Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 10:51:31

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Żagańskie Żuki Mandelbrot'a

IT - programy fraktal Wygenerowany na zajęciach frkatal -Żuk Mandelbrot'aOd najmłodszych lat zadawaliśmy sobie pytania o słuszność ludzkiej nauki w stosunku do skali złożoności świata przyrody. Czy kiedykolwiek uda się nam za pomocą prostych linii i odcinków, kółek i stożków opisać w jakikolwiek sposób znany nam świat przyrody? A jeśli nie, to po co nam te wszystkie lekcje matematyki, fizyki czy astronomii? A może tylko zabieraliśmy się do tego wszystkiego nie z tej strony? Podchodząc do ludzkiej wiedzy holistycznie postanowiliśmy na zajęciach sekcji zasięgnąć języka jakie są możliwości współczesnego naukowca by opisać i zrozumieć złożony Wszechświat. I tak poznaliśmy Żuki Mandelbrota … i jeszcze wiele innych wspaniałych rzeczy.


Fraktale obiły się o uszy prawie każdemu. Ale niewielu nawet dzisiaj wie, że te drzwi dopiero się otwierają. Aby przez nie przejść trzeba posiąść wiedzę w szerokim zakresie. Dlatego zdecydowanie cieszymy się, że matematyka wróciła do ławek matury, a kształcenie przyrodnicze i techniczne nabiera ponownie kolorów. Choć jak powiedział jeden z laureatów Medalu Fieldsa mistrzostwo w swojej dziedzinie uzyskuje się nie wcześniej jak po 10 latach intensywnej pracy. I to bez względu czy zajmujemy się rzutem oszczepem, matematyką czy gra na skrzypcach. Co wymaga od nas cierpliwości i zdeterminowania, by działania nasze przyniosły należyte efekty. Na naszych spotkaniach trudno nauczyć się wszystkiego co jest nam konieczne do dalszego rozwoju w określonych kierunkach. Ale możemy zdobyć inspirację do pracy nad nami samymi. I tak jest tym razem.

Aby zrozumieć elementarne znaczenia jakie towarzysza fraktalom posłużyliśmy się jedynym jak na razie filmem o Fraktalach i tajemnicach przyrody. Fraktale są bowiem tworem matematycznym. Ale jak pokazał już sam ich twórca, wspaniale oddają świat przyrody a nawet więcej. Pozwalają nam zrozumieć dręczące nas odwieczne pytanie: Dlaczego otaczający nas świat jest taki jaki jest?

fraktal Fraktal spiralnyDefinicja fraktali może wydać się … dziwna: Fraktal (łac. fractus – złamany, cząstkowy, ułamkowy) w znaczeniu potocznym oznacza zwykle obiekt samo-podobny (tzn. taki, którego części są podobne do całości) albo "nieskończenie subtelny" (ukazujący subtelne detale nawet w wielokrotnym powiększeniu). Ze względu na olbrzymią różnorodność przykładów matematycy obecnie unikają podawania ścisłej definicji i proponują określać fraktal jako zbiór, który posiada wszystkie poniższe charakterystyki albo przynajmniej ich większość. Ich historia jest znacznie starsza niż znane nam współczesne opracowania. Pojęcie fraktala zostało wprowadzone do matematyki przez francuskiego informatyka i matematyka polskiego pochodzenia Benoîta Mandelbrota w latach siedemdziesiątych XX wieku. Odkryty przez niego zbiór Mandelbrota nie był jednak pierwszym przykładem fraktala. Wcześniej istniała już cała gama zbiorów o niecałkowitym wymiarze Hausdorffa, postrzeganych jednak głównie jako kontrprzykłady pewnych twierdzeń. Bardziej systematycznie fraktalami zajmowała się geometryczna teoria miary, mająca swoje początki w pracach Constantina Carathéodory'ego i Felixa Hausdorffa.

Ale aby zrozumieć sens fraktali warto by było przeczytać na początek „BENOÎT B MANDELBROT - FRAKTALNA GEOMETRIA NATURY”. Zdobycie tej pozycji na naszym runku jest co najmniej trudne. Ale za pewne warte zachodu. Zdobędziemy wiedzę u samego źródła.

Nasze spotkanie z fraktalami pozwoliło nam zrozumieć jak istotna jest wiedza ścisła do poznania naszego świata. To co wydawało się nieuchwytne, zmiany ciśnienia krwi, zawiłość gałęzi drzew czy choćby struktura naszego układu krwionośnego, niespodziewanie daje się uchwycić, opisać i obliczyć. Ponownie matematyka pokazała, że nie jest abstrakcją, ale wymagającą od nas forma rzeczywistości. Aby z niej korzystać trzeba się uczyć, pracować i doskonalić siebie w wielu dziedzinach. Mandelbrot wykazał się niezwykłym geniuszem pokazując biskość matematyki fraktali i świata przyrody. Dzięki temu lekarze, astronomowie, przyrodnicy zrozumieli jak można wykorzystać tę wiedze do opisu i zrozumienia świata w ich dziedzinie pracy i badań. Nagle okazało się, że zrozumienie funkcjonowania dżungli amazońskiej i jej wpływu na klimat na ziemi jest możliwy. Dostaliśmy narzędzie dające szansę leczenia raka poprzez jego wykrycie we wczesnym stadium. Astronomowie zdobyli możliwość zrozumienia natury zjawisk w kosmosie, których do tej pory nie mogli zrozumieć. Astronomia to w zasadzie jedyna nauka, która nie ma możliwości dotknięcia swoich obiektów badań. Nie dość, że są dalekie, to często są skrajnie niebezpieczne dla badacza. Nawet artyści skorzystali na udomowieniu fraktali.

W ramach naszego spotkania spróbowaliśmy wygenerować swój fraktal dzięki dostępnym narzędziom w sieci. Fraktale to jednak nie tylko obrazy, choć sam autor matematyki fraktali zdecydowanie był za obrazowaniem wiedzy o nich niż stworzeniem abstrakcyjnej wiedzy. Dzisiaj każdy kto coś wie lub słyszał o fraktalach kojarzy je z niezwykłymi rysunkami i obrazami. Sens jednak tego jest taki, że dopiero wiedza matematyczna daje nam możliwości samodzielnego zgłębienia zastosowań jakie dla nich znajdziemy. Stąd zadanie na wakacje, a będzie ich cała lista, to poznanie wiedzy o liczbach zespolonych i wygenerowanie swojego fraktala. Można to zrobić na kartce papieru albo za pomocą komputera. Ważna jest wyjątkowość swojej pracy. Może powstanie z tego jakaś matematyczna wystawa?Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,573,611 unikalne wizyty