Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 09:38:44

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Ostatnie oddechy Kosmosu

Astronomia ksiązki Okładka numeru 95 Okładka numeru 95 Kosmosu Tajemnic WszechświataOczywiście ten Kosmos będzie istniał jeszcze długo. A przynajmniej dłużej od Kosmosu Tajemnice Wszechświata, choć czytelnicy zapewne chcieliby by było odwrotnie.


A warto by było, bo to wyjątkowe wydania, które idzie z duchem czasu i prezentuje co dwa tygodnie – regularnie – informacje o najważniejszych wydarzeniach w nauce kosmicznej. I to traktujmy jako najbardziej elektroniczny skrót, bo ani krócej się nie da, ani szczegółowiej też nie. Tyle się dzieje na stronach każdego wydania. Nie jest to może pismo dla profesjonalisty, ale od profesjonalisty.

Najprawdopodobniej za trzy numery będzie koniec i pozostanie po Kosmosie pustka, dlatego cieszmy się każdym numerkiem, w przenośni i dosłownie. Ostatnio dowiedzieliśmy się, że w kosmos można polecieć z morza, ziemi i powietrza. Niejedno miejsce przeżywa różne kryzysy, ale co się dziwić, gdy za granicami znowu wojna a winnych brak. Ktoś jednak powiedział, że politycy robią swoje a świat i tak idzie do przodu. Tylko dlaczego tak wolno i dlaczego często się cofamy?

Nasz Układ zna czasy licznych kolizji i jeszcze liczniejszych odwiedzin jego wnętrza przez przybyszy z peryferii. Skąd i czy to reguła dowiemy się z artykułu Agnieszki Ryś „Burza komet?”. Już na następnej stronie od kolorowej ilustracji znanej z różnych jej wersji Historia Wszechświata i informacja o tym „Co zmierzył BICEP2” (nie biceps). A zmierzył ciekawe sprawy, bo oto dzięki jego pomiarom dostaliśmy dowód na istnienie kosmicznej inflacji i pierwotnych fal grawitacyjnych. Czytaliśmy o tym już w wielu miejscach, ale tan tekst daje wszystko w jednym miejscu do ręki czytelnika. Jak ważny jest to fakt docenią być może dopiero kolejne pokolenia, gdy z innych badań otrzymamy dalsze potwierdzenia. Nic bowiem do tej pory nie potwierdzało istnienia w przeszłości inflacji poza zdroworozsądkowym myśleniem Alana H. Gutha. Teraz wszystko jakby zaczyna układać się w elegancka całość. A dobra to teoria to elegancka teoria i eleganckie dowody.

Zapewne wszystkim marzy się ciepła przytulna pogoda. Wszak wiosna i lato za pasem. Warto jednak pamiętać, że takie warunki to wyjątki. Wszędzie indziej jest zimno. I to bardzo zimno … czasami. Organizmy takie jak ekstremofile wytworzyły umiejętności przetrwania również w takich warunkach. Ale o szczegółach dowiedzą się czytelnicy od Łukasza Żmijewskiego w „Powiało chłodem …”. A tak przy okazji poznamy ciecie kriogeniczne i jak z nimi się pracuje. Z nimi również nie ma przelewek.

Mamy jako kraj coraz większe ambicje kosmiczne. Jesteśmy w ESA i ma powstać nasza własna Agencja Kosmiczna. Nie ma się co dziwić, że i Chińczykom zamarzył się wyścig w kosmos. Ten kraj wysłał swojego człowieka na orbitę i ich ambicje stale rosną. A Andrzej Kotarba przybliżą nam szczegóły „Projektu 921”.

3D robi dzisiaj niesamowita karierę. Nie ma się co dziwić, że i do badań astronomicznych wkradło się nico tej przestrzeni. Ale od tego wcale nie zrobiło się luźniej, a wręcz przeciwnie. Mamy teraz znacznie więcej informacji z tego samego formatu obrazu. Choć w rzeczywistości to już nie ten sam obraz co kiedyś. A o „Spektroskopii 3D” pisze Agnieszka Ryś. Za to Krzysztof Kida przedstawi nam co i jak jest z planetami swobodnymi … czyli takimi bez swoich gwiazd.

Dla tych, którzy prenumerują wydanie tego cyklu wieści z Kosmosu płynęły regularnie. Ale ci którzy tego nie uczynili jest jeszcze szansa, na zdobycie całej kolekcji, lub prawie całej. Pojawiły się pojedyncze aukcje na Allegro, ale w wydawnictwie dostaniemy praktycznie wszystkie numery, choć to może być informacja szybko nieaktualna. Do każdego numeru dołączany jest niezwykle ciekawy film astronomiczny. Tym razem w temacie krio... czyli niskich temperatur.

Zachęcamy do lektury.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,573,389 unikalne wizyty