewięciu możliwych to na ekranie zjawił się Kosmiczny Front … o promach kosmicznych. To świetny serial. Współczesny i dający najnowsze wiadomości. Czasami takie publikacje są wiele lat za murzynami. A tu proszę bardzo. Nawet napisy pod prelegentami były w naszym języku. A wszystko za sprawa niezwykłego patrzenia na Wszechświata prze Issaca Newtona. To on stał się kanwą tego serialu.

Patrząc na otaczający nas świat, przyrodę a nawet dalej, widzimy tylko to co potrafimy dostrzec. Każdy z nas widzi świat inaczej, tak jakby przez inne okulary. Okulary artysty potrafią być niezwykłe i to nie tylko z racji koloru. Przekonaliśmy się odwiedzając otwarcie wystawy Świata Widzenie. Nasi lokalni artyście przedstawili swoje świata widzenie, swoja perspektywę. Nie zawsze pasuje ona do naszej, ale zawsze jest to jakaś perspektywa … może i kosmiczna. Obrazy, rzeźby fotografie i twórczość 3D, można było podziwiać w holu naszego Pałacu. Nawiasem mówiąc kończy się jego remont i nadchodzi pora zagospodarowania tego co odtworzono. Może jakiś kącik na nasza konstrukcję? Cha cha.

Niebo jest czasami bezlitosne. Pogody jak na lekarstwo, to mało powiedziane. Ale czasami, gdy na dzień lub dwa coś się przebije przez jesienne chmury to od razu zmienia nie tylko nasz nastrój. Przed nami Geminidy, a w zasadzie maksimum za nami. Lecz jest to aktywniejszy rój od Perseidów, tylko, że jego obserwacja przychodzi w zimne noce, co może umniejszyć jego atrakcyjność. Liczni przybysze z kosmosu przyciągają jednak uwagę wszystkich. Piękne, zielone kokony na podświetlonym przez zbliżającą się pełnię Księżyca zapierają dech w piersi. Trzeba tylko wytrwać w niespaniu bo nad ranem widać ich najwięcej. Maksimum trwało prawie cała dobę. Kto wytrwał widział niezłe widowisko.

Warto jeszcze pamiętać o zbliżających się atrakcjach na wieczornym niebie. Wenus na zachodzie przyciąga uwagę każdego wieczoru. Warto poświęcić jej czas, bo w styczniu trafi między nas a Słońce i zniknie nam aż do wiosny. Teraz jej sierp rośnie w rozmiarze, choć sam się zwęża coraz to bardzie. Tak właśnie Galileusz odkrył zupełnie inny układ planet niż do tej pory sadzono. Choć Pan Kopernik przekonywał wszystkich, to dopiero Galilei przez swoja lunetę i skrupulatne obserwacji dowiódł jak się sprawy mają. Dzisiaj już nikt tego nie kwestionuje, ale droga do tego była żmudna.

Po Wenus na niebo wkracza Jowisz. Ten zbliża się do opozycji. Jej czas to styczeń, więc jeszcze jest trochę nocy na obserwacje. Polska rzeczywistość wymaga wykorzystania każdej chwili. I tak jest ich niewiele w roku. Dobra pogoda potrafi nas zaskoczyć jak śnieg drogowców w zimie. Ale zawsze pozostaje nam dobry refleks.

A za tydzień spotkanie przedświąteczne. Taki niby opłatek, ale za to szczere życzenia. Każdy coś drobnego przyniesie by i ten stół nie był pusty.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,319,357 unikalne wizyty