Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-4-2024 02:30:46

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Na jowiszowym szlaku

Sekcja AstronomicznaStreszczenie zajęć z dnia 1 marca 2014r.

obserwacje jowisza,Żagań Fotografia Jowisza. Jacek Patka - MEADE 6cali, Barlow x2, DMK21 (25.02.2014r.)Pogoda jest kluczowym czynnikiem w czasie takich zajęć jak te. Kolejnym to lokalizacja miejsca obserwacji, co w warunkach miejskich jest poważnym problemem do rozwiązania. Trzeba iść na kompromisy. A niebo przyciąga nas pięknymi widokami i szansa na obserwacje ciekawych obiektów. Ostatnia sobota nie pozostawiła wątpliwości co do tego co będziemy na tym spotkaniu robić. Gdy zebrała się odpowiednia grupa uczestników zapakowaliśmy sprzęt i opuściliśmy nasza salę.


Na dworze czekała nas niespodzianka w postaci czystego nieba. Niewielkie zamglenia przy horyzoncie nie stanowiło problemu, jako że nasze miejsce obserwacji przy Pałacu nie pozwala na oglądanie więcej niż okolic zenitu. Dokoła liczne uliczne lampy tez utrudniają zadania obserwacyjne. Tym razem korzystaliśmy z okazji na obserwacje Jowisza i to zanieczyszczenie sztucznym światłem nie stanowi dla nas większego problemu.

Z racji obecności części nowych uczestników do obserwacji wykorzystaliśmy nasz największy teleskop zwierciadlaną dziesiątkę – 10 cali średnicy. To teleskop typu newtona z manualnym sterowanie i montażem tupu azymutalnego. Pozwala on na prowadzenie obserwacji w wygony sposób, ale wymaga by prowadzenie za obserwowanym obiektem użytkownik prowadził własnymi rękoma. A to wymaga wprawy. Na początek wszyscy zmierzyli się z celowaniem w obserwowany obiekt. Szukacz prosty wcale nie ułatwiał zadania. Wysportowany kręgosłup to skarb na wagę złota w takim przypadku.

Teleskop daje sporo światła i dużą rozdzielczość. Jasność zredukowaliśmy filtrem polaryzacyjnym i nadal mogliśmy obserwować wiele szczegółów na powierzchni chmur Jowisza. W zasadzie nie da się tu stosować jakichkolwiek technik fotograficznych z racji braku prowadzenia za ruchem sfery niebieskiej. Ale obserwacje wizualne dają dużo satysfakcji. Cztery księżyce króla planet prezentowały się jak księżniczki po dwie z każdej jego strony.

Pokusiliśmy się tez o obserwacje M42, co z racji ulicznych świateł, było zadaniem ekstremalnym. Udało się jednak zaobserwować mgławicę w części centralnej – oczywiście w kolorach szarości, bo tak są czułe nasze oczy.

detektor,HCF4017 Schemat detektora kabli pod napięciem zmiennymGodzina w Sali pozwolił na pchnięcie prac przy planetarium, naprawienie zasilania tablicy Oriona oraz poznanie kolejnego urządzenia wykorzystywanego w elektronice – multimetru analogowego. Poznaliśmy też pewne właściwości baterii znanej wszystkim z życia codziennego oraz przetestowaliśmy nasz detektor fal elektromagnetycznych emitowanych przez przewody pod napięciem zmiennym. Posłużył do tego układ scalony HCF4017 na bazie którego zbudowaliśmy detektor – do tego dioda LED, bateria 9V oraz rezystor 220R. na kolejnych zajęciach zobaczymy na własnej skórze jak powstaje takie cacko. Urządzenie niezwykle praktyczne za jedyne 2,50zł.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,260,766 unikalne wizyty