Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-10-2021 17:12:23

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Spotkanie Sekcji Astronomicznej

Sekcja Astronomiczna astrokalendarz,2015 Tegoroczne wydanie astrokalendarzaOstatnie dwa tygodnie upłynęły Sekcji w atmosferze wytężonej pracy. W pierwszej kolejności ruszyło dostarczenie do odbiorców naszego kalendarza astronomicznego na 2015r. w tym roku wydanie w ilości bibliofilskiej – 50 egz. Pozwala to zaopatrzyć najbardziej zainteresowanych tym wydaniem. Ale na rynku pojawiło się co najmniej kilka projektów tego typu więc zawsze jakiś trafi do rąk miłośników nieba. Tuż za kalendarzem wre praca nad planetarium. Chcemy zdążyć z zakończeniem projektu na Noc Planetariów w marcu br. Brak dobrej pogody do obserwacji sprzyja pracom, ale odkłada najlepsze warunki do obserwacji na mniej korzystny czas. Przyszły tydzień ma szansę mieć trochę pogodnych nocy.


Kalendarz w tym roku wydany z różnych przyczyn z opóźnieniem. Choć samo wydanie gotowe było już w listopadzie. Zdobycie i uruchomienie stosownych środków na druk okazało się nieco trudniejsze niż zakładaliśmy wcześniej. Ale sytuacja uległa nieprzewidzianej zmianie i projekt poszedł nieco inną drogą. Wydanie ilości podobnej do zeszłorocznej (200 egz.) daje znacznie tańszy pojedynczy egzemplarz, ale całość jest i tak niezmiernie droga. Kalendarz nie jest sprzedawany a dawany szkołom i miłośnikom astronomii w ramach popularyzacji nauk ścisłych nie tylko w naszym regionie. Wielu miłośników i pasjonatów wspiera nas w tym działaniu licznymi darowiznami. Tym sposobem udaje nam się co roku, od 2009 roku, zrealizować zamierzenie.

astrokalendarz,2015 Astrokalendarz 2015 w typowym dla siebie miejscuKalendarz zawiera tym razem 26 stron. Połączony spiralą w środkowej części po rozwieszeniu tworzy format A3. Więc całość prezentuje się niezwykle atrakcyjnie graficznie. Cel jest jednak znacznie bardziej astronomiczny. W dolnej części znajduje się kalendarium zjawisk astronomicznych. Jest ono opracowane na podstawie wielu różnych źródeł. Zawiera dzięki temu efemerydy licznych zjawisk astronomicznych możliwych do zaobserwowania przez miłośnika astronomii. Są to na tyle proste obserwacje, że można je wykonać prostym sprzętem astronomicznym, a często można się obejść i bez niego. Są tam czasy wschodów i zachodów słońca, fazy Księżyca, dni i czas zjawisk w układzie Jowisza, widoczność planet i planetoid, maksima rojów meteorowych czy rocznice wydarzeń historycznych mający związek z odkryciami astronomicznymi czy tez zdobywaniem kosmosu. Dla koneserów znajdują się wybrane zjawiska zakryciowe.

Kalendarz trafia do szkół, placówek dydaktycznych w miejsca, gdzie młodzież może z niego korzystać zbiorowo. Trafia też on do indywidualnych odbiorców związanych z astronomią amatorską w różny sposób. Z częścią z nich utrzymujemy stałą współpracę na różnych poziomach. Wszystkie prace nad kalendarzem są wykonywane społecznie. Ramy zajęć Sekcji nie wystarczają na jego realizację, ale pozwalają na konsultacje projektu i pomysłów.

Coraz bliżej jest tez do ukończenie prac na budową planetarium. Konstrukcja oparta na kopule Fullera pozwoliła na wykorzystanie kartonu do stworzenia ścian kopuły. Ta pokryta białym ekranem pozwoli na rzutowanie obrazu z komputera poprzez sferyczne zwierciadło. Wykorzystany tu program Stellarium da możliwość animacji ruchu sfery niebieskiej i wielu wydarzeń na niebie oraz w układzie planet. Istnieje też możliwość wykorzystania kolejnego pakietu edukacyjnego – Celestia. Po uruchomieniu planetarium będziemy wdrażać do użytku kolejne rozwiązania.

Największym problemem będzie przechowywanie kopuły. Nie jest ona mała. Jej średnica to 3m i wysokość 1,5m. do tego trzeba ją unieść na wysokość ok. 1.5m by mogli pod nią przebywać uczestnicy pokazu. Wielkość była uzależniona chęcią udziału wszystkich naszych członków sekcji w pokazie jednocześnie. No cóż trzeba będzie się gdzieś wcisnąć.

W sobotę kolejne spotkanie miłośników astronomii. Zaplanowana jest ładna pogoda i obserwacje komety i Jowisza. Będzie tez miejsce na inne atrakcje.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,779,963 unikalne wizyty