Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 27-2-2021 07:03:44

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Cała prawda o zaćmieniu Słońca

Niebo za oknem Zaćmienie Zaproszenie na zaćmienie .... SłońcaZaćmienia zachwycają współczesnego człowieka. Ci którym przyszło przeżyć zaćmienie całkowite opowiadają o niezwykle głębokich emocjach jakie im przyszło przeżyć. Nie inaczej było setki lat temu. Tyle, że nasza wiedza na temat zaćmień, a raczej niewiedza większości, zaćmiewała nasze umysły. I tak na ten przykład Wikingowie wierzyli, że Słońce pożera okrutny wilk. Wznosili głośne okrzyki by go przepłoszyć, co im się każdorazowo udawało. Dzisiaj już niewielu jest takich na Ziemi, co dają wiarę takim zabobonom. Ale i jedni i drudzy nie do końca zdają sobie sprawę co tak naprawdę się dzieje w czasie tego wydarzenia astronomicznego.


Po pierwsze nieprawdą jest, że obserwacje zaćmienia Słońca są już bezwartościowe dla profesjonalnej astronomii. W dobie satelitów i sond kosmicznych stale obserwujących naszą gwiazdę faktycznie ilość danych zdobytych w ten sposób jest zdecydowanie większy niż przy obserwacjach trwających kilka minut w czasie obserwacji z ziemi. Nie mniej jakość tych obserwacji może być zdecydowanie lepsza. W kosmos wysyłamy teleskopy słoneczne o niewielkich rozmiarach z racji ich ciężaru. Np. taki SDO ma cztery teleskopy o średnicach 60mm. To daje niewielką rozdzielczość nawet przy braku atmosfery. Ale daje za to szansę obserwacji Słońca w liniach widmowych niedostępnych na powierzchni ziemi.

zaćmienie Słońca Przebieg zaćmienia Słońca 20 marca 2015r.Obserwatoria słoneczne na Ziemi coraz częściej lokalizowane są na dużych wysokościach lub na samolotach albo balonach stratosferycznych. Nie ma jednak możliwości obserwacji korony słonecznej przez taki sprzęt. Do tego celu potrzebujemy albo księżyca albo …. Koronografu. Czyli specjalnego teleskopy ze sztucznym księżycem. Ten i tak ma swoje ograniczenia i nie umożliwia obserwacji całej korony. W czasie zaćmienia Słońca widzimy ją w całej okazałości.

Aby wydłużyć czas obserwacji z kilku minut do prawie całego zaćmienia jakie ma mające w czasie wędrówki cienia Księżyca po powierzchni Ziemi można wykorzystać samolot odrzutowy, który podąża za przemieszczającym się cieniem naszego satelity. Musi to czynić dość szybko, bo cień przemieszcza się kilkaset metrów na sekundę (w skrajnym przypadku jest to prędkość naddźwiękowa). Nie jest to więc zadanie łatwe.

Zaćmienie może trwać maksymalnie do 7 minut i 40 sekund. Średnica cienia Księżyca dochodzi na powierzchni Ziemi do 270km (2% średnicy naszego globu). Cień po powierzchni przemieszcza się z prędkością 1km/s, co przy prędkości powierzchni Ziemi na równiku 465m/s, daje wypadkowa do kilkuset metrów na sekundę. Sporo.

Jak często występują zaćmienia Słońca? Częściej niż zaćmienia Księżyca. Ale te drugie obserwujemy jednocześnie na całym dostępnym obszarze gdzie widać księżyc w pełni, więc wydaje się, że zaćmień słońca jest zdecydowanie mniej. Do tego dochodzi jeszcze mała powierzchni lądów w stosunku do oceanów i już mamy wyjaśnienie rozbieżności naszych wrażeń.

SAROS przebieg zaćmień dla Saros 136. Źródło: NASAPowtarzalność zaćmień zauważyli już starożytni. Okres powtarzalności nazwany został Saros. Trwa on nieco ponad 18 lat. W tym czasie następuje około 70 zaćmień: 42 zaćmienia Słońca i 28 zaćmień Księżyca. po tym okresie zaćmienia zaczynają się powtarzać. Następują o tej samej porze, w tych samych miejscach i z takim samym przebiegiem – w pewnym przybliżeniu. Wynika to ze zbieżności okresu synodycznego, smoczego i anomalistycznego w obiegu Księżyca. łączy ich całkowita wielokrotność: 223 miesiące synodyczne (Link), 242 miesiące smocze (Link) i 239 miesięcy anomalistycznych (Link). Każdy Saros ma swój numer i dla obecnego zaćmienia wynosi on 120. Łączy on zaćmienia o tym samym przebiegu. Na rysunku widać to dla Saros 136.

I tak przy okazji kilka liczb o zaćmieniu Księżyca. Cień Ziemi jest w rejonie orbity Księżyca aż 3 razy większy od średnicy satelity. Dlatego zaćmienie Księżyca może trwać nawet 1 godzinę i 40 minut. Długość cienia Ziemi wynosi aż 1.5 mln km.

Zbieżność niektórych liczb pozwala na to, że zaćmienia Słońca mają taki a nie inny przebieg. Rozmiar Księżyca i jego odległość oraz rozmiar Słońca i odległość Ziemi od naszej gwiazdy powodują, że możemy obserwować całkowite zaćmienia Słońca. Ale jak odkrył Johannes Kepler, planety poruszają się po orbitach eliptycznych, czy nie maja stałej odległości od gwiazdy. Stąd czasami dochodzi do zaćmienia obrączkowego. Ziemi jest wtedy na tyle daleko od naszej gwiazdy, że księżyc nie jest w stanie przesłonić całej jej tarczy. To i tak jedyny taki przypadek w Układzie Słonecznym gdzie można z powierzchni planety obserwować zaćmienia a nie tranzyty księżyca tak jak to jest w przypadku Marsa i reszty planet z księżycami.

W piątek na całym świecie i w Polsce również odbędzie się wiele pokazów zaciemnia z udziałem miłośników astronomii profesjonalistów warto skorzystać z tej okazji bo na kolejne takie przyjdzie nam poczekać wiele lat. W Żaganiu pokazy zaćmienia odbędą się na terenie Żagańskiego Pałacu Książęcego ul. Szprotawska 4. W godzinach od 9:30 do 12:00. Do dyspozycji będą teleskopy, kamery i zagorzali miłośnicy astronomii.

Zapraszamy wszystkich do miejsc gdzie staną teleskopy astronomiczne skierowane na Słońce.
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,344,349 unikalne wizyty