Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-4-2024 07:16:53

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Herschel: wodna gazowa atmosfera wokół Ceresa!

Astronomia Wizja artystyczna gazowej otoczki wokół Ceresa Wizja artystyczna gazowej otoczki wokół Ceresa oraz sygnatura wody zaobserwowana przez teleskop Herschel / Credits - ESA/ATG medialab/Küppers et al.Najnowsza analiza danych z kosmicznego obserwatorium Herschel jednoznacznie wykazuje, że planeta karłowata Ceres ma cienką gazową atmosferę złożoną z cząsteczek wody.


Planeta karłowata (do 2006 roku planetoida) 1 Ceres to wyjątkowy obiekt. Jest to największy obiekt w Pasie Planetoid, znajdującym się pomiędzy Marsem a Jowiszem. Średnica Ceresa to 950 km a masa to około 4% masy naszego Księżyca i jednocześnie aż 1/5 masy całego Pasa Planetoid. Powierzchnia Ceresa jest porównywalna z łączną powierzchnią dwóch państw: Argentyny i Indii.

Ceres jest skalno-lodowym obiektem. Dziś już wiemy, że Ceres nie ma jednorodnej struktury wewnętrznej. Jądro tej planety karłowatej jest skalne, a ponad nim znajduje się gruby na około 100 km lodowy płaszcz. Ten lodowy płaszcz zawiera około 200 milionów kilometrów wody, czyli więcej niż jest słodkiej wody na Ziemi. Na powierzchni Ceres posiada cienką skorupę, prawdopodobnie składającej się w większości z pyłu.

Od dawna posądzano, że Ceres może mieć cienką wodną atmosferę. Wydawało się być prawdopodobnym, że ta atmosfera byłaby uzupełniania z zasobów wodnych Ceresa. Dzięki obserwacjom w podczerwieni, wykonanym przez należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) kosmicznym obserwatorium Herschel udało się potwierdzić obecność wodnej atmosfery wokół tej planety karłowatej.

Pomiary z wykorzystaniem instrumentu HIFI kosmicznego teleskopu Herschel wykryły wyraźną sygnaturę wodną w spektrum atmosfery tej planety karłowatej. Obserwacji dokonano w październiku 2012 roku. Dalsze wyliczenia wykazały, że Ceres produkuje około 6 kilogramów pary wodnej na sekundę. Co więcej, sygnał od pary wodnej zmieniał się w zależności od obrotu Ceresa i zlokalizowano tylko dwa miejsca, skąd woda pochodziła. Są to prawdopodobnie miejsca, gdzie lód znajduje się na powierzchni Ceresa i gdzie następuje sublimacja lodu. Te dwa miejsca są jednocześnie najciemniejszymi i najcieplejszymi miejscami na całej powierzchni tej planety karłowatej.

Jest możliwe, choć z mniejszym prawdopodobieństwem, że na Ceresie występują kriowulkany, wyrzucające lód i parę wodną z płaszcza. Jest to jednak mniej prawdopodobne, gdyż Ceres wydaje się być nieaktywnym geologicznie obiektem przynajmniej od 3,5 albo nawet 4 miliardów lat. Jedyne aktywne procesy, jakie mogły kształtować powierzchnię Ceresa, to uderzenia innych obiektów w tę planetę karłowatą.

Warto tu zaznaczyć, że już za rok amerykańska sonda Dawn wejdzie na orbitę wokół Ceresa. Wówczas będziemy mogli poznać naturę atmosfery tej planety karłowatej z bliska. Być może sonda Dawn wykryje także źródła wody, być może głębokie szczeliny w skorupie tego obiektu. Jak na razie najlepsze zdjęcia, jakimi dysponujemy, pochodzą od kosmicznego teleskopu Hubble. Rozdzielczość tych zdjęć wynosi około 30 km.

Misja teleskopu kosmicznego Herschel zakończyła się w drugim kwartale zeszłego roku. Wciąż jednak trwa analiza danych.

(ESA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,244,745 unikalne wizyty