Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-4-2024 02:29:02

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

10 rocznica lądowania łazika Spirit na Marsie

Sondy Spirit Mars Exploration Rover „Spirit”Mija właśnie 10 lat od momentu wylądowania na powierzchni Czerwonej Planety łazika MER Spirit. Po tym czasie badania na Marsie wciąż prowadzi drugi z łazików – MER Opportunity.


Misja złożona z bliźniaczych łazików osiągnęła powierzchnię Czerwonej Planety w 2004 roku. 4 stycznia wylądował Spirit, natomiast 3 tygodnie później, 25 stycznia na powierzchni znalazł się Opportunity. Pierwszy z nich pracował przez 6 lat, natomiast drugi pracuje do tej pory – a warto pamiętać, że podstawowa misja naukowa miała trwać jedynie 3 miesiące.

Łaziki MER (Mars Exploration Rovers) zostały posadzone na przeciwległych punktach planety. Spirit wylądował w kraterze, co do którego naukowcy podejrzewali „wodny epizod” w przeszłości. Wskazywać na to miały zdjęcia wykonane z orbity, ukazujące charakterystyczny kształt krateru oraz obecność okolicznych kanałów. Opportunity z kolei posadzony został w terenie, gdzie podejrzewano również „wodną przeszłość”, jednak tym razem na podstawie obserwacji z orbity charakterystycznych dla środowisk wodnych pokładów materiałów.

Ostatecznie okazało się, że w miejscu posadzenia łazika Spirit nie było wody – a przynajmniej wiadomo, że jeśli w tym miejscu występował zbiornik wodny, to charakterystyczne osady zostały przykryte depozytami wulkanicznymi. Opportunity okazał się tym lepszym dostarczycielem informacji z Marsa – nieopodal miejsca lądowania znajdowały się skały z dobrze widocznymi warstwami, które jak się potem okazało – potwierdziły obecność w tym miejscu w przeszłości środowiska bogatego w wodę.

Każdy z łazików wyruszył po lądowaniu w konkretnym kierunku – Spirit w kierunku widocznych na horyzoncie wzgórz, natomiast Opportunity w kierunku krateru z odsłoniętymi pokładami skalnymi. Spirit zdołał pokonać 7,7 km, z czego część z niesprawnym kołem. Utrata drugiego koła w momencie wpadnięcia w piaskową pułapkę w 2010 roku przyczyniła się do zakończenia misji. Drugi z bliźniaczych łazików wciąż jednak kontynuuje podróż i obecnie pokonuje swój 39 kilometr trasy.

Z pewnością czynnikiem przedłużającym sprawność obu maszyn na Marsie były okazjonalnie wiejące wiatry, które odpowiadały za czyszczenie ich paneli słonecznych (odpowiadających za produkcję energii elektrycznej). W tym czasie kontrolerzy łazików uczyli się doskonalenia technik jazdy przy określonych rygorach związanych z konsumpcją energii. Za przykład może tutaj służyć coroczne (na Marsie) ustawianie łazików na terenie pochylonym w kierunku południowym (aby zmaksymalizować produkcję energii przy Słońcu wiszącym nisko nad horyzontem).

Opportunity, pomimo swojego wieku, jest wciąż sprawną maszyną, której największa odkrycia mogą być wciąż przed nią. Łaziki przejeżdżając wiele kilometrów od miejsc lądowań napotkały na wiele śladów z różnych epizodów marsjańskiej historii. Przykładowo Spirit w eksplorowanym rejonie Columbia Hills napotkał na ślady gorącego, wilgotnego i niespokojnego Marsa, doświadczanego przez wulkaniczne eksplozje czy aktywność hydrotermalną. Z kolei Opportunity eksplorował rejon, który w przeszłości doświadczał obecności toksycznych wód gruntowych (po których pozostały sole). Było to także wodne środowisko, jednak zupełnie odmienne od tego, na którego ślady natrafił Spirit.

Zaangażowani w projekt MER ludzie mówią, że być może największym sukcesem misji obu łazików, prócz dokonań naukowych, jest fakt, iż wychowano na nich wielu młodych ludzi, którzy zostali zainspirowani, poszli na studia związane np. z robotyką, i podjęli najważniejsze decyzje w życiu. Misja MER pod względem naukowym zakończyła się sukcesem – łaziki potwierdziły „wodną przeszłość” Marsa.

Program MER jest istotnym elementem na drodze przygotowań do misji załogowych, które przy podjęciu odpowiednich kroków mogą nastąpić w latach trzydziestych tego stulecia. Mars od nieco ponad dekady jest ponownie celem intensywnych badań. Z orbity badania prowadzą (odpowiednio od 2001 i 2006 roku) dwie amerykańskie sondy – Mars Odyssey i Mars Reconnaissance Orbiter. Od niedawna na powierzchni Czerwonej Planety znajduje się też kolejny łazik – Curiosity (badający środowisko potencjalnie sprzyjające podtrzymywaniu kiedyś życia biologicznego). Dwa miesiące temu NASA wystrzeliła w kierunku Marsa sondę MAVEN, w 2016 roku trafi tam misja InSight, natomiast około 2020 roku kolejny łazik.

(NASA)
Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,244,160 unikalne wizyty