Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 03-12-2020 14:00:00

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Rosetta wybudzona z długiego snu

Rosetta slowaKluczowe Pobudka dla sondy Rosetta10-letnia podróż do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko europejskiej sondy Rosetta jest już niemal zakończona. Dzisiaj doszło do wybudzenia sondy ze snu, w którym przebywała 957 dni – od czerwca w 2011 roku. Tego lata będziemy po raz pierwszy w historii świadkami niesamowitych manewrów wykonywanych w pobliżu komety.


Pokładowy system wybudzający zaprogramowany został na obudzenie sondy o godzinie 11:00 CET 20 stycznia 2014 roku, jednak musiało wpierw upłynąć 8 godzin przed uzyskaniem raportu na temat jej stanu. Po obudzeniu aktywowane zostały grzałki oraz odzyskana została kontrola nad orientacją sondy, dzięki czemu w kierunku Ziemi mogła zostać zwrócona antena wysokiego zysku.

Dla wielu kontrolerów, którzy w ośrodku sterowania europejskimi misjami kosmicznymi w Darmstadt (Niemcy) oczekiwali na sygnał od sondy, była to stresująca sytuacja. Nie wiadomo było do końca czy sonda obudzi się po 31 miesiącach trwania w hibernacji. Mogła zostać uszkodzona chociażby poprzez uderzenie z kosmicznym odłamkiem. Dodatkowo odebranie telemetrii opóźniało się – na sygnał oczekiwały 70 metrowe anteny agencji NASA w Kalifornii i Australii. Ich zadaniem było odebranie sygnału od sondy odległej od nas o około 800 mln kilometrów. Wreszcie o godzinie 19:18 CET na monitorach pojawił się sygnał od Rosetty.

W stan hibernacji na najdłuższy i najzimniejszy etap swojej podróży Rosetta wprowadzona została w lipcu 2011 roku. Trajektoria sondy w tym czasie przebiegała w pobliżu orbity Jowisza. Rosetta została tak zorientowana, aby jak największa ilość promieni słonecznych padała na jej fotoogniwa. Ponadto wprowadzono ją w wolną rotację, co zapewniło stabilizację.

Hibernacja była wymagana z uwagi na dużą odległość, na jaką sonda odleciała od Słońca. Baterie słoneczne nie byłyby w stanie generować dla oprzyrządowania komunikacyjnego i kontrolnego wystarczającej ilości energii. Teraz, w przeciągu najbliższych godzin i dni, kontrolerzy dowiedzą się więcej na temat stanu poszczególnych, krytycznych dla działania sondy systemów. Odebrany dzisiaj sygnał był tylko potwierdzeniem tego, że „Rosetta się obudziła po długim śnie”. Stan instrumentów naukowych zweryfikowany zostanie w przeciągu następnych kilku miesięcy.

Misja Rosetta Europejskiej Agencji Kosmicznej jest pierwszą w historii, która w planach ma dokonać w przeciągu najbliższego roku kilku unikalnych rzeczy: zbadania z bliska komety spoza orbity Marsa, wykonania serii skomplikowanych manewrów wokół niej, przetrwania uderzeń pyłu i drobin lodu, i wreszcie wypuszczenia bezzałogowego lądownika Philae w ramach niemal oddzielnej misji badawczej. Tego rodzaju manewry rozpoczną się już latem tego roku.

W maju sonda znajdzie się już w odległości około 2 mln km od komety i wtedy też wykonane zostaną manewry przygotowujące sondę do rendezvous ze swoim celem (planowanym na sierpień). Dzięki manewrom prędkość sondy ma być zmniejszona o około 800 m/s. Po dotarciu do komety rozpoczęte zostanie intensywne mapowanie jej powierzchni, co będzie trwać do września. W międzyczasie wybrane zostanie miejsce lądowania dla posiadającego masę 100 kg lądownika o nazwie Philae. Warto nadmienić, że będzie to pierwsza w historii próba lądowania na komecie. Ze względu na niewielkie przyciąganie grawitacyjne jądra komety o średnicy 4 kilometrów lądownik wykorzysta system zaczepów i harpunów, dzięki którym nie dojdzie do jego „odbicia” od powierzchni.

Rosetta wyniesiona została poza Ziemię 2 marca 2004 roku i poprzez serię bliskich przelotów w pobliżu naszej planety (3 razy) oraz Marsa (1 raz) umieszczona została na trajektorii wiodącej do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko, która stanowi główny cel tej europejskiej misji. W międzyczasie sonda przeleciała w bliskiej odległości obok dwóch innych obiektów – asteroidy Steins i Lutetia, odpowiednio 5 września 2008 i 10 lipca 2010 roku.

67P/Czuriumow-Gierasimienko ma się zbliżyć do naszej Dziennej Gwiazdy na minimalną odległość około 185 mln km (pomiędzy orbitą Ziemi i Marsa). Do tego wydarzenia ma dojść 13 sierpnia 2015 roku. Badania komety przez sondę Rosetta potrwają przez cały rok 2015, kiedy będzie ona poruszać się we wewnętrznym Układzie Słonecznym ze średnią prędkością 100 tys. km/h. Misja ma unikalny charakter, gdyż pozwoli na prowadzenie szczegółowych badań nad zmianami zachodzącymi na komecie w czasie jej podróży w pobliżu Słońca. Naukowcy przewidują uzyskanie bezcennych danych, pozwalających na lepsze zrozumienie znaczenia komet dla Układu Słonecznego.

(ESA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,826,373 unikalne wizyty