Kalendarz

<< Lipiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 1

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:155
Wczoraj:2,564
W tym tygodniu:4,667
W tym miesiącu:11,286
W tym roku:372,265
Wszystkich:14,135,636

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:53
Zachód słońca: 21:15
>Dzień trwa:
16 Godzin 21 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:15
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Adrian, Kilian, Kiliana, Prokop, Eugeniusz, Odeta, Edgar, Chwalimir, Adolf, Adolfa

Księżyc


Data: 08-7-2020 00:42:47

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

W cieniu Hubble'a

Sekcja Astronomiczna teleskop hubble Obecnie niezliczone zasoby danych z teleskopu Hubble'a przekonują nas że warto było wynieść ten teleskop w kosmos. Credit: ESO24 kwietnia mija 25 lat od rozpoczęcia misji Teleskopu Hubble. Tego dnia, o 12: 33 (UTC), wystartował prom kosmiczny Discowery STS-31 by wynieść niezwykły teleskop kosmiczny na jego miejsce pracy …. w kosmosie. Był to pierwszy tak śmiały projekt umieszczenia tak rozbudowanego urządzenia astronomicznego w przestrzeni kosmicznej. Po latach możemy powiedzieć, że projekt ten okazał się wielkim sukcesem i to nie tylko w dziedzinie astronomicznej ale i każdej innej. Ten niezwykły projekt ludzkiego umysłu stał się głównym tematem spotkania miłośników astronomii na ich sobotnim spotkaniu.


Historia, która zaczęła się w połowie życia niejednego miłośnika dzisiejszej astronomii (np. autora tego artykułu) miała swoje początki znacznie wcześniej. W 1923 roku niemiecki naukowiec Hermann Oberth wydał rozprawę doktorską Die Rakete zu den Planetenräumen ("Rakietą w przestrzeń międzyplanetarną"), w której zawarł pomysł sposobu wyniesienia teleskopu na orbitę przy pomocy rakiety. Historia Kosmicznego Teleskopu Hubble’a ma swój początek w 1946 roku, kiedy astronom Lyman Spitzer napisał referat zatytułowany Zalety pozaziemskiego obserwatorium astronomicznego. Autor rozważał w nim praktyczną wyższość obserwatoriów pozaziemskich nad umieszczonymi na powierzchni planety. Rozdzielczość kątowa (najmniejsza odległość między dwoma obiektami umieszczonymi blisko siebie, przy której są one rozróżnialne) miała być ograniczona jedynie przez dyfrakcję i wolna od efektów turbulencji w atmosferze powodujących migotanie gwiazd. (Wówczas teleskopy naziemne miały rozdzielczość 0,5-1,0 sekundy kątowej, przy czym teoretycznie teleskop ze zwierciadłem o średnicy 2,5 m powinien osiągać rozdzielczość rzędu 0,05 sekundy kątowej.) Następnie teleskop umieszczony w przestrzeni kosmicznej mógłby obserwować w podczerwieni i ultrafiolecie, silnie absorbowanych przez atmosferę.

Astronomowie zdawali sobie już od dawna sprawę z tego, że najbardziej interesują ich obiekty słabo widoczne z ziemi, leżące daleko, do których rejestracji potrzeba fotografii i długich czasów ekspozycji. Z barku technologii optyki adaptywnej i potrzeby rejestracji innych długości światła niż tylko widzialne koncepcja HST nabierała istotnych kształtów. Każdy miłośnik astronomii zdaje sobie sprawę, że niestabilna atmosfera to poważny problem w obserwacjach astronomicznych. Nie było więc wątpliwości, że taki teleskop zmieni nasze postrzeganie kosmosu. I choć sporym rozczarowaniem była wada optyczna teleskopu to i tak był zdecydowanie lepszy od najlepszych teleskopów naziemnych. Jego sukces był planowany jednak na wiele lat naprzód. Miał być on modernizowany i wyposażany w coraz nowocześniejsze urządzenia. Naziemna optyka tez ulegała ewolucji. Po skompensowaniu wady optycznej (astygmatyzmu) stało się jasne, że drzwi do sukcesu projektu stoją otworem.

Nie ma dzisiaj osoby, względnie wykształconej, obytej i oczytanej, która nie widziałaby choć kilka razy efektów pracy teleskopu Hubble’a. mnie osób zdaje sobie sprawę z licznych zastosowań rozwiązań technicznych jakie posłużyły do stworzenia tego genialnego osiągnięcia naukowego i inżynierskiego. Przytoczmy choćby fotografię cyfrową i łączność komórkową lub nowoczesne materiały. Wszystkie one musiały zostać wynalezione, opracowane dla potrzeb tego właśnie projektu. To wydłużyło i podniosło koszty samego przedsięwzięcia. Ale przełożyło się na późniejsze sukcesy. Jednym z sukcesów było … uniezależnienie NASA i projektów naukowych od zależności korporacyjnych. Może nie do końca zdajemy dzisiaj sobie z tego sprawę, ale cięcia wydatków i ograniczenie kontroli jakości to właśnie „zasługa” tych oddziaływań i zależności. Dzisiaj wiemy już jak takich projektów nie robić. Lub ujmując to inaczej, wiemy jak zrobić je dobrze.

Niezliczone obrazy uzyskane z HST to tylko część jego sukcesu. Dzięki teleskopowi w kosmosie przekonaliśmy się jak ważne są dla nauki dane uzyskiwane z obserwacji prowadzony z przestrzeni kosmicznej. W ślad za HST wysyłaliśmy kolejne teleskopy. Obserwujemy kosmos praktycznie w całym zakresie widma od gamma po fale radiowe. Tak pełny obraz zmienia nasze postrzeganie tego co nas otacza. Wiedza, i to nie tylko astrofizyczna, zmieniła nas bezpowrotnie. W ślad za HST przygotowujemy JWST (Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ang. James Webb Space Telescope, JWST). Teleskop prowadzący obserwacje głównie w podczerwieni, z bardziej optymalnego miejsca niż orbita okołoziemska, ma nowe cele naukowe do osiągnięcia. Jego czas misji ma rozpocząć się za dwa, trzy lata. I choć projekt bywał zagrożony, dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że jest potrzebny.

Największy budowany obecnie teleskop E-ELT będzie miał zdolność obserwacyjną 100 razy lepsza od HST. Ale nadal będzie to tylko obserwacja z Ziemi. Cele badawcze E-ELT są w związku z tym inne niż teleskopu kosmicznego. Taka różnorodność technologii zapewnia szerokie możliwości badawcze do stosowania przez współczesna naukę. To z nich będziemy korzystać, gdy dorośniemy (młodzieżowi członkowie sekcji) już w niedalekiej przyszłości.

Za cel musimy tylko sobie postawić chęć takich dokonań. Zaczniemy od Żagańskiego Obserwatorium Astronomicznego, które ma kolejna szansę powstać w ramach projektu Astrobaz Kepler na terenie województwa lubuskiego. Jest już kolejny przetarg na ich budowę. I choć problemem jest nie część astronomiczna, a budowlana (choć wcale nie skomplikowana, co dziwi najbardziej), o tym czy szansa zostanie wykorzystana czy nie dowiemy się po pierwszej dekadzie maja. A w nowym roku na terenie naszego województwa ruszy kolejny projekt z którego już indywidualni inwestorzy będą mogli zrealizować inwestycje astronomiczno-edukacyjne. W czerwcu zakończą się za to prace przy Zielonogórskim Planetarium. Budynek z zewnątrz już jest wykończony. Napis „Wenus” na elewacji przypomina o jego zamierzchłej historii. Samo planetarium posłuży nie tylko sferze medialnej ale i edukacji studentów i młodszych uczniów, by w ślad za Johannesem Keplerem podążali ścieżkami nauki.

Za tydzień majówka a w jej czasie na pewno pokazy nieba. Jeśli tylko dopisze pogoda. Nie będą to widoki jak z Teleskopu Hubble’a. bo te powstają zupełnie inaczej, ale równie ciekawe, jak choćby na spotkaniu z harcerzami na zlocie „Autostopem przez Galaktykę” jaki miał miejsce w piątek – 24 kwietnia 2015r. – w Małomicach. Zaproszeni przez Hufiec ZHP ze Szprotawy, który był organizatorem, wspólnie ze zlotowcami obserwowaliśmy planety, Księżyc, i gromady gwiazd. Do dyspozycji były dwa teleskopy i lornetki. A niebo dopisało do samego końca spotkania.

Spotkanie z harcerzemia w MałomicachPrzeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,310,773 unikalne wizyty