Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-4-2024 05:52:58

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kosmiczne Andrzejki

Sekcja Astronomiczna rosetta, philae Powierzchnia komety 67P/CG sfotografowana przez sondę Rosetta. Credit: ESAOd dzieciństwa słyszymy jak to ważny jest dla nas nasz mózg, że powinniśmy stale się uczyć, bo to go rozwija. I faktycznie wiele wskazuje na to, że tak jest. Ale bywają przypadki, o których się nawet najstarszym filozofom nie śniło.

Na Andrzeja od bardzo dawnych czasów towarzyszyły nam różne obyczaje i obrzędy. Ale jak się okazuje nie wszyscy wiedzą jaka jest faktyczna historia wieczorów andrzejkowych. Dlatego postanowiliśmy w ramach naszego spotkania przybliżyć też nieco historii naszej kultury.

Nie zabrakło też świeżych wiadomości z najsłynniejszej obecnie komety 67P/CG. Jeszcze nie dość zdajemy sobie sprawę z przełomu jakiego dokonano sadzając niezwykły lądownik Philae na powierzchni tego lodowego świata.


Ale po kolei.

Poprzednie zajęcia mimo, że przedłużone, nie pozwoliły przekazać wszystkich ważnych wiadomości przygotowanych na ten wieczór. To też skrzętnie uzupełniliśmy ten niedostatek. A sprawa nie jest błaha, bo przecież chodzi o nasz mózg.

W zasadzie sprawa wydaje się oczywista. Mózg jest ważny, a może i najważniejszy dla człowieka. Jego niedotlenienie grozi szybka śmiercią całego organizmu. Ale jak pokazuje artykuł z ostatniego Focusa nie zawsze tak musi być. Znane są bowiem przypadki na świecie, że ludzie prawie bez tej ważnej niby części ciała, żyją i mają się całkiem dobrze. Dlatego przedstawiliśmy skrót tego artykułu, by wszystkim przybliżyć jego istotę. I tak oto okazało się, że znane nieliczne przypadki braku istotnych części mózgu, lub jego znacznej części nie zamykają niektórym drogi do samodzielnego życia. A to już oznacza fenomen. Warto więc zawsze pamiętać, że choć niektóre ścieżki są utarte, to wcale nie oznacza, że trzeba tylko nimi chodzić. Odstępstwa od reguł potrafią spędzać sen z oczu naukowców. I dotyczy to nie tylko tak zagadkowego ciała jak mózg ludzki. Niejednokrotnie bowiem przekonywaliśmy się jak kręte potrafią być ścieżki nauki.

Z czym jest związany wieczór andrzejkowy (znany też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki)? W niejednym regionie Polski i świata powiemy z wróżbami. Głównie są to wróżby i obyczaje związane z zamążpójściem i to szczególnie panien. Choć współcześnie obserwujemy unifikację również i takich obyczajów. Same andrzejki ściśle związane są z obchodami nie tylko imienin św. Andrzeja, ale i rozpoczęcia tzw. Adwentu. Od tego wieczoru nie organizuje się już aż do świąt Bożego Narodzenia hucznych zabaw. My też poświęciliśmy go na wróżby dla naszej koleżanki Ali. Był klucz, wosk i misa z wodą. A co wyszło na wróżbie? Przyszłym lubym Ali może być: podróżnik, astronauta a może odkrywca. W każdym bądź razie zanosi się na przyszłość pełna przygód i wspaniałych wrażeń. A że pogoda nam dopisała, jak nigdy (wiatr i chmury) to na Boże Narodzenie trzeba szykować łopaty do odśnieżania – za przysłowiami i porzekadłami ludowymi.

Z andrzejkami wiążą się też przysłowia i powiedzenia:
  • Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
  • Kiedy na Andrzeja poleje, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.
  • Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
  • Na świętego Andrzeja trza kożucha dobrodzieja.
  • Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście
  • Śnieg na Andrzeja dla zboża zła nadzieja.
  • Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima.
  • Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota
A jak już przy lodzie i śniegu jesteśmy … To warto o słynnej Rosettcie przypomnieć kilka ważnych faktów z jej życia. Długie 10 lat czekała na swój sukces. Szczerze mówiąc niewielu przez ten czas o niej słyszało cokolwiek. A Rosetta cierpliwie podróżowała ku swojemu celowi. Tak już w dzisiejszych czasach jest, że rozpoczęcie misji nie szokuje nas. Jest ich sporo (cokolwiek to oznacza), albo przynajmniej na tyle sporo samych lotów w kosmos, że przykuwamy do nich swoją uwagę, gdy dochodzi do meritum sprawy.

Sama misja to historia nie 10 lat podróży, ale co najmniej jeszcze 20 lat przygotowań i starań, by rozwiązać wszystkie problemy. Aby teraz objąć jednym spojrzeniem to wszystko skorzystaliśmy z najnowszej produkcji National Geografic: „Łowca Komet. Lądowanie Rosetty” (Zwiastun filmu) . Ten niezwykły skrót jest w rzeczy samej najważniejsza częścią życia ludzi związanych z tym projektem. Film ten pokazuje jak piękne jest to czego człowiek dokonał ruszając w tę niezwykłą podróż. Nie podejmujemy się tutaj streszczania filmu, by zachęcić czytelników do jego obejrzenia. Naprawdę warto.

Na koniec wracamy bumerangiem do naszego ulubionego Pythona. Stopniowo szykujemy za jego pomocą prostą aplikację do prowadzenia obliczeń astronomicznych. Co prawda jest tego trochę na rynku i nie warto wozić drzewa do lasu, ale chodzi tu o naukę i poznanie swoich i technologicznych możliwości. Warto umieć wykorzystywać komputer i inne narzędzia w sposób nie tylko taki do jakich je przeznaczono. Współcześnie nie można nie posiadać umiejętności programowania. Przekonali się o tym już wszyscy na ziemi, choć spora część nadal uchyla się od opanowania, lub poznania tej umiejętności. Naukowiec bez umiejętności programowania nie jest naukowcem. Trzeba umieć tworzyć narzędzia specjalistyczne dla swojej pracy. Nikt lepiej niż ty nie rozumie twoich potrzeb.

My też podążamy właśnie tą ścieżką. Tym razem przygotowaliśmy na zajęcia kolejny etap naszego programów, który wylicza fazy księżyca oraz datę Wielkanocy. Od daty tego święta ruchomego liczymy wszystkie inne święta ruchome. A takie obliczenia były podstawowym obowiązkiem astronoma w czasach Johannesa Keplera. Nasz program będzie w przyszłości liczył pozycje planet na swoich orbitach, ich widoczność a nawet elementy orbit komet i planetoid. Korzystamy przy tym z opracowanych algorytmów astronomicznych, materiałów opracowanych między innymi przez Jana Mietelskiego w „Astronomiia w geografii” i archiwalnych numerów „Uranii” z 1984, 1985 i 1986 roku.

W kolejną sobotę przypomnimy inna ważną dla ludzkości misję. Misję na Księżyc. Właśnie 7 grudnia mija 42 rocznica zakończenia projektu Apollo. Tego dnia nastąpiło ostatnie lądowania na powierzchni Srebrnego Globu. Gdy po trzech dniach ruszali na ziemię padły ostatnie słowa wypowiedziane na jego powierzchni: „Ostatnie słowa na Księżycu: "Jack, zabierajmy stąd tę staruszkę" wypowiedziane na 20 sek. przed oderwaniem lądownika od Księżyca przez Eugene'a A. Cernana.”. Gdy po pięciu dniach (19 grudnia) wylądowali na Oceanie Spokojnym zatrzasnęły się ostatecznie okładki tej przygody ludzkości. Jej efekty pożytkujemy do dzisiaj.

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,244,577 unikalne wizyty