Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 11-4-2021 19:42:04

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

451 rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Astronomowie slowaKluczowe OpisZdjeciaNikolaus Kopernikus; ur. 19 lutego 1473 w Toruniu znany wszystkim jako autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata. Wprawdzie koncepcja heliocentryzmu pojawiła się już w starożytnej Grecji (jej twórcą był Arystarch z Samos), to jednak dopiero dzieło Kopernika dokonało przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.


Chcąc dowiedzieć się więcej o sławnym astronomie i polaku znajdziemy wiele opracowań w postaci książek, artykułów czy tekstów w sieci. Doczekał się on tego szczególnie po roku kopernikańskim. I dobrze się stało, bo niejednokrotnie krążyły o jego życiu przedziwne opowieści. Z drugiej strony nie ma się co dziwić, skoro o tamtych czasach w ogóle nie wiele wiadomo. Wszak to już 451 rocznica jego urodzin.

Prowadząc ostatnio pokazy astronomiczne dla młodzieży przy okazji zimowych ferii dowiedziałem się jak niewiele z tej tak dostępnej wiedzy jest w głowach młodego człowieka. I choć młodym ludziom trudno jest klarownie wypowiedzieć na czym polegało odkrycie naszego wielkiego astronoma, to znane: „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię” ratuje sytuację. Tylko co z tego wynika?

Warto więc przy okazji jego rocznicy urodzin sprecyzować nie tylko merytoryczną stronę odkrycia, ale i może uda się przemycić jak do niego doszło. Być może zrozumiemy jak wielkim geniuszem musiał być ten człowiek, by w tamtych czasach wyciągnąć takie wnioski dotyczące kosmosu.

Dzisiaj mamy Internet pełen opracowań, kalkulatory i komputery oraz biblioteki pełne książek – no z tym ostatnim możemy nieco dyskutować. Ponad 450 lat temu książka była prawdziwym skarbem i to w dosłownym znaczeniu. Czytających było niewielu, to i niewiele pozycji do czytania było dostępnych. Kształcenie człowieka odbywało się zupełnie inaczej niż w obecnych czasach. Może i dlatego młody człowiek nie zdaje sobie sprawy jakim wyzwaniem było zdobycie wykształcenia i wiedzy pozwalającej na tak rozległe i zaawansowane analizy.

Kopernik nie miał teleskopu, bo go wtedy po prostu nie było. Dzisiaj powiedzielibyśmy, że prostymi pomiarami przekonał się do odmienności budowy układu słonecznego. Specjalnie nie zaznaczam, że odkrycie dotyczyło całego kosmosu, choć w zasadzie tak było. Oto w centrum znalazła się gwiazda – Słońce. Jak się okazuje jest to powszechny układ ciał we Wszechświecie. Postulował już ją Arystarch z Samos i to ponad 200 lat przed naszą erą.

Niezwykły wiec jest to, że po tylu latach dokoła się taki przełom w ludzkiej wiedzy. I nie prawdą jest, że myśl kopernikańska była zakazana od samego początku. Niestety często taka obiegowa opinia stanowi podstawę wiedzy na ten temat. Przez kościół została zakazana dopiero po wielu latach od powstania.

A dzieło to było niezwykłe. Wydane w nakładzie 400-500 egzemplarzy i formacie małego folio dzieło Kopernika liczyło 202 karty i odznaczało się starannym przygotowaniem typograficznym. Podzielony na sześć ksiąg łaciński tekst uzupełniony został starannymi rysunkami geometrycznymi oraz tablicami astronomicznymi. Prezentowały one wyniki żmudnych doświadczeń i obliczeń fromborskiego astronoma i stanowiły najbardziej przekonujące argumenty jego teorii budowy Wszechświata.( Teresa Borawska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika)

Od tamtego czasu zmieniło się w zasadzie wszystko co wiedzieliśmy i jak postrzegaliśmy świat. Warto więc przy takich okazjach sięgać po materiały, które odświeżają naszą wiedzę na jego temat. Zachęcamy do dokładnego przeczytania materiałów znajdujących się w poniższych linkach. A szczególnie NICOLAUS COPERNICUS THORUNENSIS, gdyż to portal naukowy poświęcony Mikołajowi Kopernikowi dostępny od 19 II 2010 r. w Internecie pod adresem: copernicus.torun.pl. Projekt jest realizowany wspólnie przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Gminę Miasta Toruń we współpracy z Instytutem Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,554,757 unikalne wizyty