Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 16:50:06

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Lot z Bernoulim

Sekcja AstronomicznaSkrót zajęć Sekcji Astronomicznej w dniu 7.06.2014r.

plama,słońce Jedna z 19 plam obserwowana przez nas tego dnia na SlońcuKiedy spoglądamy na niebo i widzimy ptaki czy samoloty już nie zastanawiamy się dlaczego one latają. Ale jeszcze nie tak dawno nie było to takie oczywiste. Dzisiaj uczymy się o takich rzeczach w szkole, lecz nadal nie wszyscy do końca rozumieją o co tu chodzi. Dlatego postanowiliśmy wypełnić te lukę na naszym spotkaniu. Ale zacznijmy od tego …


Sobota przywitała nas pięknym porankiem, upalnym dniem. I tak samo zamierzał się ten dzień skończyć. Szkoda było jednak przegapić takiego Słońca tym bardziej, że plam na nim zebrało się co nie miara. Wystawiony refraktor pozwolił nam na zliczenie ich wszystkich oraz grup w jakich się znalazły [W=k(10*g + n)]. W naszym przypadku W=69. Temperatura sięgała 30 stopni a niebo było niezwykle czyste. Stabilność atmosfery była średnia (5/10) co w naszych warunkach i tak jest super osiągnięciem. Ale dzięki temu krawędź tarczy była stosunkowo stabilna a same plamy relatywnie wyraźne i bez falujących brzegów.

Księżyc, samolot Księżyc i samolotNa niebie mogliśmy również zaobserwować przelatujące samoloty pasażerskie. Korzystając z lornetki można było dostrzec nie tylko elementy konstrukcji ale i wiele innych ciekawych szczegółów samolotów. Za lecącymi stalowymi ptakami ciągnęły się strugi kondensacji.

Kopernik, Moon Jeszcze w promieniach Słońca można było obserwować Kopernika na KsiężycuTuz po obserwacjach słońca mogliśmy się skupić na widniejącym nad horyzontem Księżycem. W tę sobotę łączył się dość blisko z Marsem o czym donosił nasz Astrokalendarz. Niestety Mars o 18:00 był jeszcze nieosiągalny dla nas. Na samym Księżycu, mimo małego kontrastu można już było dostrzec kratery, w tym słynnego Kopernika. Ściekający pot po szyi i we włosach w końcu zmusił nas do poddania się i przejścia do chłodnego podziemia Żagańskiego Pałacu. Tu czekał na nas Pan Daniel – Daniel Bernoulli. Przygotował dla nas kilka ciekawych doświadczeń i wiedze o tym wszystkim co związane jest z przepływami, a latanie jest związane z przepływem jak najbardziej. Tym razem przepływać ma powietrze. Nim jednak do tego doszło poszukaliśmy podstaw wiedzy o samym odkrywcy w ciekawej serii „Przełomy w nauce i technice”.

Życie odkrywcy wygląda wspaniale tylko z naszej perspektywy. Nasz bohater jest kolejnym przykładem wielkiego poświęcenia na rzecz nauki. Choć pochodził ze znanej w świecie nauki rodziny jego los został zaplanowany inaczej. Życie jednak potrafi być przewrotne i mimo wszelkich zabiegów ze strony ojca Daniela, ten stał się ojcem hydrodynamiki. Jego odkrycia posłużyły medycynie, dynamice płynów – lub inaczej hydraulice – oraz właśnie lotnictwu. Lot samolotu zawdzięczamy właśnie zjawisku opisywanemu przez teorię hydrodynamiki.

Nie jeden z nas wie o istnieniu siły nośnej czy kształcie skrzydła i powstającemu podciśnieniu. Lecz odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak jest, to już zupełnie inna historia. Poznaliśmy tajemnice tego zjawiska a nawet sami doświadczyliśmy jego działania.

Przeprowadziliśmy proste dwa doświadczenia. Jedno z ogniem a drugie z niezwykłą maszyną do transportu delikatnych elementów. Przemek podjął się zadania jego konstrukcji, co okazało się nie takim łatwym zdaniem. Był jednak wytrwały i w końcu widać było pierwsze efekty. Ania za to gasiła płomień świecy poprzez przeszkody, a jedna użyta sztuczka pozwoliła nam na wyginanie płomienia.

Opis doświadczenia 1:
Zapal świecę
Między świecą a tobą ustaw butelkę z wodą tak by świeca stała zaraz za butelką
Dmuchaj w ścianę butelki
slowaKluczowe Doświadczenie 1
Wynik:
Świeca powinna zgasnąć. Podmuch dociera do płomienia pomimo przeszkody. Owalna przeszkoda powoduje, że powietrze opływa butelkę i gasi płomień znajdujący się za butelką.

Opis doświadczenia 2:

Zapal świecę
Między świecą a tobą ustaw płaski kartonik (świeca powinna być dość blisko kartonika)
Dmuchaj w ścianę kartonika
slowaKluczowe Doświadczenie 1
Wynik:
Płomień powinien wyginąć się w stronę kartonika. Opływające powietrze zakręca za kartonikiem i przechyla płomień w stronę ściany kartonika.

Skąd więc owa siła nośna? Ano właśnie z równania Bernoulliego. Dzięki jego odkryciom skraplamy gazy, a wskazana metoda z niewielkimi zmianami stosowana jest do dzisiaj. A skoro o lataniu mowa …Zadanie:
Samolot wyleciał w bezwietrzną pogodą z miasta A do miasta B. a następnie wrócił do miasta A. kiedy wyruszył w kolejną podróż do miasta B i z powrotem towarzyszył mu wiatr wiejący w kierunku od miasta A do miasta B. Pytanie brzmi: w którym przypadku zajmie mu to więcej czasu, a może trwać będzie to tyle samo?

Rozwiązanie stosowane jest w dzisiejszych podróżach rejsowych. Samoloty wznoszą się na spore wysokości 10km i więcej. Tam spotykają na szlaku prądy strumieniowe, które pchają je zmniejszając zużycie paliwa i skracając rejs. Powrót jest jednak realizowany inna trasą lub tunelem powietrznym. A wszystkiemu winne jest właśnie rozwiązanie tego problemu. Bo odpowiedź brzmi: w czasie lotu z udziałem wiatru lot z A do B i z powrotem trwałby dłużej, a w skrajnym przypadku byłby nie do wykonania (gdyby wiatr wiał z prędkością lotu samolotu, gdy ten leci pod wiatr, to nigdy nie doleciałby do celu). Wszystko oczywiście można sobie policzyć.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,837 unikalne wizyty