Kalendarz

<< Styczeń 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 4

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:257
Wczoraj:3,027
W tym tygodniu:14,730
W tym miesiącu:30,189
W tym roku:30,189
Wszystkich:13,793,560

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 7:54
Zachód słońca: 16:24
>Dzień trwa:
8 Godzin 29 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 10:07
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Beatrycze, Bogumił, Krystyna, Liberata, Lubart, Małgorzata, Piotr, Zuzanna, Wenerand

Księżyc


Data: 18-1-2020 01:56:12

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4106 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Na ten Stary Rok

Sekcja Astronomiczna zimne ognie Zimne ognie skrzą się iskierkamiZimne ognie łączą nam się z radością, a przynajmniej z miłymi wrażeniami. Ale na ironię losu zasługuje fakt, że to dość niebezpieczne materiały i do tego wcale nie są zimne. Skąd więc ich nazwa? Nauka rządzi się żelaznymi prawami. Często nas rozczarowuje, bo coś co wydawało nam się niebywałe okazuje się jakieś takie zwyczajne. To tez może się przyczyniać do tego, że czujemy się rozczarowani, choć powinniśmy czuć się wręcz odwrotnie z racji rozumienia „jak to działa”. Takie rozczarowania prowadzą do zapominania odkryć, a potem ponownego odkrywania przysłowiowej Ameryki. Rozczarowania prowadzą też czasem na straszne manowce, gdzie rezygnujemy ze szczepień ochronnych, leczenia przez lekarzy czy dopatrywania się cudów tam gdzie uch zupełnie nie ma. Na szczęście jest tez i druga strona medalu gdzie liczna grupa popularyzatorów wyjaśnia, że ten zwyczajny świat jest co najmniej tak ciekawy i piękny jak ten wyobrażony.


Takim człowiekiem był nasz ulubiony Johannes Kepler, który w tę sobotę (27 grudnia) obchodził, bagatela, 443 urodziny. Choć znany najlepiej z odkrycia rzeczywistych praw kreślących orbity planet, gwiazd i wszystkich innych ciał w kosmosie, dał ludzkości wiele wiedzy z innych dziedzin życia o których nie zawsze dość pamiętamy. Na jego życie wielki wpływ miało dzieciństwo w tym wydarzenia astronomiczne których miał okazję być świadkiem, a których obserwacji z nim nie zaniechali jego rodzice. Tak oto prości ludzi przyczynili się do rozwoju geniusza, który zmienił nasz świat. I choć my, ludzie, niejednokrotnie dzisiaj zawracamy kijem Wisłę nadzieja w prawdziwej nauce nadal pozostaje aktualna.

Johannes Kepler Portret Johannesa Keplera - kopia zaginionego oryginału 1610 w klasztorze benedyktynów w KremsmünsterCzym się zasłużył poza astronomią:
 • Wprowadzenie układu współrzędnych biegunowych, w którym obiera się punkt (0, 0) zwany biegunem i wychodzącą z niego półprostą zwaną osią biegunową). Następnie każdemu punktowi płaszczyzny przyporządkowuje się parę liczb złożoną z odległości tego punktu od bieguna i kąta, jaki promień wodzący punktu wyprowadzony z bieguna tworzy z osią biegunową.
 • Propozycja atomistycznej teorii figur geometrycznych, która zakłada, że mogą one być rozbite na nieskończenie wiele niepodzielnych jednostek (linie złożone są z punktów, powierzchnie z linii, a bryły z powierzchni, sfera to suma stożków, a stożek to suma trójkątów itd.)
 • Wprowadzenie po raz pierwszy do geometrii wielkości nieskończenie małych i nieskończenie dużych.
 • Udział w badaniach, które doprowadziły Newtona do odkrycia rachunku różniczkowego i całkowego. W pracy "Nova stereometria doliorum viniarorum" Kepler zajął się m. in. problemem wyznaczania objętości beczek z winem, co doprowadziło go do rozważania powierzchni ich przekrojów oraz do wyznaczania minimów i maksimów. Innym problemem, który pojawił się w tym dziele, był odwrotny problem stycznych. Polegał on na odtworzeniu krzywej, jeśli znane były styczne do niej w każdym punkcie (co stanowi w rachunku różniczkowym standardowy problemem obliczania całki).
 • Badanie problemu rektyfikacji, czyli obliczania długości krzywych. Rektyfikacja krzywej jest to zadanie konstrukcyjne polegające na wykreśleniu (za pomocą cyrkla i linijki bez podziałki) odcinka o długości równej długości zadanego łuku rozważanej krzywej.
 • Wynalazek lunety zbudowanej z dwóch soczewek skupiających.
 • Wprowadzenie przecinka do notacji ułamków dziesiętnych.
 • Opis matematycznych własności wielościanu gwiaździstego zwanego stella octangula (gwiazda ośmioramienna), którą opisał w 1609 roku.
 • Pierwszy w czasach nowożytnych opis wszystkich istniejących wielościanów archimedesowych (w "Harmonices Mundi" - 1619) oraz dwóch z czterech wielościanów gwiaździstych nieforemnych. Dziś wiadomo, że oprócz pięciu foremnych wielościanów wypukłych istnieją jeszcze cztery niewypukłe, które noszą nazwę wielościanów Keplera-Poinsota. Matematyczne własności dwóch z nich - dwunastościanu gwiaździstego małego i dużego jako pierwszy opisał Kepler.
 • Kepler napisał wiele książek i listów, w których wyjaśniał szczegółowo swoje odkrycia. Przedstawiał w nich zarówno braki jak i zalety tych odkryć.
 • Kepler, tak jak Pitagorejczycy, szukał w matematyce sposobu rozumienia świata. Świadczą o tym tytuły jego dzieł: Mysterium Cosmographicum lub Harmonices mundi. W tym ostatnim można także zauważyć wpływ Pitagorasa, który uważał, że każda planeta w swojej wędrówce po orbicie wydaje przyjemne dźwięki, których jednak nie słyszymy (stąd pochodzi zwrot "harmonia sfer"). Kepler rozwinął ten pogląd. Uważał, że "muzyka niebios" jest ciągła, wielogłosowa, a usłyszeć ją można tylko intelektem.
 • Kepler jest autorem książki, Somnium seu opus posthumum de astronomia lunari (Sen lub astronomia księżycowa) uznawanej za pierwowzór literatury fantastyczno-naukowej. Rozmyśla w niej o tym, co można zobaczyć po wylądowaniu na Księżycu, jak z Księżyca wygląda Ziemia i jak usytuowane są gwiazdy. Prace nad tą książką Kepler rozpoczął jeszcze na studiach w Tybindze, a zakończył w Żaganiu. W rocznicę śmierci Keplera 15 XI 2004 roku ukazał się polski przekład jego opowieści o podróży na Księżyc z obszernym komentarzem.
 • Kepler nazywał liczby niewymierne "niewypowiedzianymi".
 • Oprócz działalności badawczej Kepler zajmował się (jak każdy ówczesny nadworny astronom) stawianiem horoskopów władcy. Ogromną sławę przyniósł mu horoskop sporządzony dla księcia Albrechta Wallensteina, w którym przewidział datę jego śmierci. Przepowiednia ta sprawdziła się podobno co do dnia.
 • O znaczeniu odkryć Keplera i uznaniu, jakim cieszy się na całym świecie, świadczą wydawane w różnych krajach znaczki pocztowe z jego podobizną


Warto też nie zapominać o dokonanych odkryciach. Taki niecny los spotkał wiele z nich, jak choćby beton (znany Rzymianom) czy starożytna maszyna parowa (turbina Herona) i wiele innych. W ramach naszej ciekawości przypominamy o ich istnieniu czasem w zabawny sposób.O nauce warto pamiętać gdy przyglądamy się otaczającemu nas światu. Pobieżnie wyciągnę wnioski mogą prowadzić nas w ciemne zaułki szamanizmu i okultyzmu, tylko dlatego, że nie chcemy dostrzec istoty sprawy. Bo czy spoglądając na czerwony kwiat faktycznie jest on czerwony? A może jest w każdym innym kolorze tylko właśnie nie czerwony? No cóż. Wszak powierzchni odbija ten kolor, który widzimy, więc co tak naprawdę widzimy? Gdzie powstaje widziany przez nas kolor? Czy wszystkie zwierzęta widza tak samo kolory? Z kolorami spotykaliśmy się już kilka razy na naszych zajęciach, ale kolejne spotkanie wyjaśniło nam kilka istotnych spraw.Na dodatek ta matematyka. Dzięki naszemu koledze zaglądamy do jej tajników częściej niż kiedykolwiek indziej. To bardzo dobrze, bo właśnie matematyka pozwala na poważne zweryfikowanie często wydawałoby się niesprawdzalnych rzeczy. Liczyć każdy może, tak jak i śpiewać. Ale czy wiesz, że np. Japońskie dzieci uczą się liczyć nieco inaczej niż my? Osobiście wydaje się nam to nieco skomplikowane a do tego wymaga masę rysowania. Ma jednak jedną zaletę, jest ciekawe. Oprócz tej metody poznaliśmy jeszcze kilka innych ciekawych sposobów na liczenie słupków.Na koniec zapłonęły nieszczęsne zimne ognie. Nieszczęsne tylko z nazwy, bo ich widok od razu wywołuje na naszych buziach wyraźny uśmiech, a przecież właśnie o to chodzi. Pamiętajmy, by po używaniu ich umyć ręce, by nie narazić się na mdłości i niestrawności lub cięższe zatrucie. Ich strzelające iskierki to opiłki żelaza rozgrzanego do temperatury świecenia, więc nie są zimne, ale z reguły nie wyrządza nam szkody. Mogą jednak uszkodzić ubranie czy dywan, szczególnie gdy to jest wykonanie z tworzywa. Zachowanie minimum ostrożności da nam możliwość zachowania miłych wspomnień i tylko takich Wam i sobie w tym Starym Roku życzymy.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
21,895,487 unikalne wizyty