Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 05:46:31

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Najciekawsze wydarzenia astronomiczne 2014 roku

Niebo za oknem slowaKluczowe OpisZdjeciaW roku 2014 dojdzie do czterech zaćmień, kilku efektownych koniunkcji, wybuchu aktywności meteorów z komety 209P/LINEAR oraz do maksimum aktywności słonecznej - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.


W roku 2014 czekają nas aż cztery zaćmienia: dwa Słońca i dwa Księżyca. Pierwsze zaćmienie Słońca wydarzy się 29 kwietnia i będzie to zjawisko obrączkowe widoczne na Antarktydzie. Drugie zaćmienie Słońca będzie częściowe i dojdzie do niego 23 października. Zjawisko to będzie widoczne w północno-wschodniej Azji, prawie całej Ameryce Północnej oraz w północno-wschodniej części Oceanu Spokojnego.

Do pierwszego całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie 15 kwietnia i najlepiej będzie ono widoczne na Oceanie Spokojnym i obu Amerykach. Drugie wydarzy się 8 października i będzie najlepiej widoczne na Oceanie Spokojnym, w zachodniej części Ameryki Północnej, we wschodniej Azji i we wschodniej Australii. Niestety żadnego z tych zjawisk nie dojrzymy w Polsce.

Jeśli chodzi o bliskie koniunkcje, to pierwszym ciekawym okresem będzie koniec lutego, kiedy to Srebrny Glob zbliży się na 0,3 stopnia do Saturna (21 II), a potem na 0,4 stopnia do Wenus (26 II). Do kolejnego bliskiego spotkania z Saturnem dojdzie 21 marca i 17 kwietnia. Dnia 6 lipca na odległość tylko 0,2 stopnia zbliżą się Mars i Księżyc, a 15 sierpnia w takiej samej odległości znajdą się Wenus i Jowisz.

Jeśli chodzi o roje meteorów najciekawiej w 2014 roku zapowiada się dzień 24 maja. Wtedy Ziemia spotka się z materiałem wyrzuconym z komety 209P/LINEAR, co powinno zaowocować deszczem meteorów o aktywności nawet 400 zjawisk na godzinę. Najlepsze warunki do obserwacji tego zjawiska wystąpią w Ameryce Północnej.

Z regularnych rojów meteorów najlepsze warunki do obserwacji wystąpią podczas maksimum rojów Kwadrantydów (3 stycznia o godz. 20), Orionidów (21 stycznia), Leonidów (17 listopada o godz. 23) i Geminidów (14 grudnia o godz. 13).

"Jeśli chodzi o jasne komety, to na początku stycznia wciąż możemy obserwować C/2013 R1 (Lovejoy). Na jej obserwacje warto wybrać się w pierwszej dekadzie miesiąca, bo jej blask powoli spada i zbliża się ona do Słońca. W pierwszych dniach stycznia widać ją na granicy konstelacji Herkulesa i Wężownika. Około godziny przed wschodem Słońca kometa świeci na wysokości około 30 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Jej blask wynosi około 5,5-6,0 mag, a więc jest widoczna nawet przez małe lornetki" - wyjaśnił astronom.

Dostępne dla obserwacji przez lornetki powinny być jeszcze komety:C/2012 K1 (PANSTARRS) i C/2013 A1 (Siding Spring) oraz C/2013 V5 (Oukaimeden). Dwie pierwsze zobaczymy z Polski, ostatnią tylko z półkuli południowej. Kometa C/2012 K1 (PANSTARRS) największą jasność (około 6 mag) osiągnie we wrześniu i powinna utrzymać ją przez nawet dwa miesiące. C/2013 A1 (Siding Spring) będzie odrobinę słabsza, a swój maksymalny blask osiągnie także we wrześniu, choć dobre warunki do jej obserwacji rozpoczną się dopiero w październiku. W dniu 19 października nastąpi wyjątkowo duże zbliżenie komety Siding-Spring do planety Mars - przewiduje się, że znajdzie się ona wtedy w odległości zaledwie 41300 km od centrum Marsa.

Według najnowszych prognoz w pierwszej połowie roku wystąpi maksimum aktywności słonecznej. Obecnie wydaje się, że obecne maksimum ma podwójną strukturę. "Do pierwszego piku doszło na początku roku 2012, potem aktywność lekko osłabła. Ostatnie miesiące roku 2013 obfitowały jednak w dużą liczbę plam i wybuchów słonecznych, a to sugeruje, że najciekawsze jeszcze wciąż przed nami" - zapowiedział Olech.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,130,674 unikalne wizyty