Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 08-3-2021 19:47:26

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Niebo w lipcu 2015

Niebo za oknem Pluton,lipiec,niebo za oknem Obraz Plutona z 8 lipca 2015r.W lipcu czekają nas atrakcje iście kosmiczne. Do życia powrócił i nadaje pełna mocą lądownik Philae. Do Plutona zbliża się sonda NewsHorizons. Zarówno jedna jak i druga niesie ze sobą nie tylko atrakcyjne ale i niezwykle ważne dla nauki dane. Nowe Horyzonty po raz pierwszy pokaże całemu światu prawdziwe oblicze mroźnego świata Plutona. To w zasadzie ostatnia chwila by zbadać jeszcze domniemana atmosferę tej planety karłowatej. Świat Plutona oddala się od Słońca i w niedługim czasie zmieni się nie do poznania. Na kolejną zmianę na jego powierzchni przyjdzie nam czekać wiele lat. Przypomnijmy tylko, że od odkrycia tego ciała niebieskiego nie okrążyło ono jeszcze nawet jeden raz Słońca. Stąd orbita Plutona jest znana z tak niewielka dokładnością. Oprócz czekania na wieści z odległych zakątków Układu Słonecznego warto poświecić cześć wakacyjnego czasu na podróże po rozgwieżdżonym niebie. Co prawda lipiec upłynie pod znakiem dość zmiennej pogody i dopiero sierpień ma nam dać pełnię pogodowego szczęścia, lecz atrakcji na niebie nie zabraknie. I nie warto przejmować się białymi nocami. Brak komarów zrekompensuje wszystkie niedostatki.


W wakacje na południowo-wschodnim niebie, gdy tylko się ściemni, króluje tzw. Trójkąt letni. Tworzą go trzy gwiazdy pierwszej wielkości: Deneb, Wega i Altair. Należą one, w kolejności, do gwiazdozbiorów: Łabędzia, Lutni i Orła. W trójkącie tym, najwyżej nad horyzontem, mieści się prawie w całości Łabędź (jego jasne gwiazdy tworzą krzyż), na prawo, nieco poniżej Lutnia i u dołu Orzeł. Przez wszystkie te trzy gwiazdozbiory przebiega Droga Mleczna, czyli nasza Galaktyka. Aby ją na niebie dostrzec, nie potrzeba lunet, wystarczy tylko mieć dobre oko i poświęcić jej kilka chwil w późny pogodny wieczór, ale z dala od zbędnego oświetlenia. Jedne z najlepszych warunków do jej wakacyjnego podziwiania, występują w ciemnym Parku Gwiaździstego Nieba w Bieszczadach, gmina Lutowiska.

Tuż przed północą, w dniu 6 lipca o godz. 22, Ziemia na orbicie okołosłonecznej znajdzie się najdalej od Słońca (w aphelium), w odległości ponad 152 mln. km. Natomiast Słońce w swej „wędrówce” po Ekliptyce podąża ku równikowi niebieskiemu, przez co jego deklinacja systematycznie maleje, a w związku z tym, dni stają się nieubłaganie coraz to krótsze.

Planety
Astrokalendarz Kartka z Astrokalendarza - lipiec 2015Jeśli zaś chodzi o planety wakacyjne, to Merkurego będzie można obserwować na porannym niebie przed świtem, nisko nad wschodnim horyzontem, tylko do 16 lipca. Potem zniknie nam w promieniach Słońca, aby po 1 sierpnia pojawić się wieczorem, bardzo nisko na zachodnim niebie.

Natomiast Wenus, błyszcząca jako Gwiazda Wieczorna, będzie dostępna obserwacji do 10 sierpnia, lecz coraz niżej nad zachodnim horyzontem. Później zniknie nam w promieniach Słońca, aby pojawić się w ostatnim tygodniu wakacji na porannym niebie. Dla "uczczenia" rozpoczynających się wakacji, wieczorem 1 lipca do Wenus zbliży się Jowisz na odległość około pół stopnia. Polecam do obserwacji tej pięknej koniunkcji planet. Ponadto, wieczorem 14 lipca, Wenus osiągnie swoją maksymalną jasność na niebie (-4.5 magnitudo).

Czerwonawego Marsa, można będzie odnaleźć na porannym niebie, ale dopiero od ostatniego tygodnia lipca. Początkowo będzie świecił na tle gwiazdozbioru Bliźniąt, a później Raka. Warunki do jego obserwacji poprawiają się z upływem dni sierpniowych, gdyż wędruje on systematycznie coraz to wyżej nad wschodnim horyzontem.

Na wieczornym niebie w gwiazdozbiorze Lwa, możemy obserwować Jowisza ze swoją gromadką galileuszowych księżyców, lecz tylko do połowy sierpnia, bowiem resztę wakacji spędzi ukryty w promieniach Słońca.. Wieczorem 1 lipca dojdzie do jego bliskiej koniunkcji z Wenus. Gorąco polecam do obejrzenia - każdemu urlopowiczowi - tę piękną konfigurację planet, na południowo-zachodnim niebie. Również wieczorem, ale 10 sierpnia Jowisz zbliży się do Regulusa, najjaśniejszej gwiazdy w konstelacji Lwa, na odległość pół stopnia.

Saturn przystrojony w pierścienie – takie planetarne sombrero, które możemy podziwiać przez niewielką lunetę, gości w gwiazdozbiorze Wagi. Możemy go obserwować na wieczornym niebie przez całe wakacje. W dniach 26 lipca oraz 22 sierpnia do planety zbliży się Księżyc, na odległość 2-3 stopni.

Natomiast Uran i Neptun widoczne będą w drugiej połowie nocy, odpowiednio w gwiazdozbiorach Ryb i Wodnika. Końcówka wakacji będzie szczególnie dobrym okresem do obserwacji tych planet, w związku z ich przebywaniem blisko opozycji: Neptun – 1.IX., a Uran - 12.X. Niestety, aby je dostrzec, musimy się posłużyć chociażby lornetką, a najlepiej stosując do obserwacji teleskop.

Roje meteorów
W drugiej połowie lipca, z maksimum 28.VII., można obserwować powolne meteory z roju Akwarydów, których radiant leży w gwiazdozbiorze Wodnika; w obserwacjach skutecznie będzie nam przeszkadzał Księżyc podążający do pełni.

Natomiast od 17 lipca do 24 sierpnia promieniują – znane od stuleci – Perseidy, zwane też łzami św. Wawrzyńca. Główne ich maksimum wystąpi w nocy 12/13 sierpnia. Naszym obserwacjom nie będzie przeszkadzał Księżyc tuż przed nowiem. Zapraszam do obserwacji tego słynnego roju meteorów - warto bowiem zarwać trochę nocy, ze środy na czwartek, aby zobaczyć te liczne „spadające gwiazdy”.

Obłoki Srebrzyste
Po prawie rocznej przerwie na niebie znowu pojawiają się Obłoki Srebrzyste. To najwyższe znane chmury powstające praktycznie na granicy kosmosu! Opadający do atmosfery pył kosmiczny ulega oblodzeniu i tworzy obłoki o fantazyjnych kształtach - są widoczne w środku nocy, wtedy gdy oświetla jest Słońce. Tak, tak! Z naszej perspektywy Słońca nie widać ale na wysokości 80-100 km można dostrzec naszą gwiazdę oświetlającą drugą stronę planety. Obłoki Srebrzyste działają więc jak gigantyczne zwierciadło zawieszone nad północnym biegunem Ziemi.

pluton,newshorizons Pluton sfotografowany w dniu 14 lipca rano przez sondę Newshorizons


Poniżej tabela ze szczegółami wydarzeń astronomicznych w lipcu
01d09h50mkoniunkcja Wenus z Jowiszem, odl. 0°20’41’’; elongacja 42.4°
02dKsiężyc w pełni
06dmaksimum roju Eta Akwarydy, ZHR 60
06d08h29m koniunkcja Księżyca z Neptunem, odl. 2°54’47’’; elongacja 124.2°
06d17h37mopozycja planetoidy (134340) Pluton
06d21h40mZiemia w aphelium, 152 093 480km, 1.01668212au
07d - 16dprojekt badania nieba Globe at Night
08dKsiężyc w ostatniej kwadrze
09d05h16mkoniunkcja Księżyca z Uranem, odl. 0°45’00’’; elongacja 86.3°
10dmaksimum roju Lipcowe Pegazydy, ZHR 3
10d04h08mopozycja planetoidy (31) Euphrosyne
13dmaksimum roju Lipcowe Fenicydy, ZHR zmienne
14dNew Horizons znajdzie się najbliżej Plutona
15d07h10mkoniunkcja Księżyca z Merkurym, odl. 5°32’22’’; elongacja 11.2°
15d09h45mkoniunkcja Księżyca z Marsem, odl. 5°48’32’’; elongacja 10.0°
16dKsiężyc w nowiu
16d06h13mkoniunkcja Merkurego z Marsem, odl. 0°08’13’’; elongacja 8.9°
18dmaksimum roju Alfa Cygnidy, ZHR 2
18d15h00mzakrycie przez Księżyc ο Leo, +3.5m
faza +6%; elong. 29°; wys. 48°; CA 76N; PA 102°; VA 98°
18d16h50mkoniunkcja Księżyca z Jowiszem, odl. 3°59’28’’; elongacja 29.5°
19d02h49mkoniunkcja Księżyca z Wenus, odl. 0°24’00’’; elongacja 34.0°
20d maksimum roju Sigma Kaprikonidy, ZHR 5
20d22h40m46 rocznica lądowania na Księżycu załogi misji Apollo 11
21d04h30mcień Io schodzi z tarczy Jowisza
21d06h25mSłońce wstępuje w konstelację Raka (Cnc)
23d05h30m24s Słońce wstępuje w znak Lwa b (astrologicznie)
23d19h27mkoniunkcja górna Merkurego, odl. 01°36’08’’
24dKsiężyc w pierwszej kwadrze
25d22h52mopozycja planetoidy (1) Ceres
26d11h14m koniunkcja Księżyca z Saturnem, odl. 2°11’49’’; elongacja 115.2°
28d maksimum roju Piscis Austrinidy, ZHR 5
28d maksimum roju Południowe Delta Akwarydy, ZHR 20
28d04h11mcień Io wchodzi na tarczę Jowisza
28d04h49mIo wchodzi na tarczę Jowisza
30dmaksimum roju Alfa Kaprikonidy, ZHR 4
31dKsiężyc w pełni
Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,378,456 unikalne wizyty