Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 09:54:13

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kolorowa NGC 3532

esoKolorowe nagromadzenie gwiazd w średnim wieku

NGC 3532,ESO The colourful star cluster NGC 3532. Credit: ESO2,2-metrowy teleskop MPG/ESO w Obserwatorium La Silla w Chile uchwycił kolorowy obraz jasnej gromady gwiazd NGC 3532. Część gwiazd gromady nadal świeci gorącym niebieskawym kolorem, ale z kolei wiele z masywnych gwiazd stało się już czerwonymi olbrzymami i świecą w mocnych odcieniach koloru pomarańczowego.


NGC 3532 to jasna gromada otwarta gwiazd znajdująca się 1300 lat świetlnych od nas w kierunku gwiazdozbioru Kila. Nieformalnie bywa nazywana także Wishing Well Cluster (ang. Studnia Życzeń), gdyż przypomina rozrzucone srebrne monety, które ktoś wrzucił do studni. Bywa też określana terminem Football Cluster, ale trafność tej nazwy zależy od tego po której stronie Atlantyku mieszkamy. Gromada uzyskała tę nazwę od owalnego kształtu, który przypomina piłkę do rugby – skojarzenie zapewne pochodzi od mieszkańców krajów, w których popularna jest ten rodzaj sportu.

NGC 3532,ESO The location of the bright star cluster NGC 3532 in the constellation of Carina. Credit: ESO

Gromada jest bardzo jasna i można ją łatwo dostrzec nieuzbrojonym okiem na niebie półkuli południowej. Została odkryta przez francuskiego astronoma Nicolasa Louisa de Lacaille’a podczas obserwacji prowadzonych w Afryce Południowej w 1752 roku. Skatalogowano ją trzy lata później, w 1755 roku. Jest jedną z najbardziej widowiskowych gromad otwartych na całym niebie.

NGC 3532 pokrywa obszar na niebie prawie dwukrotnie większy niż tarcza Księżyca w pełni. John Herschel opisał ją jako gromadę bogatą w układy podwójne, gdyż zaobserwował w niej „kilka dostojnych gwiazd podwójnych” podczas swojego pobytu w Afryce w latach 30. XIX wieku. Jest też dodatkowe historyczne odniesienie, znacznie bliższe współczesności: NGC 3532 była pierwszym obiektem obserwowanym 20 maja 1990 roku przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a.

ESO,WFI The Wide Field Imager (WFI) is a focal reducer-type camera which is permanently mounted at the Cassegrain focus of the 2.2-m MPG/ESO telescope at La Silla. With field of view of 34'x33', Nyquist sampled by 0.238'' pixels exceeding any other ESO instrument by a factor of 2. It offers excellent sensitivity from 350 nm to the near IR, with more than 40 filters simultaneously available, many of them specifically selected to support the determination of photometric redshifts of distant objects. Credit: ESO

Opisywane zgrupowanie gwiazd ma około 300 milionów lat. Stawia to obiekt wśród gromad średniego wieku jak na standardy tego typu obiektów [1]. Gwiazdy gromady, które zaczynały od przeciętnych mas, nadal świecą jasnym, biało-niebieskim kolorem, natomiast bardziej masywne wyczerpały już swoje paliwo wodorowe i stały się czerwonymi olbrzymami. W efekcie gromada wydaje się bogata zarówno w gwiazdy niebieskie, jak i pomarańczowe. Najmasywniejsze gwiazdy gromady przemierzyły już swoje krótkie, ale bardzo błyszczące życie i dawno temu wybuchły jako supernowe. Są też liczne, mniej rzucające się w oczy gwiazdy o mniejszych masach, które żyją dłużej i świecą w odcieniach koloru żółtego i czerwonego. NGC 3532 zawiera łącznie około 400 gwiazd.

Tłem dla gromady jest bogata część Drogi Mlecznej, bardzo zatłoczona gwiazdami. Widać też trochę świecącego na czerwono gazu oraz subtelne ścieżki pyłu, które blokują widok bardziej odległych gwiazd. Są one prawdopodobnie niezwiązane z gromada, której wiek jest na tyle stary, że zapewne już dawno temu wyczyściła całą materię w swoim otoczeniu.

Niniejsze zdjęcie NGC 3532 zostało wykonane w lutym 2013 r. instrumentem Wide Field Imager, pracującym w należącym do ESO Obserwatorium La Silla.

Uwagi

[1] Gwiazdy o masach wielokrotnie większych niż masa Słońca żyją zaledwie po kilka milionów lat, natomiast Słońce prawdopodobnie będzie istnieć przez około 10 miliardów lat, z kolei gwiazdy małomasywne mogą przetrwać nawet setki miliardów lat – znacznie dłużej niż wynosi obecny wiek Wszechświata.

Więcej informacji

ESO jest wiodącą międzyrządową organizacją astronomiczną w Europie i najbardziej produktywnym obserwatorium astronomicznym na świecie. Wspiera je 16 krajów: Austria, Belgia, Brazylia, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Polska, Portugalia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania oraz Włochy. ESO prowadzi ambitne programy dotyczące projektowania, konstrukcji i użytkowania silnych naziemnych instrumentów obserwacyjnych, pozwalając astronomom na dokonywanie znaczących odkryć naukowych. ESO odgrywa wiodącą rolę w promowaniu i organizowaniu współpracy w badaniach astronomicznych. ESO zarządza trzema unikalnymi, światowej klasy obserwatoriami w Chile: La Silla, Paranal i Chajnantor. W Paranal ESO posiada teleskop VLT (Very Large Telescope - Bardzo Duży Teleskop), najbardziej zaawansowane na świecie astronomiczne obserwatorium w świetle widzialnym oraz dwa teleskopy do przeglądów. VISTA pracuje w podczerwieni i jest największym na świecie instrumentem do przeglądów nieba, natomiast VLT Survey Telescope to największy teleskop dedykowany przeglądom nieba wyłącznie w zakresie widzialnym. ESO jest europejskim partnerem dla rewolucyjnego teleskopu ALMA, największego istniejącego projektu astronomicznego. ESO planuje obecnie 39-metrowy teleskop E-ELT (European Extremely Large optical/near-infrared Telescope - Ekstremalnie Wielki Teleskop Europejski), który stanie się “największym okiem świata na niebo”.

Linki

Krzysztof Czart
Centrum Astronomii UMK
ESO-PL


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,573,444 unikalne wizyty