Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 26-11-2020 05:20:28

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Kłopoty Rosetty zażegnane

Rosetta Zbliżenie sondy Rosetta do 67P w dniu 14 lutego 2015 / Credits – ESA Zbliżenie sondy Rosetta do 67P w dniu 14 lutego 2015 / Credits – ESAOstatnie zbliżenie sondy Rosetta do komety zakończyło się awaryjnym wyłączeniem.

Zbliżenie sondy Rosetta do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko z 29 marca zakończyło się awaryjnym wyłączeniem statku. Sytuacja jest opanowana i 2 kwietnia ESA podała, że sonda została odsunięta od komety na odległość 400 kilometrów.


29 marca sonda Rosetta zbliżyła się na odległość 14 km od jądra komety 67P. Zbliżenie zakończyło się jednak utratą łączności z Ziemią. Spowodowane zostało to błędnymi wskazaniami szukacza gwiazd. Szukacz nie mógł poprawnie rozpoznawać wskazanego układu gwiazd z uwagi na szum generowany przez odbicia światła od pyłu i lodu unoszącego się w sąsiedztwie komety. Szukacz nie korygował właściwie pozycji sondy i z czasem rósł błąd jej zorientowania w przestrzeni. W końcu był on tak duży, że antena dużego zysku sondy straciła Ziemię z pola widzenia, przez co utracono łączność z Ziemią.

„Problemy zaczęły się w sobotę rano i trwały niedzielnej nocy”, mówił Sylvain Lodiot, kierownik operacji Rosetty w ESOC w tamten weekend. „W niedzielę rano traciliśmy łączność z Rosettą. Widziałem jak sygnał po trochu zanika. To był dramatyczny widok“, powiedział Lodiot agencji prasowej AFP. „Rosetta już nigdy więcej nie zbliży się tak do komety”.

Ponieważ kometa zbliża się do Słońca, aktywność jej powierzchni ciągle rośnie. Coraz większe ilości pyłu i lodu wydobywającego się z komety stanowią coraz większe zagrożenie dla funkcjonowania sondy.

Obsługa sondy zareagowała, gdy tylko zauważono zanikania sygnału z głównej anteny statku. Błąd wskazań szukacza gwiazd został skorygowany i sygnał ze statku wrócił. Jednak szukacz dalej źle interpretował obraz. Ponieważ dawał on inne poprawki niż pozostałe przyrządy nawigacyjne, konieczna była rekonfiguracja całego systemu. Pierwsza próba spowodowała powtórzenie się sytuacji, ale tym razem zakończonej automatycznym przejściem w tryb bezpieczny. Problemy rozwiązano w nocy z niedzielę na poniedziałek 30 marca.

ESA przekazała, że sonda wznowiła już obserwacje naukowe, ale w ograniczonym zakresie. Diagnostyka statku może zająć jednak jeszcze kilka tygodni, gdyż szukacz nawet po oddaleniu się od komety generował złe poprawki nawigacyjne. Obecnie sonda znajduje się w odległości 140 km od komety.

Zdarzenie na pewno wpłynie na dalszy przebieg misji. Zapowiedziano już, że naukowcy i inżynierowie przeplanują dalsze badania naukowe i planowane manewry. Obsługa sondy nie ukrywa, że kilka miesięcy ich pracy poszło na marne. Priorytetem będzie tu bezpieczeństwo statku, wartego prawie 1,5 miliarda euro.

Głównym zadaniem Rosetty jest badanie komety w trakcie jej podroży do peryhelium. Czas badań ma tu większe znaczenie niż ich dokładność czy zakres. Rosetta jako pierwsza misja w historii ma bowiem szansę obserwować kometę w trakcie całego okresu zbliżania się do Słońca i badania charakterystyki wzrostu aktywności komety w tym czasie.

(SN, ESA, SD)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,777,506 unikalne wizyty