Kalendarz

<< Sierpień 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 2

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:859
Wczoraj:985
W tym tygodniu:8,962
W tym miesiącu:11,025
W tym roku:435,957
Wszystkich:14,199,328

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 5:35
Zachód słońca: 20:33
>Dzień trwa:
14 Godzin 58 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 3:38
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Niezamysł, Cyriak, Sylwiusz, Cyryl, Emilian, Niegosław

Księżyc


Data: 08-8-2020 23:14:06

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Dziesięć lat od lądowania na Tytanie

Sondy Infografika na temat Tytana / Credits: ESA Infografika na temat Tytana / Credits: ESADziesięć lat temu, 14 stycznia 2005 roku, europejski lądownik Huygens osiadł na powierzchni Tytana – największego księżyca Saturna.

Tytan jest jednym z najbardziej fascynujących obiektów w Układzie Słonecznym. Jest to jedyny księżyc posiadający grubą atmosferę, i na którym występuje wiele zjawisk pogodowych. Stanowi także jedyny obiekt w Układzie Słonecznym poza Ziemią, na którym stale i w dużej ilości na powierzchni występuje ciecz (w tym przypadku metan).


Po raz pierwszy atmosferę Tytana wykryto ponad sto lat temu, w 1907 roku. Trzydzieści siedem lat później zidentyfikowano jeden ze składników atmosfery tego księżyca – okazał się nim być metan. Kolejne trzydzieści pięć lat później, w 1979 roku, sonda Pioneer 11 wykonała pierwszy przelot obok Saturna i jego księżyców. Wówczas okazało się, że temperatury na powierzchni Tytana muszą być bardzo niskie, niższe od minus 150 stopni Celsjusza.

W 1980 i w 1981 roku sondy Voyager 1 i Voyager 2 przeleciały obok Saturna i przeprowadziły wiele obserwacji Tytana. Sondy wykryły kolejne węglowodory oraz azot w atmosferze tego księżyca. Ponadto, dane z Voyagera 1 i 2 pozwoliły na wyliczenie ciśnienia atmosferycznego Tytana: okazało się ono być wyższe o około 50% od ziemskiego.

Tytan Zdjęcie powierzchni Tytana z lądownika Huygens / Credits: ESA, wikipedia Andrey PivovarovOd czasów przelotów sond Voyager naukowcy się spierali, czy na powierzchni Tytana mogą się znajdować jeziora lub morza ciekłego metanu oraz etanu. Ostateczny dowód został dostarczony w 1995 roku przez kosmiczny teleskop Hubble. Dwa lata później w kierunku Saturna wystartowała misja Cassini-Huygens. Na pokładzie amerykańskiej sondy Cassini znajdował się europejski lądownik Huygens, którego celem była powierzchnia Tytana. Cassini-Huygens dotarł do układu Saturna w 2004 roku.

Do lądowania próbnika Huygens doszło 14 stycznia 2005 roku. Moment dotarcia do powierzchni Tytana nastąpił o godzinie 12:38 CET. Lądownik osiadł tuż na skraju rejonu o nazwie Xandau, który wyróżnia się wyższą jasnością w porównaniu do otoczenia w podczerwieni. Po lądowaniu Huygens sfotografował bezpośrednią okolicę lądowania. Na zdjęciach można zaobserwować m.in. małe „kamyczki”, prawdopodobnie zbudowane z lodu wodnego. Te „kamyczki” zdają się doświadczać jakiegoś procesu erozji, a tytański „grunt” może być złożony z zestalonego metanu, który powstał wskutek opadu metanowego deszczu.

W trakcie i po lądowaniu Huygens wysyłał dane do sondy Cassini. Sesja komunikacyjna trwała do godziny 14:37 CET. Łącznie proces lądowania i pracy („czas misji”) na powierzchni trwał 3 godziny i 44 minuty. Było to wystarczająco dużo czasu, by dostarczyć dużej ilości danych oraz wiele zdjęć. Sygnał z lądownika Huygens zanikł około 16:55 CET. Natomiast sonda Cassini o 15:10 rozpoczęła sesję komunikacyjną z Ziemią i przesłała kopie danych z lądownika Huygens. Łącznie Huygens dostarczył prawie 60 megabajtów danych.

Huygens pozostaje najdalszym sprzętem od Ziemi, który osiadł na jakimś obiekcie. Pomiary wykonane przez ten lądownik, wraz z danymi uzyskanymi z bliskich przelotów sondy Cassini wykazały, że Tytan jest dynamicznym światem, w którym zachodzi wiele procesów w atmosferze i na powierzchni. Od pewnego czasu naukowcy dyskutują także o możliwości występowania kriowulkanizmu na Tytanie, a nawet o możliwości powstania i utrzymania się prostego życia w tym niegościnnym środowisku. Pod wieloma względami Tytan wydaje się być podobny do wczesnej Ziemi, zatem badania tego księżyca mogą przynieść odpowiedzi na wiele pytań związanych z powstaniem życia na naszej planecie.

Na pokładzie lądownika Huygens znalazł się instrument naukowy zaprojektowany i zbudowany w Polsce. Ten przyrząd służył do pomiaru temperatury oraz przewodnictwa cieplnego, a zbudowano go w Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie. Instrument wyliczył temperaturę -179,35 stopni Celsjusza.


Materiał wideo ukazujący proces opadania przez lądownik na Tytana 14 stycznia 2005 roku “oczami” instrumentów Descent Imager/Spectral Radiometer / Credits: ESA/NASA/JPL/University of Arizona


Tytan z pewnością będzie nadal badany. W 2017 roku zakończy się misja Cassini – sonda wejdzie w atmosferę Saturna, by chronić m.in. Tytana przed przypadkowym skażeniem ziemskimi bakteriami. Aktualnie nie planuje się kolejnej misji do układu Saturna, jednak każdego roku powstaje nowa koncepcja misji, często proponująca badania Tytana. Postuluje się m.in. lądowniki, łodzie oraz balony i samoloty dla tego księżyca.

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,383,985 unikalne wizyty