Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 10:32:07

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Gdy Ziemia się kręci

Sekcja Astronomiczna ziemia, wiruje Mieszkańcy Polski poruszają się z ogromną prędkością, ponad 930 km/h - wynika z wykresu stworzonego przez amerykańskiego geologa Setha Kadisha. Jednak dużo szybsi są mieszkańcy krajów równikowych - osiągają prędkość 1670 km. Naukowiec wykonał wizualizację prędkości, jaką osiąga dany punkt na powierzchni naszej planety w związku z ruchem obrotowym Ziemi. Na pewne rzeczy nie zwracamy uwagi lub naszej uwadze one po prostu umykają. Inne aby dostrzec trzeba całej sztuki patrzenia. Jak widać życie potrafi być przewrotne. A to, że jesteśmy w XXI wieku determinuje jeszcze wszystkiego, z naszą wiedzą włącznie. I mimo, iż latamy w kosmos na wycieczki, niektórzy, to jeszcze nie jedne kwiatki przyjdzie nam usłyszeć. A więc o co chodzi z tym wirowaniem Ziemi?


Nie pierwszy raz świat obiegła wiadomość, że oto jakiś szejk obala fakt, że Ziemia się obraca wokół własnej osi. Nie będziemy tu szczegółowo analizować jego motywacji, bo jest to wierutna bzdura, ale zajmiemy się kilkoma ciekawostkami z tym związanymi, a obalanie zostawiamy naukowcowi Tomaszowi Rożkowi, który jak zwykle tkwi na posterunku i nic mu nie umyka.

Ziemia wiruje! Szejku- Nauka. To lubię.


Tak duża, jak podaje Pan Tomasz, prędkość naszego ruchu jest na równiku. A na naszej szerokości geograficznej? Trzeba policzyć. Uproszczony rachunek (założenie, że Ziemia jest kulą) daje wyniki:
równik (0°) - 40074,84km : 24h = 1669,75 km/h
równoleżnik 52° - 24672,11km : 24h = 1028,00 km/h (dla Żagania)
równoleżnik 60° - 20037,00km : 24h = 834,88 km/h
biegun (90°) - 0km : 24h = 0km/h

Ale gdy uwzględnimy kształt naszego globu … musimy się odwołać do pracy amerykańskiego geologa Setha Kadisha. Stworzył on między innymi wykres prędkości poruszania się punktów na powierzchni Ziemi w zależności od szerokości geograficznej. Wyszło z tego ni mniej ni więcej, że Polacy ruszają się z prędkością 930 km/h.

Pytanie brzmi, co się stanie, gdy planeta nie ma atmosfery. Nie ma wtedy co nas zabierać razem z ruchem obrotowym globu, tak jak to jest w przypadku Ziemi. Ale odrywając się od powierzchni globu unosimy część momentu pędu w tym prędkość składową o kierunku i wartości zgodnej z tym jaką mieliśmy stojąc na jej powierzchni. Gdy przeprowadzano lądowanie na Księżycu od misji Apollo 11 począwszy, trzeba było pamiętać o nadaniu lądownikowi Orzeł właśnie takiej składowej prędkości. Inaczej lądownik rodziłby się o powierzchnię Księżyca. Gdyby była tak gęsta atmosfera jak na Ziemi, mogłaby ona przekazać mu część momentu pędu. Czy to by wystarczyło? Zależy to jeszcze od kilku czynników w tym od masy naszego statku.

Jak widać problemom fizycznym związanym z wydawałoby się trywialnym problemem jest dość sporo. A szczerze mówiąc problem wcale nie jest trywialny, bo zmagaliśmy się z nim przez tysiące lat, nim ostatecznie został on rozwikłany. Podobnie było z kulistością Ziemi i rozmiarami kosmosu oraz miejscem naszej planety w nim. O czym przekonał nas Mikołaj Kopernik i późniejsi astronomowie. Mikołaj Kopernik 19 lutego obchodził rocznice swoich urodzin - 542 rocznicę. Warto o nim wspomnieć nie tylko z powodu astronomii.

Prosty sposób sprawdzenia, że Ziemia wiruje polega na obserwacji …. gwiazd. Zachować należy jednak ostrożność i właściwie interpretować zaobserwowane fakty. Dzisiaj wiemy, że gwiazdy są bardzo daleko od nas. Najbliższa jest oddalona o 4.22 ly (lat świetlnych) czyli 40 bilionów km (bilion = 10 z dwunastoma zerami). Takie gwiazdy, w krótkim czasie jakim jest doba gwiazdowa, są nieruchome na naszym nieboskłonie. Skoro zmieniają swoje położenie, a właśnie to zaobserwujemy, poruszają się ze wschodu na zachód, znaczy to, że obraca się Ziemia.

Ale zawirował nam świat!


Przy okazji naszych zajęć przeszedł czas przygotować zadania i ćwiczenia na najbliższe zajęcia dla naszych przyjaciół na zimowisku organizowanym w Centrum Kultury w Żaganiu. Będą …. Pozostawimy to nadal w tajemnicy. Ale jeśli będzie pogoda obędą się też obserwacje Słońca oraz lot rakiety Meteor. A to tylko początek całej zabawy pod hasłem „Podróże w czasie”.

Nasze planetarium rośnie. Składaliśmy właśnie przedostatnie elementy, by za tydzień zacząć składać kopułę w całość. Już teraz wszystko zaczyna być ogromne, ale takie powinno być. Czy zdawaliśmy sobie z tego sprawę? Nie do końca. Ale efekt jest coraz bardziej ciekawy. Chcemy zdążyć na 15 marca, na światową Noc Planetariów. Emocje rosną.

W samą sobotę pogoda nie dopisała szczególnie dobrze. Ale od kilku nocy wstecz prowadziliśmy obserwacje poza zajęciami sekcji. Jej efekty znajdziecie na załączonych zdjęciach. Jest tam złączenie Marsa i Wenus oraz Księżyca. Są też przeloty stacji ISS oraz flara satelity Iridium.

slowaKluczowe slowaKluczowe slowaKluczowe slowaKluczowe slowaKluczowe slowaKluczowe slowaKluczowe slowaKluczowe slowaKluczowe slowaKluczowe slowaKluczowe slowaKluczowe

Złączenie planet i Księżyca stało się tak spektakularne, że było obserwowane na całym świecie. Powstało bardzo wiele pięknych zdjęć. Ujawniły się liczne talenty fotograficzne. Nam podoba się najbardziej nasza praca. Bo jest tam, na zdjęciach, kawałek naszego domu – Żagania. Choć tak prawdę mówiąc, to wirujemy w jednym domu.


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,132,149 unikalne wizyty