Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 28-3-2024 09:43:02

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Urania - Postępy Astronomii - ponad 90 lat naukowej tradycji

AstronomiaWśród kandydatów na popularyzatora nauki jest również Sekcja Astronomiczna. Oto w jak zaszczytnym gronie przyszło nam się znaleźć.

urania Okładka UraniiRelacje o najciekawszych odkryciach w kosmosie, budzące zachwyt obrazy obiektów astronomicznych, cyfrowe archiwum to dokonania czasopisma "Urania - Postępy astronomii", które na polskim rynku ukazuje się już ponad 90 lat. Pismo kandyduje w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce PAP przy współpracy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Startuje w kategorii Media.


"Urania" ukazuje się od 1922 roku, czyli drukiem wydano do tej pory kilkadziesiąt tysięcy stron będących świadectwem historii polskiej nauki i popularyzacji nauki. "Jest czasopismem popularnonaukowym o badaniach kosmosu. Tytuł łączy w sobie tradycję i nowoczesność. Z jednej strony jest jednym z najstarszych polskich czasopism, z drugiej - w ciągu ostatnich dwóch lat pismo przeszło olbrzymią metamorfozę w nowoczesny, elegancki magazyn, atrakcyjny dla współczesnego czytelnika" - czytamy w konkursowym zgłoszeniu.

Redakcja stawia na rzetelną, pogłębioną popularyzację i upowszechnianie wiedzy, a nie jedynie na powierzchowne kopiowane informacji z internetu. Wyniki swoich badań opisują tutaj czołowi polscy astronomowie, a artykuły przeglądowe piszą zarówno astronomowie, jak i zaawansowani miłośnicy astronomii, a także nauczyciele i dziennikarze naukowi.

Podstawową zasadą przy doborze materiałów jest zróżnicowanie treści, tak aby każdy numer był ciekawy dla szerokiego grona odbiorców. Są teksty proste, zrozumiałe na poziomie gimnazjum, ale także trudniejsze, w których mogą się czasem znaleźć nawet wzory matematyczne, co obecnie jest nie do pomyślenia w wielu czasopismach.

Redakcja „Uranii” jest obecna na festiwalach nauki, konkursach, obozach dla młodzieży. Różne akcje, w których brała udział obejmują swoim zasięgiem nawet setki tysięcy osób. Przykłady z ostatnich lat to Międzynarodowy Rok Astronomii 2009, Rok Jana Heweliusza 2011, Tranzyt Wenus 2012 i wreszcie oczekiwanie na kometę stulecia w 2013. Redakcja pisma stawia także na popularyzację nauki poprzez kulturę, na przykład wsparła wielkie widowisko muzyczno-filmowe „Moc Klasyki – Planety” w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Czasopismo ma też swój wkład w sukcesy odnoszone przez polskich uczniów na międzynarodowych olimpiadach astronomicznych. To właśnie na jego łamach regularnie publikowane są zadania z minionych olimpiad z przykładowymi rozwiązaniami. Stanowią one podstawę dla uczniów chcących wziąć udział w polskiej olimpiadzie i innych konkursach astronomicznych, a także przydają się nauczycielom do przygotowywania zajęć. Autorami rozwiązań olimpijskich są uczniowie, finaliści ostatnich edycji Olimpiady.

W dziale „młodzi badacze” publikowane są najlepsze uczniowskie prace prezentowane np. na Ogólnopolskim Młodzieżowym Seminarium Astronomicznym w Grudziądzu. W ostatnich kilkunastu miesiącach ze specjalnego programu „Uranii” dla szkół skorzystało blisko 300 bibliotek szkolnych, a to oznacza dotarcie z rzetelnymi informacjami o astronomii i fizyce do wielu tysięcy polskich uczniów.

„Urania” to nie tylko samo czasopismo drukowane. Jest też rozrastający się portal internetowy (http://urania.pta.edu.pl), są działania w mediach społecznościowych (np. http://www.facebook.com/UraniaPA). Wersja drukowana ma kilka tysięcy czytelników miesięcznie, a wersja internetowa kilkanaście tysięcy odsłon miesięcznie.

Ciekawym elementem jest Cyfrowe Archiwum Uranii (http://urania.pta.edu.pl/archiwum). Kolejne roczniki są sukcesywnie skanowane i umieszczane w archiwum w pełnej wersji z nieodpłatnym dostępem dla wszystkich. Można w nim natknąć się też na różne ciekawostki, choćby taką, że kiedyś tytuł periodyku brzmiał „Uranja”, bo takie były przedwojenne zasady polskiej ortografii. Lektura zamieszczonych materiałów daje interesujący dla współczesnego czytelnika obraz jak ewoluował język polski.

„Uranię” zna nawet... prezydent RP Bronisław Komorowski. Podczas jednej z imprez dotyczących popularyzacji nauki otrzymał w 2013 r. w prezencie specjalny numer „Uranii” z podpisami członków zespołu redakcyjnego.

"Popularyzacja prowadzona przez czasopismo przynosi korzyści nie tylko samej astronomii, ale także innym dziedzinom nauki i techniki. To właśnie zafascynowanie niesamowitymi obrazami kosmosu zachęca wielu młodych ludzi do zajmowania się w dorosłym życiu naukami matematyczno-przyrodniczymi i techniką. Bez tego w Polsce byłoby o wielu mniej inżynierów" - czytamy w konkursowym zgłoszeniu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,127,481 unikalne wizyty