24-04-2019
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
<< Kwiecień 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Brak wydarzeń.

OstatnieFoto

Lecę z KRAKsat

Lecę z KRAKsat

ISS 30 marca 2019

ISS 30 marca 2019

ISS 30 marca 2019
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu


IA ZG

Astro-Miejsca

URANIA
IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:1,691
Wczoraj:1,991
W tym tygodniu:5,811
W tym miesiącu:46,284
W tym roku:233,817
Wszystkich:13,265,604
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Saturnowy maj
Niebo za oknem Saturn, niebo za oknem, maj, 2014 Widoczność pierścieni z Ziemi w ciągu 28 lat w czasie opozycji. Credit: WikipediaJedyna opozycja, która jest zawsze na tak, to opozycja Saturna, która dołącza do plejady wiosennych opozycji planet. Zaczęliśmy do Jowisza, przez Marsa i doczekaliśmy się Saturna. Jeden lepszy od drugiego. A do 10 maja pogoda powinna się już wyklarować na dobre. Do tego aż pięć maksimów rojów meteorowych uprzyjemni nocne obserwacje rozbłyskami meteoroidów. Kończą się niestety astronomiczne noce.


Saturn,pierścienie,widoczność Zagadka widoczności pierścieni SaturnaRozwijając powyższy skrót astronomicznego maja zaczniemy od niedzielnego spotkania Jowisza z Księżycem. Zbliżą się oni bowiem do siebie na 5,5 stopnia. Za to księżyc dojdzie do pierwszej kwadry już po trzech dniach od spotkania z naszym satelitom.

Za to 10 maja od 20:28 nastąpi opozycja Planety w Kapeluszu, jak często nazywa się Saturna. Oddalony niecałe 9 jednostek astronomicznych (au) do Ziemi osiągnie rozmiar prawie 19 sekund kątowych przy jasności +1 magnitudo. Przypomnijmy rozmiary Jowisza w styczniu, które osiągnęły prawie 50 sekund kątowych, przy odległości nieco ponad 4au. W jednej linii z Ziemią znajdzie się ten gazowy olbrzym w czasie podróży przez Wagę.

Wygląd Saturna w teleskopie zmienia się każdego roku w wyniku zmiany ustawienia płaszczyzny pierścieni względem ziemskiego obserwatora. Poczynając od zupełnego zniknięcia ich z oczu, gdy pierścienie ustawią się dokładnie krawędzią do nas, po tak duże nachylenie ich płaszczyzny, że swobodnie możemy obserwować przerwy między pierścieniami. Nie mniej do ich obserwacji konieczny jest teleskop o dużej ogniskowej i średnicy co najmniej 10cm. Duża ogniskowa zapewni możliwość dostatecznego powiększenia około 100x przy zachowaniu dzięki aperturze dostatecznej rozdzielczości urządzenia.

Saturn nie pokazuje nam tak niezwykłych struktur w swojej atmosferze, ale pierścienie nadrabiają to z nadwyżką. W pobliżu prawie zawsze znajdzie się jego największy księżyc – Tytan. Drugi co do wielkości w Układzie Słonecznym i jedyny z tak gęsta atmosferą i jeziorami metanu. To na chwile obecną jedyny księżyc innej planety niż Ziemia, na której wylądował ludzki próbnik. Dzięki niemu poznaliśmy wiele ciekawych faktów z jego świata.

Merkury znajdzie się w elongacji wschodniej w dniu 25 maja. Osiągnie wtedy odległość od Słońca prawie 23 stopnie. To dobry okres na jego obserwacje, choć zobaczymy w najlepszym przypadku fazę tej planety. W pozostałym czasie swojej podróży dokoła Słońca skrywa się w jego blasku i nie daje się obserwować. W czasie obserwacji trzeba zachować ostrożność, by nie skierować teleskopu na tarczę Słońca, co jest bardzo niebezpieczne dla naszych oczu. Jest takie powiedzenie, że na Słońce można spojrzeć przez teleskop tylko dwa razy. Raz jednym okiem i raz drugim. Pamiętaj o tym koniecznie.

Wenus w nocy 16 maja znajdzie się w koniunkcji z Uranem. Spotkanie możemy obserwować tuz przed wschodem Słońca. Jasna Wenus ułatwi odszukanie Urana, którego dostrzeżemy jedynie przez teleskop (tarcza) lub lornetkę (punkt podobny do gwiazdy).

Mars spotka się z Księżycem 11 maja. Znajdą się oboje w odległości niespełna 3 stopni. Czerwona Planeta jest już po opozycji, a racji bliższej odległości od Ziemi, szybko się od nas oddala, co pogarsza warunki obserwacji. W maju Mars zakończy ruch wsteczny i wyruszy w dalszą podróż po swojej orbicie. Ruch wsteczny wynika z szybszego poruszania się Ziemi po robicie. W rzeczywistości to Ziemia mija Marsa i wyprzedza go. Mars potrzebuje bowiem prawie 2 lat (687 dni) na wykonanie pełnego obiegu Słońca.

Jowisz 4 maja spotka się z Księżycem. Odległość między nimi to prawie 5,5 stopni, czyli 11 średnic tarczy Księżyca. Do spotkania dojdzie w konstelacji Bliźniąt, gdzie Jowisz przebywa od dłuższego czasu i nadal cieszy oczy obserwatorów. Jedynie niska jego wysokość nad horyzontem ogranicza możliwości obserwacji.

Globe at Night KOnstelacja Lwa będzie naszym rejonem badań w ramach projektu Globe at NightPomiędzy 19 a 28 maja będziemy mieli okazję do kolejnego etapu badania ciemnego nieba w ramach projektu Globe at Nght. Projekt ten tym razem jest realizowany przez cały rok. Przypomnijmy tylko, że w ramach badania należy wyznaczyć zasięg gwiazdowy w oparciu o wskazany przez organizatorów projektu gwiazdozbiór. Dla nas tym razem będzie to Lew (do marca był to Orion). Jak należy ustalać zasięg gwiazdowy w oparciu o Lwa pokazano na stronie - Link . Te badania może przeprowadzić każdy z nas. Możemy tez zrobić to grupą – klasa, przyjaciele czy tez rodzinnie. Po wykonaniu obserwacji należy złożyć raport na stronie internetowej - Link . To dopiero stanowi o wartości naszych obserwacji.

W wyniku takiego badania nieba, można ustalić jak silnie zanieczyszczone jest niebo przez sztuczne światło wytwarzane w wyniku oświetlenia nocą naszych miast. Takie światła szkodzą florze i faunie. Szkodzą też, z czego nie zdawano siebie do niedawna sprawy również człowiekowi – doprowadzając w ostateczności do wzrostu zachorować na raka. Najszybciej na zmiany stanu nieba w nocy zareagowali astronomowie, gdyż to im zabrano w ten sposób niebo do prowadzenia obserwacji astronomicznych. Z problemem tym walczymy już od wielu, wielu lat. W wyniku tego zamknięto wile obserwatorium w okolicach większych miast, a i mniejsze miasta maja coraz większy problem ze sztucznym światłem w nocy. Zapewne ty też zauważyłeś, że gdy do twojego pokoju nocą wpada światło ulicznych lamp trudniej jest zasnąć a o wyspaniu można tylko pomarzyć. A to tylko jeden z przejawów zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym oświetleniem. Rusz głową, może cos w twoim regionie, mieście czy osiedlu da się z tym zrobić?Przeczytaj więcej:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
stat4u
Wszystko o Nas
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

Opiekun Naukowy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 5:44
Zachód słońca: 20:10
Dzień trwa:
14 Godzin 25 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 4:11
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Fidelis, Erwin, Horacy, Egbert, Grzegorz, Horacjusz, Aleksja, Aleksy, Aleksander, Sabbas
Faza Księżyca

Data: 24-4-2019 15:53:12

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy Słońca

Na niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3997 planet
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (28)
Curiosity (2)
Fizyka (10)
Kosmologia (3)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2019

2018

2017

2016

2015

Wygenerowano w sekund: 0.10 21,259,386 unikalne wizyty
strzaka do gry