Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:185
Wczoraj:789
W tym tygodniu:4,192
W tym miesiącu:974
W tym roku:361,953
Wszystkich:14,125,324

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:48
Zachód słońca: 21:18
>Dzień trwa:
16 Godzin 29 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:07
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Otto, Piotr, Urban, Martynian, Bożydar, Juda, Niegosława, Switun, Juwenalis

Księżyc


Data: 02-7-2020 07:06:06

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Planetarium Keplera w Żaganiu

Sekcja Astronomiczna planetarium Gotowy segment kopuły planetariumOkresie przedwojennym Żagań miał swój astronomiczny charakter. Było tu prywatne planetarium i obserwatorium. Działało też Towarzystwo Naukowe. Nikogo więc nie powinno dziwić, że podejmowane są różne społeczne działania mające na celu kontynuację tych tradycji. Są one bowiem związane z niezwykłym mieszkańcem Żagania, którym był Johannes Kepler. Takimi społecznymi działaniami o charakterze astronomicznym zajmują się miłośnicy astronomii, którzy już od lat działają na terenie miasta i okolic. Jednym z takich działań jest właśnie budowa planetarium.


Już pomału przyzwyczajamy się do kończącej się inwestycji w Zielonej Górze pod nazwą Centrum Nauki Kepler. Inwestycja ma okazje jeszcze w tym roku rozpocząć swoją działalność. Oprócz działalności akademickiej będzie też dostępne dla szerokiej publiczności. Żagańskim pasjonatom nieba pomysł wykonania planetarium zaświtał już kilka lat temu. Obecnie od roku prowadzone są prace nad wykonaniem konstrukcji która będzie pełniła funkcje w zakresie edukacji astronomicznej. Oczywiście możliwości małej grupy pasjonatów, która w większości składa się z młodzieży nie dają się porównać do inwestycji zielonogórskiej. Ale w kreatywności tkwi siła. Współczesne technologie pozwalają na niestandardowe rozwiązania wielu problemów technicznych. Jak więc wymyślono rozwiązać problem budowy sztucznego nieba?

planetarium Prace przy łączeniu kartonowych trójkątów w segmentyZ pomocą przyszła wiedza. Od dziesięcioleci stosuje się wybrane rozwiązanie w różnych budowlach architektonicznych opartych na idei Fullera. Pierwszą kopułę tego typu wybudowano w 1923 według projektu niemieckiego inżyniera Walthera Bauersfelda z przeznaczeniem na planetarium w Jenie. Pod koniec lat 40. XX wieku idee te zostały rozwinięte i spopularyzowane przez amerykańskiego konstruktora, architekta, kartografa i filozofa Richarda Fullera, który jest również twórcą nazwy „kopuła geodezyjna". Korzystając z odpowiednich narzędzi miłośnicy astronomii przygotowali swój projekt kopuły o średnicy 3m. Po różnych próbach wybrano najlepszy ich zdaniem sposób i materiał z którego zostanie ona wykonana. Warunkiem koniecznym była możliwość rozmontowania konstrukcji oraz jej przeniesienia w inne miejsce oraz eksploatacja jej w pomieszczeniach zamkniętych. Jako pierwszą lokalizację wybrali oni swoją salę pracy, która posiada odpowiednie wymiary minimalne na ten cel.

planetarium Przykład realizacji planetarium na bazie kopuły geodezyjnej. Credit: LinkRedukując koszty do maksymalnego minimum wybrali karton jako materiał konstrukcyjny. Obecne na rynku gotowe planetaria mają wiele wad z ich punktu widzenia. Po pierwsze są zdecydowanie za drogie jak na możliwości pasjonatów. Po drugie nie dają satysfakcji z samodzielnego wykonania takiego przedsięwzięcia. A z racji prowadzonych działań edukacyjnych oraz rozwijania własnej wiedzy i umiejętności w zakresie znajomości nieba i zjawisk na nim zachodzących konstrukcja ta jest wręcz konieczna dla nich. Czekanie kolejnych lat na ewentualne realizacje zewnętrznych projektów unijnych nie przynosiło żadnych efektów. Projekty co róż są odkładane na dalsze terminy. Stąd miłośnicy kosmosu zdecydowali się wziąć sprawy we własne ręce. Do tego działania przekonały ich inne realizacje tych rozwiązań wykonane na całym świecie. Zadanie zdecydowanie ułatwia możliwość wykorzystania do projekcji obrazu nieba rzutników cyfrowych, komputerów i bezpłatnego oprogramowania, które do ich celów w zupełności wystarcza. Taki miszmasz pomysłów i rozwiązań dał okazję do zaspokojenia swoich potrzeb. Dzisiejsze planetaria generalnie udostępniają równego rodzaju projekcje a jedynie tylko w nielicznych prowadzi się prawdziwą edukację astronomiczną. Żagańskie Planetarium Keplera będzie służyć do nauki nieba i mechaniki ruchu ciał niebieskich oraz symulacji różnych zjawisk astronomicznych. A edukacja wymaga ciągłego korzystania z wyposażenia a nie tylko od święta. Po zakończeniu budowy brak bezchmurnego nieba nie będzie już tak mocno doskwierał obserwatorom gwiazd.

Przedsięwzięcie jest już realizowane od prawie roku. Konstrukcja składa się z bardzo wielu elementów, które trzeba było ręcznie wyciąć zgodnie z wymiarami narzucanymi przez projekt. Następnie trzeba je było połączyć za pomocą dostępnych technik i technologii w segmenty, które w przyszłości dadzą możliwość rozłożenie całości i przechowywania w stanie złożonym lub przeniesienia do innej lokalizacji. Gdyby całość połączono na stałe, kopuła o średnicy 3m nie dałaby się już wynieść z ich sali w Żagańskim Pałacu Książęcym, gdzie co tydzień odbywają się ich zajęcia astronomiczne.

planetarium Rzutnik obrazu nieba. Credit: LinkDo projekcji obrazu nieba wykorzystany będzie rzutnik cyfrowy oraz komputer z oprogramowaniem Stellarium. Ma ono odpowiednią funkcję do projekcji na sferycznym ekranie. Do wykorzystania jest tez cały pakiet oprogramowania Celestia. A wszystko za free. Jedyne co trzeba poświęcić to masa godzin na wykonanie całości konstrukcji.

Obecnie jest ona na ukończeniu. Wykonywane są już elementy łączące segmenty. Za nie długo będzie można po raz pierwszy złożyć kopułę w całość i wykonać pierwsza projekcję. Wygląd gotowego planetarium możemy już zaprezentować dzięki innym takim realizacjom. Kopuła Żagańska jest jednak zdecydowanie większa i składa się z większej liczby elementów. Wszystko po to by do wnętrza kopuły mogła jednocześnie wejść cała grupa Sekcji Astronomicznej.

Wstępnie można przyjąć, że jeśli ten prototyp się sprawdzi, a wszystko wskazuje, że tak będzie, to istnieje możliwość wykonania konstrukcji z bardziej trwałych materiałów. Choć z doświadczeń wynika, że karto z recyklingu opakować sklepowych jest całkiem dobrym rozwiązaniem. Jest łatwy w obróbce. Łączenie elementów składowych nie nastręcza problemów. Konstrukcja jest niezwykle solidna i stabilna. W razie jakichkolwiek problemów nie stanowi zagrożenia dla obecnych pod jej strukturą.

Wykonanie kopuły dało szanse uczestnikom zajęć sekcji na poznanie zastosowań matematyki i fizyki we współczesnych rozwiązaniach inżynierskich. Doświadczenia pokazują, że kopuły geodezyjne maja zastosowanie nie tylko w architekturze. Współcześnie na jej bazie wielu pasjonatów konstruuje własne lokum. Ma ona także zastosowanie jako konstrukcja przyszłych habitatów dla astronautów, którzy założą bazy na Księżycu czy Marsie.

O kolejnych etapach realizacji powiadomimy czytelników na naszych łamach. Wypatrujcie więc kolejnych wieści o uruchomieniu Planetarium Keplera.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,298,683 unikalne wizyty