Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 08:15:46

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Trzeci ESO Astronomy Camp dla uczniów szkół średnich

esoWygraj wycieczkę w Alpy

ESO Astronomy Camp 2015 ESO Astronomy Camp 2015

ESO wraz ze swoją Siecią Popularyzacji Nauki współpracują ze Sterrenlab, organizatorem imprez edukacyjnych, w ramach przygotowań do trzeciego ESO Astronomy Camp na temat Układu Słonecznego i planet pozasłonecznych. Obóz odbędzie się od 26 grudnia 2015 r. do 1 stycznia 2016 r. w Astronomical Observatory of the Autonomous Region of the Aosta Valley, umiejscowionym w Saint-Barthélemy, w Nus, we Włoszech. Kilku partnerów, w tym ESO, ufundowało stypendia, które zostaną przyznane zwycięzcom konkursu.




Podczas obozu w trakcie kilku sesji astronomicznych będą poruszone zagadnienia Układu Słonecznego oraz planet pozasłonecznych, będą to wykłady, warsztaty oraz nocne obserwacje za pomocą teleskopów i instrumentów obserwatorium. Dodatkowo zaplanowano zabawy integrujące grupę, sporty zimowe i wycieczki, tak aby obóz na długo został zapamiętany przez uczestników. Za program naukowy dla ESO Astronomy Camp odpowiedzialne będzie ESO, które zapewni wykładowców i materiały wspólnie z kilkoma innymi partnerami.

Oto kilka zagadnień z tegorocznego programu: wykłady na temat misji planetarnych oraz odkryć pierwszych egzoplanet, pomiary odległości do planetoidy, wycieczka do Matterhorn.

Opłata rejestracyjna wynosi 500 euro i pokrywa pełne wyżywienie i zakwaterowanie w hotelu w Saint Barthélemy, opiekę profesjonalnej kadry, wszystkie zajęcia astronomiczne i rozrywkowe,, materiały, wycieczki, transport wewnętrzny oraz ubezpieczenie. Zapewniony zostanie autokar pomiędzy obserwatorium, a lotniskami Milan Malpensa. Opłata nie pokrywa natomiast kosztów podróży pomiędzy miejscem zamieszkania ucznia, a Milan Malpensa lub Saint Barthélemy [1].

W obozie weźmie udział maksymalnie 56 uczniów szkoły średniej w wieku od 16 do 18 lat (osoby urodzone w latach 1997-1999) z Krajów Członkowskich ESO oraz dodatkowo z krajów Sieci Popularyzacji Nauki ESO. Ograniczona liczba miejsc będzie dostępna dla uczniów z innych krajów, ale nie mają oni prawa do otrzymania stypendiów od ESO.

Uczniowie chętni do udziału w obozie powinni wypełnić formularz na witrynie obozu i przesłać krótki film w języku angielskim (trwający nie więcej niż trzy minuty) na temat “My favourite astronomical object/phenomenon”, w terminie do 4 października 2015 r. Wybór laureatów stypendiów oraz pozostałych uczestników obozy nastąpi do 16 października 2015 r. Ostateczne potwierdzenie udziału w obozie przez uczestników powinno nastąpić do 30 października 2015 r. Kryteria selekcji i pozostałe instrukcje na temat udziału są dostępne na witrynie obozu.

Najlepiej oceniony aplikujący z jednego z Krajów Członkowskich ESO lub z krajów należących do sieci ESON, otrzyma stypendium ufundowane przez ESO, które pokryje kompletny koszt udziału w obozie, w tym transport. Kilku partnerów krajowych także ufunduje wsparcie dla najlepszych zgłoszeń od studentów mieszkających w ich krajach. Aktualna lista jest dostępna na witrynie obozu.

Uwagi

[1] W przypadku polskich uczniów Polskie Towarzystwo Astronomiczne przeprowadzi ogólnopolski konkurs z nagrodami w postaci stypendiów pokrywających koszty udziału w obozie i koszty biletów lotniczych.

Linki

Krzysztof Czart
ESON Poland


Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,131,563 unikalne wizyty