Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 18-4-2024 02:45:53

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Z fizyką na święta

Wydarzenia grawitacja, PSP3,IA,UZ Grawitacja. Prof. Andrzej Mikołajewski i spadające krople deszczuGdy będziemy wypatrywać pierwszej gwiazdki a choinka będzie stała ubrana w kolorowe ozdoby będziemy wiedzieć skąd to wszystko się wzięło, czym była gwiazda Betlejemska oraz skąd się biorą płatki śniegu i że nie ma dwóch takich samych. A gdy przyjrzymy się tym płatkom jak spadają z nieba nie zaskoczy nas, że to wszystko dzięki grawitacji.


O nauce opowiadać jest sztuką. Sztuką jest słuchać tych opowieści i w miarę wszystko zrozumieć. Ale poświęcony na to czas, czas prelegenta i słuchacza, jest najbardziej optymalnie wykorzystanym czasem w edukacji. Przekonali się o tym nasi uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Żaganiu. Wszystko to dzięki realizowanym w Instytucie Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego Ścieżkom Kopernika. Naukowcy wyszli dalej poza standardy swojej pracy i przyjechali do dzieci, by przybliżyć im prawdziwą naukę i pokazać jak odkrywa się jej tajemnice.

grawitacja, PSP3,IA,UZ Grawitacja, gwiazda Betlejemska i płatki śniegu nie są już tajemnicami dla młodzieży z PSP3 w Żaganiu. Wszystko dzięki spotkaniu z naukowcami z Instytutu Astronomii i Fizyki UZ w Zielonej GórzeW PSP3 z uczniami klas czwartych, piątych i szóstych spotkali się prof. dr hab. Andrzej Maciejewski oraz Pani dr hab. Maria Przybylska. Przygotowali oni dwie prelekcje: Gwiazda Betlejemska oraz Grawitacja. Przeprowadzili oni ciekawość dzieci przez niełatwą drogę od bardzo dawnej historii ludzkości do współczesności. Przedstawiono słuchaczom jak badano zapisy ze starożytności o zjawiskach astronomicznych oraz jak to dzięki odkryciu Johannesa Keplera można było ustalić czym tak bardzo zachwycili się uwcześni mieszkańcy ziemi, że wieść o tym słyszymy do dzisiaj.

Ze świętami zimowymi związany jest śnieg. Z tym śniegiem może jest często krucho, ale jak mogliśmy zobaczyć jest on niezwykłe ciekawym obiektem badań od czasów bardzo dawnych. Pisał o nim już nasz mistrz Kepler. Robiono mu tysiące zdjęć i rysunków. Oglądano nawet pod mikroskopami. Dzięki temu wiemy jak powstaje śnieżynka oraz dlaczego każda jest inna.

Kiedy rzucamy się śnieżkami w czasie zimowej bitwy przydatna jest wiedza, jak grawitacja rządzi każdym naszym rzutem. Dzięki temu możemy przewidzieć, który rzut będzie celny, oraz jak unikać trafień przeciwnika. To jednak nie koniec, bo prof. Mikołajewski pokazał na spotkani, że grawitacja odpowiada w zasadzie za wszystko co rusza się we Wszechświecie. Tak samo za ruch gwiazd i planet, wahadła czy planet. Dzięki niej na orbitach ciągle spadają satelity i na szczęście długo nie mogą spaść, co daje nam dużo pożytku. Tajemnice grawitacji nie były jednak znane aż do połowy zeszłego wieku. Nadal wiele rzeczy o niej nie wiemy. Ale wszystko jest przed nami. Ciekawość świata to podstawa. A młodym ludziom ciekawości nie brakuje.

Młodzi adepci nauki pokazali naukowcom jak dobrze znają Johannesa Keplera. Ku zaskoczeniu profesorów najmłodsi znali odkrycia Keplera zarówno te astronomiczne jak i czysto praktyczne. Bo Johannes był bardzo pomysłowym człowiekiem. Każdy z nas, choć po cichu, marzy by zostać takim przydatnym dla ludzkości człowiekiem.

Cykl prelekcji jest dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Może to być młodzież szkół średnich i podstawowych czy gimnazjów. Dla każdego poziomu edukacji wykłady są dostosowane do zdolności percepcji odbiorców. Przynajmniej do końca roku można nadal umawiać się na spotkania z naukowcami, którzy bardzo chętnie i nieodpłatnie przyjadą do każdej zainteresowanej grupy. Aby przygotować spotkanie należy się skontaktować z naszym serwisem lub bezpośrednio z organizatorami: popularyzacja@astro.ia.uz.zgora.pl.




Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,239,877 unikalne wizyty