Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 05:36:04

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Nowa wystawa naukowa w Centrum Hewelianum w Gdańsku

Wydarzenia Stanowisko do przeprowadzania doświadczeń ruchu w biologii. Fot. PAP/ Adam Warżawa 20.02.2014. Stanowisko do przeprowadzania doświadczeń ruchu w biologii. Fot. PAP/ Adam Warżawa 20.02.2014. Dziewięć sal ekspozycyjnych z ponad 30 interaktywnymi stanowiskami powstało w XIX-wiecznej fortecy na terenie Centrum Hewelianum w Gdańsku. W obiekcie, który oddano w czwartek do użytku na potrzeby uczniów i studentów, jest pierwsza w Polsce dyfuzyjna komora mgłowa.


"Urządzenie to służy obserwacji cząstek promieniowania kosmicznego. To są takie najmniejsze cegiełki, elementarne struktury, z których zbudowany jest wszechświat" - powiedziała dziennikarzom fizyk z Centrum Hewelianum Agnieszka Józefowicz.

Nowa pracownia naukowa-dydaktyczna Centrum Hewelianum nazwana została Galerią Ruchu. Zajmuje powierzchnię 400 metrów kwadratowych. Zgodnie ze swoją nazwą wystawa prezentuje wszystkie zjawiska związane w sposób pośredni i bezpośredni z ruchem. Sale zostały podzielone w sposób tematyczny na: kinematykę i dynamikę ruchu, ruch wody i w wodzie, ruch gazów i w gazach, ruch w kosmosie, ruch w mechanice, ruch zdalnie sterowany, ruch w biologii, ruch chaotyczny oraz zarządzanie ruchem.

W Galerii Ruchu zobaczyć można kolekcję 12 meteorytów: księżycowe, marsjańskie oraz rzadkie okazy składające się głównie z żelaza. Wśród nich jeden został znaleziony w Polsce k. Poznania w 1914 r. i należy do typu meteorytów kamiennych.

Wśród innych eksponatów w Galerii Ruchu umieszczono również m.in. ramię robota, lidar (doświadczenie polegające na wykorzystaniu promieniu lasera do badania kształtu powierzchni metodą skanowania) oraz szklany klosz pokazujący wpływ próżni na słyszalność dźwięku.

Z Galerii Ruchu mają korzystać uczniowie gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych oraz studenci. W każdym roku kalendarzowym w nowej placówce Centrum Hewelianum odbywać się będą zajęcia dla ponad dwóch tysięcy studentów z Politechniki Gdańskiej.

"Zaletą tej wystawy jest to, że eksponaty w przyjazny sposób przedstawiają zjawiska fizyczne. Myślę, że to może później skutkować także w przyszłej pracy studentów. Te wszystkie zadania i problemy, które będą tu rozwiązywali, pomogą im w przyszłości przedstawiać różne rozwiązania np. dla biznesu także w bardziej zrozumiały sposób" - powiedział dziennikarzom rektor Politechniki Gdańskiej prof. Henryk Krawczyk.

Dyrektor Centrum Hewelianum Przemysław Guzow podkreślił, że nowa placówka jest też adresowana do innych uczelni wyższych.

Galeria Ruchu powstała w budynku zabytkowej Galerii Strzeleckiej. Jest to jednokondygnacyjny, ceglany pruski obiekt militarny z lat 1867-69. Należy do jednego z najstarszych obiektów zespołu fortyfikacyjnego na Górze Gradowej w Gdańsku. Był przeznaczony do obrony fortu na wypadek ataku nieprzyjaciela ze strony miasta.

Dostosowanie Galerii Strzeleckiej do potrzeb nowoczesnej wystawy trwało od 2010 r. Projekt pn. "Adaptacja Centrum Hewelianum w Gdańsku na potrzeby naukowo-dydaktyczne pomorskich szkół wyższych” kosztował ponad 7 mln zł, z czego 75 proc. pochodziło z dotacji Unii Europejskiej, a pozostałą kwotę pokrył budżet miasta Gdańska.

Centrum Hewelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową Gminy Miasta Gdańska. Położone jest na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Na tym, liczącym 27 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji itp., powstałych głównie w XIX wieku, a służących niegdyś obronie miasta.

W Centrum Hewelianum funkcjonuje m.in. wystawa prezentująca historię samych fortów, a w największym z nich - tzw. Kaponierze Południowej - urządzono ekspozycje poświęcone fizyce i astronomii. Ich częścią jest m.in. kilkadziesiąt interaktywnych stanowisk, na których zwiedzający mogą samodzielnie wykonywać różnego rodzaju doświadczenia, np. zbadać, w jaki sposób fale produkują energię elektryczną, jak powstaje dźwięk. Na stanowiskach astronomicznych zwiedzający mogą obejrzeć Słońce w trójwymiarowej projekcji, zapoznać się z dawnymi i obecnymi poglądami na temat budowy Układu Słonecznego i Drogi Mlecznej, a także bardziej odległych stref kosmosu.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,130,596 unikalne wizyty