Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 19:07:55

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Marsjanin ... niezwykła inspiracja

Filmy Marsjanin, The Martian Marsjanin kadr z filmuPorządna fantastyka naukowa od wielu lat stanowi źródło inspiracji zarówna dla tych, którzy kiedyś zajmą się na poważnie nauką, jak i tych, którzy już się nią zajmują


Ridley Scott pracuje aktualnie nad kolejną produkcją s-f, Marsjaninem. Premiera jest zapowiadana na koniec listopada tego roku. Ma to być historia akcji ratunkowej oraz przetrwania w skrajnych warunkach, bo aż na Marsie. Wysłanie człowieka na Marsa choćby w jedną stronę nadal jest dla nas zbyt dużym wyzwaniem. Miejmy nadzieję, że kiedyś nasze możliwości techniczne pozwolą nam podróżować na tę planetę. Oczywiście na miejscu mogą na nas czekać sytuacje na tyle zaskakujące, by los ewentualnych aresonautów został wystawiony na ciężką próbę. Tu oczywiście odnaleźć można okazję do wykazaniu hartu ducha, jakże niezbędnego do wyprodukowania emocjonującego filmu. W historii Marsjanina jest nią gwałtowna burza pyłowa, która niszczy sporą część bazy podróżników.

Historia ta zdaje się być na pierwszy rzut wiarygodna, jednak warto się zastanowić, czy rzeczywiście taką jest. Na Marsie co pewien czas występują bardzo rozległe burze pyłowe. Szczególnie podczas przechodzenia przez peryhelium burze te potrafią rozprzestrzenić się na całą planetę. Prędkości wiatrów na Marsie wcale nie są małe, potrafią dochodzić nawet do 300 km/h. Takie prędkości wiatru były notowane w najsilniejszym znanym nam huraganie Wilma który pojawił się w 2005 roku. Straty materialne spowodowane przez Wilmę sięgnęły 29 miliardów dolarów. Robi wrażenie. Łatwo wyciągnąć wniosek, że burze pyłowe na Marsie to nie przelewki. Czy to wrażenie jest słuszne? Czy pokazane w trailerze filmu sceny zniszczenia są wiarygodne? Niestety nie.

Niszczycielska siła huraganów jest związana z gęstością energii niesioną przez wiatr, lub wyrażając to inaczej, z ciśnieniem dynamicznym gazu. Ciśnienie to rośnie z kwadratem prędkości wiatru, ale zależy także od gęstości gazu. Prędkości marsjańskich wiatrów potrafią być naprawdę spore, jednak atmosfera Marsa jest znacznie rzadsza od atmosfery ziemskiej - mniej więcej stukrotnie. Jeśli policzymy ciśnienie dynamiczne występujące podczas burz pyłowych na Marsie, to okaże się że odpowiada ono wiatrowi ziemskiemu o prędkości ledwie 30 km/h. W skali Beauforta odpowiada to stopniom 4 i 5. Jest to wiatr przy którym małe drzewa kołyszą się. Zauważalnie silny, ale nie niszczący. Domy nie rozpadają się, ludzie zwyczajnie chodzą po ulicach. Mówiąc krótko: nic specjalnie emocjonującego.

Miejmy nadzieję, że pół roku będziemy oglądać bardzo dobry film s-f. Warto przy tym pamiętać, że choć na Marsie spokojnie mogą na nas czekać nieprzyjemne niespodzianki, to do nich burz o takiej sile niszczenia jak pokazanych tutaj spokojnie nie będziemy zaliczać.Źródło: Instytut Astronomiczny Uniwersytetu WrocławskiegoPrzeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,574,730 unikalne wizyty