Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 16-6-2021 19:50:51

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Jak ludzkość odkryła Czas

Sekcja AstronomicznaStreszczenie zajęć Sekcji Astronomicznej w dniu 8 lutego 2014r.

Ferie sprawiły, że większość szkolniaków znalazło czas by zając się pasją astronomiczną. Chcąc rozwinąć swój talent i podzielić się swoją wiedzą z innymi spędzając mile przy okazji czas w sobotni wieczór spora grupa pasjonatów gości zawitała w nasze progi Sali 061 w Pałacu Książęcym w Żaganiu. Bo choć jesteśmy Szkołą … Talentów to wakacji nie mamy i naszej edukacji nie przerywamy. Jak widać dobrze to wpływa na młodzież.


Najmłodszych przyprowadzili rodzice by spróbowali czy im odpowiada taka forma spędzania wolnego czasu. Ferie to dobry moment na takie doświadczenia, nawet jeśli tylko na tym miało się skończyć. A nasze zajęcia to bardziej burza mózgów niż praca w szkolnej ławce. Dobrze jest tu mieć talent do wszystkiego po trochu. Przyda się każdy skrawek wiedzy z każdej dziedziny. Wpadając w połowie semestru trzeba być przygotowanym na niespodzianki … bo nasz kosmiczny żaglowiec płynie dalej.

Zaczęliśmy od niezwykłej orbity sondy GAJA. Punkty Lagrange'a to niezwykły cud grawitacji i matematyki. Wiemy o nich tylko dlatego, że poznaliśmy rozwiązania równań opisujących grawitację planety. Niezwykłość tych miejsc na orbicie tkwi w tym, że materia w ich pobliżu może przebywać tam niezwykle długo i bardzo stabilnie (szczególnie w L4 iL5). Dla najmłodszych nie jest to łatwe zadanie by zrozumieć ich istotę, ale przygotuje to ich do zdobywania wiedzy w przyszłości i na pewno nie zaszkodzi. Jak się okazało nie taki diabeł straszny. Za to GAJA jest tak ważnym dla astronomii projektem, bo dzięki niej poznamy z bardzo dużą dokładnością pozycje gwiazd na niebie. Pomiary misji Hipparcos już nie wystarczają współczesnej nauce.

Kilka dni temu w czasie misji obserwacyjnej Bartłomiej wykonał serię zdjęć gromadzie M45. Było to jego marzenie już od dłuższego czasu. Pogoda dopisała i zebrany materiał okazał się bardzo ciekawy. W czasie naszego spotkania zespoły miały zadanie zidentyfikować gwiazdy na zdjęciu. Jak się okazało nie wszystkim poszło gładko. Trening czyni mistrzem i w kolejnych zadaniach powinno pójść już łatwiej.

Kolejny raz próbujemy wprowadzić zadania z elektroniki. W naszym zespole nie jest to łatwe, bo większość nigdy z tym nie miała styczności a młody wiek wielu z nas nie pozwolił jeszcze spotkać się z tymi problemami w szkole. Chcemy się jednak do tych zadań szkolnych przygotować od strony praktycznej. szkoła nie daje bowiem uczniom szansy konstruowania układów elektronicznych nawet w najprostszej postaci. Prostota płytki stykowej przydatnej do tworzenia prototypów i praktyczny kurs elektroniki powinien wiele problemów rozwiązać. Takiej wiedzy nikt nikomu nie przekaże w żadnej szkole. A niewielu wybierze się w kierunku elektroniki w dalszych etapach kształcenia. Za to zabawa z diodą, rezystorem i baterią to fajne doświadczenia.

Dla poszukiwaczy czasu, i to nie tylko tego wolnego czasu, ale głównie wiecznego Pan Morgan miał do wtrącenia swoje trzy grosze. Sama seria programów popularnonaukowych z jego udziałem jest świetnym pomysłem i do tego bardzo dobrze zrobionym. Trudne zagadnienia z jakimi spotyka się współczesna nauka musza być w jakiś sposób popularyzowane, by młodzi adepci mogli się z nimi oswoić. Dołączana kolekcja tych filmów do Encyklopedii Kosmos daje szanse na spotkanie z takimi zagadnieniami nawet tym, którzy przegapili emisję lub nie mają dostępu do kanałów cyfrowych. A czasem trzeba po prostu raz czy drugi obejrzeć wydanie w ciszy i spokoju lub w naukowej atmosferze. Jak to więc z tym czasem jest?

Jest dość różnie. Albert wprowadził pojęcie czasoprzestrzeni i zasady nierozerwalności czasu i znanych nam trzech wymiarów. Dzisiaj jednak coraz więcej przesłanek mówi, że wcale tak nie musi być. Bo tak naprawdę nadal nie rozumiemy natury odmierzanego tykającym zegarem medium. Czas może być wieczny, co wykazuję nowatorscy badacze. Ale z drugiej strony równie dobrze może go wcale nie być. Wykazanie jego istnienia nie jest takie proste, choć jesteśmy do niego niezwykle przyzwyczajeni i nie wyobrażamy sobie świata bez niego. My nie, ale są na ziemi takie plemiona ludzi, które nie znają czasu wcale. I jak się okazuje wcale do w swojej cywilizacji go nie potrzebują. Wydawałoby się, że obecność czasu w naszej kulturze jest konieczne dla jej rozwoju. Ale czy aby na pewno?

Jak się okazuje nic nie jest pewne. A przynajmniej w obecnych czasach. Do zbadania jest coraz więcej problemów. Pracy starczy dla wielu utalentowanych ludzi na całe pokolenia. I dobrze, bo brak szans na nowe odkrycia mógłby nas bardzo rozczarować.

Zadania do samodzielnego wykonania:

Zbuduj samodzielnie z diody i pastylkowej 3V baterii latarkę. Dlaczego w układzie nie jest potrzebny rezystor? Spróbuj to wyjaśnić w oparciu o posiadane informacje z zajęć i artykułów opisujących wcześniejsze spotkania.

LED konstrukcja latarki LED i materiały

LED działanie latarki LED


Bardziej zaawansowana latarka: LinkPrzeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,004,595 unikalne wizyty