Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 3

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:1,487
Wczoraj:1,518
W tym tygodniu:7,836
W tym miesiącu:4,618
W tym roku:365,597
Wszystkich:14,128,968

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:50
Zachód słońca: 21:17
>Dzień trwa:
16 Godzin 27 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:09
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Elżbieta, Aurelian, Aggeusz, Alfred, Teodor, Józef, Odon, Odo, Malwina, Wielisław, Innocenty, Julian, Berta, Ozeasz

Księżyc


Data: 04-7-2020 23:18:11

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Magnetyczne sztormy i kosmiczny pył

Sekcja AstronomicznaStreszczenie zajęć sekcji z dnia 8 marca 2014r.

Księżyc, I kwadra Jeden z naszych polskich kolegów wykonał w Dzień Kobiet te wspaniałe zdjęcie Księżyca w I kwadrze.Ciepły jak na tę porę roku sobotni dzień kończył się piękną pogodą. Gdy przybywaliśmy na zajęcia nad głowami witał nas Jowisz wraz Księżycem w pierwszej kwadrze. Na drodze stała tylko nam scena kolegów z sekcji instrumentalnej, którzy przed wejściem do Pałacu organizowali tym razem swoje występy. Z gustami muzycznymi się nie dyskutuje, ale nie jesteśmy przyzwyczajeni do takiej dawki decybeli, przy których własnych myśli nie słychać. Wolimy raczej ciszę co najwyżej wypełnioną głosami ptaków i widokiem nieba.

Na zachodzie Słońce chowało się powoli za horyzont.


Nim zapadł wieczór na całego i na niebie zabłysły pierwsze gwiazdy przeprowadziliśmy kilka prostych doświadczeń mających na celu pokazanie niewidzialnych sił jakimi wypełniony jest Wszechświat. Pola magnetyczne są nieodłącznym atrybutem wszystkich aktywnych obiektów. A nawet te wydające się zimne i głuche, wykazują choć szczątkowe oddziaływania ich pola magnetycznego. To dowód ich historii.

slowaKluczowe Księżyc w I kwadrze-9marca 2014r. Refraktor 900/90,x2,DMK21.Już kolejne zajęcia poznajemy aspekty tego oddziaływania. Coraz częściej zapominamy jak docierają do nas wiadomości słuchane w radio czy telewizji, a co dopiero mówić o zjawiskach w kosmicznej skali. Skąd się bierze pole magnetyczne? W naszej okolicy, na ziemi, często jesteśmy sami autorami tego pola. Towarzyszy ono wszelkiej naszej aktywności elektrycznej, co wykazaliśmy ostatnio detekcją pola w okolicy przewodnika pod napięciem. Wczoraj poznaliśmy elektromagnes i magnes stały. Ten ostatni pochodził z niesprawnego dysku twardego i z nim to związane jest kolejne zadanie do samodzielnego wykonania.

Zadanie to polega na wyszukiwaniu mikrometeorytów. W miskę lub podobny pojemnik, najlepiej biały lub o podobnym kolorze należy złapać krople deszczu lub płatki śniegu. Tym razem będziemy musieli poczekać nieco na załamanie pogody, ale nic to. Przy pomocy otrzymanego magnesu (uwzględniając metodę poszukiwania) należy wychwycić ferromagnetyczne cząstki osadu z dnia pojemnika z deszczówką. Zebrane osady przynosimy na zajęcia i będziemy je weryfikować pod mikroskopem. Jest spora szansa na znalezienie wśród nich mikrometeorytów, które stały się zarodnikami kropel deszczu. Magnes jest bardzo skutecznym narzędziem poszukiwania meteorytów żelaznych i żelazo-kamiennych. Ale ostateczna weryfikacja i tak wymaga innej techniki badawczej, np. wizualnej w poszukiwaniu skorupki obtopieniowej czy innych śladów wskazujących, że skała pochodzi z kosmosu. Mikroskop cyfrowy nieco nam w tym pomoże.

Pole magnetyczne towarzyszy istniejącym gwiazdom. Każda z nich generuje własne pole magnetyczne i to o niesłychanych wartościach. Przyjrzeliśmy się temu procesowi na przykładzie naszego Słońca. Skorzystaliśmy przy tym nie tylko z dotychczasowej wiedzy o przejawach słonecznej aktywności, ale też z bardzo ciekawego filmu ‘’Burze Magnetyczne. Stan zagrożenia’’. Burze magnetyczne potrafią być nie tylko niebezpieczne, ale i piękne. Prze ostatni tydzień mieliśmy okazję do obserwowania zorzy polarnej wywołanej w okolicach bieguna północnego. Zorza ta swoim zasięgiem widoczności docierała aż do terenów południowej polski – Jeleniej Góry. Komu dopisała pogoda miał okazje zobaczyć piękno po które niektórzy jeżdżą daleko na północ Norwegii.

ziemia z księżyca Tak była widoczna Ziemia z Księżyca .... była w ostatniej kwadrze. Jej sierp będzie się teraz robił coraz węższy, a Księżyc będzie zbliżał się do pełni.Kulminacją naszego spotkania były obserwacje Księżyca i Jowisza. Tym razem skorzystaliśmy z naszego ulubionego miejsca na tarasie Pałacu – tzw. Oranżeria. Jest stamtąd przepiękny widok na południowe niebo. Gdyby nie intensywne oświetlenie budynku byłoby najlepszym miejscem w mieście do obserwacji nieba. Wysoko położone obiekty naszych obserwacji przyciągnęły nasza uwagę do M42 i M45, które łatwo było nam odnaleźć. Do obserwacji siedmiu sióstr wykorzystaliśmy lornetkę Stefana. Za jej pomocą można było zobaczyć całą gromadę gwiazd jednocześnie. Monumentalny Pałac Żagański odcinał nas skutecznie od 150 dB muzyki, żeby nie powiedzieć hałasu, rockowego. Choć wspaniale byłoby zebranym pod sceną pokazać wybrane obiekty na niebie, to komunikacja z nimi w tych warunkach byłby zupełnie niemożliwa. Oprócz samego patrzenia ważne jest bowiem zrozumienie tego co widzimy w teleskopie. Jak to nasz najmłodszy obecnie słuchacz zauważył, Księżyc na niebie wygląda zupełnie inaczej niż w teleskopie. Przede wszystkim jest odwrócony. Za to na jego powierzchni można zobaczyć struktury zwane miastami oraz Myszkę Miki. światło popielate wymagało już specjalnego podejścia do obserwacji, ale i z tym sobie poradziliśmy.

Zadanie do wykonania:

W ramach zajęć wykonałeś obserwację Jowisza i jego największych księżyców. Za pomocą kolorowych kredek zrób na kartce papieru rysunek tego co pamiętasz z obserwacji. Postaraj zachować położenie satelitów planety oraz obserwowane kolory widziane w atmosferze Jowisza. Rysunek przynieś na kolejne zajęcia a zrobimy z nich wystawę.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,303,025 unikalne wizyty