Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 2

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:1,607
Wczoraj:1,948
W tym tygodniu:3,555
W tym miesiącu:10,174
W tym roku:371,153
Wszystkich:14,134,524

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:52
Zachód słońca: 21:15
>Dzień trwa:
16 Godzin 22 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:13
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Benedykt, Pompejusz, Sędzisława, German, Antoni, Piotr, Cyryl, Wilibald, Metody, Estera

Księżyc


Data: 07-7-2020 21:32:47

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Dzień Lotnictwa i Kosmonautyki ... w Żaganiu

Sekcja Astronomiczna dzień lotnictwa i kosmonautyki Świętując DLiK wysłaliśmy w niebo nasza rakietę METEORStreszczenie spotkania Sekcji Astronomicznej w dniu 12 kwietnia 2014r.

Ludzie latają w kosmos od 53 lat. Za sprawą niezwykłego człowieka Jurija Gagarina oraz wyścigu kosmicznego USA i ZSRR, dokonano tego dokładnie w tym dniu. Od tamtego czasu powstało wiele dni hołdujących zdobywcom kosmosu. Jest Noc Jurija, Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej, Międzynarodowy Dzień Lotnictwa Cywilnego a nawet Międzynarodowy Dzień Astronomii. Wszystko dlatego, że ludzi są dumni ze swoich osiągnięć w tej dziedzinie. Jak zawsze chciało by się więcej, ale zadanie to jest niezwykle trudne. Chyba najtrudniejsze ze wszystkich z jakimi przyszło nam się zmierzyć.
Z tej okazji na naszym spotkaniu przybliżyliśmy wszystkim istotę tego święta. 40 lat temu, gdyż jeszcze nie było Internetu a komputery domowe raczkowały, młodzież wykonywała gazetki szkolne, plakaty i konkursy. Dzięki temu każdy młody człowiek wiedział, że 12 kwietnia 1961 roku Jurij Gagarin pierwszy poleciał w kosmos i wrócił stamtąd cały i zdrowy. Udowodnił tym samym, że człowiek może przebywać w kosmosie, choć jest to bardzo trudne do osiągnięcia i niezwykle niebezpieczne. Dzisiaj nawet w TV nikt o tym nie mówi, a w serwisach internetowych pokazują się wzmianki post factum.

Nie, nie zapomnieliśmy o wyczynie Rosjanina. Ale dziś, każdy obchodzi własne dzień kosmonauty. W innym terminie i inaczej. Tak jakby tamtego dnia nie było. A był i o tym mówiliśmy na naszym spotkaniu. Wysiłek był ogromny. Koszty gigantyczne. A ryzyko jeszcze większe. Polityka zrobiła swoje, i propaganda też. Ale faktu osiągnięcia myśli naukowej i inżynierskiej nie da się ukryć. I to właśnie ci ludzi tego dnia obchodzą swoje święto.

Z tej okazji przygotowaliśmy lot naszego modelu Meteora. Nie do końca otworzył mu się spadochron, ale udało mu się cało wrócić na ziemię. Niestety w prawdziwych lotach kosmicznych taka awaria zawsze przynosiła tragedię lub katastrofę. Start dla części uczestników był wydarzeniem nowym. Dlatego wrażenie zrobił duże, jeśli nie ogromne. Nasz największy model czeka na wyjazd na poligon. Jego gabaryty nie pozwalają na odpalenie w mieście, bo upadek modelu może komuś wyrządzić krzywdę.

slowaKluczowe Przyłaczając się do EkoPikniku przygotowanego przez Centrum Kultury uruchomiliśmy radio detektorowe - działa bez zewnętrznego źródła prądu - tylko energia wolnodostępna. Słuchaliśmy audycji radia Kaliningrad. Naszej Jedynki nie udało się namierzyć ... chyba przeszli już całkiem na UKFOd samego rana Centrum Kultury organizował Eko Piknik. Dołączyliśmy się do niego naszym projektem Ekoradia. Czyli urządzenia radiowego na energię wolnodostępną. Do działania nie potrzebuje ono zewnętrznego źródła zasilania. Wystarczy mu energia fal radiowych. Całość składa się z diody germanowej (obecnie to unikat), 20m drutu, jako anteny i wysokoomowych słuchawek. Dobre uziemienie gwarantuje słyszalny odbiór. Nasłuchiwaliśmy radia Kaliningrad. To 646 kilometrów od Żagania. Kawał drogi.

Na koniec zajęliśmy się problemem znajomości fizyki. Czy warto znać fizykę? W życiu codziennym …. Zdecydowanie tak. Kto nie zna fizyki, tan nabija guzy i nie wie dlaczego. A wystarczy tylko znać podstawowe zasady fizyczne i je rozumieć, by wiele rzeczy zrobić dobrze u uniknąć wielu życiowych katastrof. konstruktorzy rakiet koniecznie musza znać fizykę, jeśli chcą by ich rakieta poleciała w kosmos, a nie na złom. O szczegółach opowiedział nam Richard Hammond w swoim serialu Anatomia Głupoty. Naprawdę warte obejrzenia. Wielu zrozumie dlaczego nie należy wagarować na fizyce.Przeczytaj więcej:

PS.
Międzynarodowy Dzień Astronomii obchodzimy 19 kwietnia - czyli tuż przed świętami - ale tylko w tym roku. Za rok będzie to zupełnie inny dzień miesiąca. Sam kwiecień jest Miesiącem Astronomii.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,309,532 unikalne wizyty