Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 24-11-2020 02:09:57

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Nieziemska podróż w starym roku

Sekcja AstronomicznaOstatnie w tym roku zajęcia Sekcji Astronomciznej

Szczęśliwego Nowego Roku Szczęśliwego Nowego RokuCzy kosmos ma wpływ na nasze codzienne życie? Czasami skłaniamy się myśleć, że niby jak i po co? A jednak. Kosmos nie jest wcale taki odległy jak nam się wydaje. I choć dzieli nas od niego aż zaledwie kilkadziesiąt kilometrów atmosfery, to zależymy od niego bardziej niż nam się by wydawało na pierwszy rzut oka.


Zaledwie wczoraj obchodziliśmy rocznicę urodzin Johannesa Keplera, a dzisiaj postanowiliśmy mu poświęcić nieco więcej czasu. Bo czy badając kosmos możemy badać nasze zależności od niego? Choć nie każdy ma na to ochotę to każdego dnia odbywamy nieziemską podróż, w czasie której na naszej Ziemi zachodzą zmiany nie zawsze najlepsze dla nas samych. Zastanowiliśmy się jak nasza podróż wygląda. Z poprzednich zajęć powstało zadanie domowe polegające na obserwacji wschodu i zachodu Słońca, a dokładnej jego miejsca na horyzoncie. Dzięki takim obserwacjom w ciągu roku zdamy sobie sprawę dlaczego zmienia się nasz świat w rytm kosmicznych cykli. Obserwacje trzeba wykonywać bardzo dokładnie, aby uchwycić sedno problemu. Tydzień temu pokazaliśmy za przykładem Majów, że nie trzeba wyrafinowanej technologii by z dużą dokładnością mierzyć i badań kosmiczne zjawiska.

Krótki film pobudził nasza wyobraźnię do przemyśleń w okolicach przełomu roku 2013/2014. Ziemia wędrując po orbicie daje nam niezwykła szansę na śledzenie reakcji wszystkiego co żyje na pory roku, działania grawitacyjne czy złożoność procesów zachodzących w całej Ziemi. Czasami relacje między tymi zjawiskami dają się opisać prostą formułą Keplera, ale czy wtedy rozumiemy dogłębny jej sens? Rotacja planety zmienia nie tylko dzień w noc, ale pociąga za sobą ruchy oceanów i wiatrów na całej planecie. Przypływy i odpływy wprawiają w ruch serce natury. A my żyjemy tylko w jego rytmie. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego rytmu. Może dlatego przyjdzie nam przeżyć jeszcze nie jedną globalna przemianę. Może dzięki temu nauczymy się szacunku dla tego ograniczonego zasobu jaki daje nam nasza planeta. Bo choć szukamy bez skutku innych miejsc bardzo podobnych do naszego domu, to znajdujemy tylko namiastki naszego zakątka. Nie znajdujemy ani takiej wody, ani takiego wiatru, a ni takiego Słońca. Wszędzie jest inaczej tak bardzo, że nie dla nas to miejsca.Gdy pada z nieba deszcz narzekamy, a nie zastanawiamy się jak to się dzieję, że on pada i co to dla nas znaczy. Każda kropla deszczu to etap skończonego cyklu przemian w naszym ekosystemie. Nie niekończącego się cyklu, ale właśnie skończonego ciągu cykli. Zdamy sobie z tego sprawę, gdy przyjrzymy się wyparowanym oceanom na Marsie czy Wenus. A gdy za 100 mln lat wyparują oceany na Ziemi będziemy tylko wspominać … czy faktycznie będziemy? Szybciej skończy się ropa, węgiel i złoża ważnych dla nas metali. Wybuchnie Krakatau i znowu wejdziemy w ciemne wieki naszej cywilizacji. A może niekończący się wzrost zniszczy nas szybciej. Nie wystarczy tylko zdać sobie z tego sprawy. Musi tego dokonać większość większości. Bo choć podróż nasza jest niezwykle piękna, jeśli tylko umiemy spojrzeć przez okno, to jednak ma ona swój początek i koniec.

Niby mimochodem rękami Stefana powstała druga ściana gwiezdnego domu. Wprawa robi swoje. Ale nasz krzyk o karton na budowę jest teraz jak wycie wilków w śniegach Alaski. Kartonu! Kup sobie nowy telewizor a karton przynieś do nas.

W zeszłym tygodniu Bartłomiej przedstawił nam wyjaśnienie matematyczne faktu z doświadczenia Galileusza. Było to jedno z najpiękniejszych doświadczeń fizycznych. Podsumowując spadanie swobodne w polu grawitacyjnym nie ma związku z masą spadającego ciała. Co doświadczalnie wykazała uczony a matematycznie udowodnił … Bartłomiej. Dzisiaj za to przy święcie Keplera pokazaliśmy jak ogólne jest Prawo Keplera T2/R3 = constans i jego uogólniona postać z praw grawitacji. Stąd zadanie do obliczenia poniżej:
Wokół Ziemi krążą dwa satelity po orbitach jak na rysunku (R i 2R na d Ziemią) oblicz stosunek okresów obiegu tych satelitów czyli T2/T1. Wykorzystaj trzecie prawo Keplera.

satelity satelity do zadania


Tyle do domu bo przecież nadchodzi Nowy Rok. Stąd życzenia wszelkiej pomyślności i sukcesów w nowym 2014 roku. I do zobaczenia w przyszłym roku … czyli za rok.

No i na zakończenie jeszcze rozwiązanie zadania domowego z zeszłego tygodnia. Azymut wschodu Słońca to 129o a zachodu 230o różnica kątów jaką trzeba było oszacować z obserwacji wynosi 102o ale przyjęcie na tzw. oko 90o jest wystarczające, choć Majowie by się obrazili za taką dokładność.Przeczytaj więcej:

1
<
#1 | jacek dnia 02/01/2014 10:13:44
Do rozwiązania zadania z obserwacji wschodów i zachodów Słońca ... Kąt obserwowany będzie nieco mniejszy z racji obecności obiektów na horyzoncie - drzew i domów. To powoduje, że Słońce widać nieco później i kąt z obserwacji wyjdzie bliższy 90 stopniom.

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,760,015 unikalne wizyty