Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 15:49:45

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Grawitacja nie taka straszna

Sekcja Astronomiczna sekcja, elektronika Karol i Ola mierzą miernikiem uniwersalnym opór elektryczny ludzkiego ciała. ostatnio budowaliśmy układy elektroniczne z diody LED i baterii. To początek nowego cyklu poznania współczesnych technologii.Koniec ferii zimowych i powrót do szkolnych ławek nie jest taki straszny gdy za oknem czai się już wiosenna pogoda. Niecodzienna anomalia pogodowa jaka towarzyszy tegorocznym feriom w naszym województwie pozwoliła zrealizować cykl zajęć dla uczniów PSP3 oraz rozpocząć nowy cykl elektronicznych spotkań z astronomią. Współczesny świat naszprycowany jest ta technologią, a brak środków ogranicza w szkole poznanie tego niezwykle ciekawego obszaru wiedzy ludzkiej. Tym bardziej, że wszystko tu stworzone jest ręką człowieka.


Jeszcze kilka dni temu odwiedziła nas grupa młodych adeptów feryjnego spotkania z astronomia z PSP3 w Żaganiu. Godzinne zajęcia pozwoliły poznać świat egzoplanet i przeprowadzić eksperyment dokładnie przypominający technikę obserwacyjną stosowana na teleskopie Kepler. Dzięki niej stale odkrywane są nowe światy wypełnione po brzegi nowymi starymi planetami. Każdy otrzymał na pamiątkę astrokalendarz, by nie przeoczył spotkania z niezwykłymi zjawiskami na niebie.

Ferie to dobry czas na nadrobienie zaległości filmowych, a jak film to na pewno choć trącający kosmosem. Czy oglądając taki film nie ulegamy fantazji producentów, którzy zapominają o prawach fizyki? Zrobiliśmy więc eksperyment i sprawdziliśmy jak ma się fizyka we współczesnych filmach nie z tej ziemi. Na topie jest Grawitacja, więc odarliśmy ją ze złudzeń.

grawitacja, film GrawitacjaJest to film, który często jest pokazywany, że stosowanie praw fizyki w filmie nie musi oznaczać utraty atrakcyjności jaką daje fantazja filmowca. I faktycznie tak było. Choć nie udało się uniknąć niektórych błędów. Szczególnie Karol wykazał się tu spostrzegawczością. To niełatwe zadanie. Wszak za sprawą szklanego ekranu znaleźliśmy się w świecie zupełnie nam nieznanym.

Sam film przypomina nam jeszcze o jednym ważnym aspekcie współczesnej cywilizacji. Gdzie nie zjawi się człowiek tam zawsze powstaje wysypisko śmieci. W kosmosie też. Ilość odłamków i pozostałości po satelitach i ich katastrofach rośnie zatrważająco. Film Grawitacja o tym właśnie opowiada. Nie tylko film, ale i liczne doniesienia z orbity, mówią, że ryzyko przebywania tam jest coraz większe. Niedługo manewry unikania śmieci kosmicznych będą standardowym działaniem na ISS i innych statkach. W tym temacie swoje trzy grosze wtrącili tez polscy studenci. Wysyłając PWSat testują oni swoje projekty przyśpieszenia deorbitacji niepotrzebnych satelitów. Maleńki satelita wysłany w kosmos i drugi szykowany na wyprawę dają szanse na opracowanie tanich i skutecznych metod pozbycia się tego szmelcu.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,565 unikalne wizyty