Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 28-3-2024 13:11:53

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Hipoteza na temat pól kameleonowych

Nauka pola kameleonowe Komora próżniowa, która posłużyła do eksperymentu sprawdzającego jedną z teorii na temat ciemnej energii (tzw. pola kameleonowe). Źródło: UCLA. W laboratorium sprawdzono jedną z hipotez na temat ciemnej energii

Oprócz zwykłych atomów, z których są zbudowane planety, gwiazdy i wszystko, co widzimy, istnieje też tajemnicza ciemna materia oraz ciemna energia, przy czym ta ostatnia odpowiada za większość energii i masy Wszechświata.


Amerykańscy fizycy sprawdzili eksperymentalnie jedną z hipotez na temat ciemnej energii. Wyniki ukazały się w „Science”.

Na temat ciemnej energii istnieją różne teorie próbujące ją wyjaśnić. Jedna z hipotez mówi, że ciemna energia wywołuje siłę, którą można zmierzyć tylko wtedy, gdy przestrzeń jest wypełniona w bardzo małym stopniu (ma bardzo małą gęstość), tak jak to jest w przestrzeni pomiędzy galaktykami. Ze względu na zmienne pod wpływem otoczenia własności, nazwano ją siłą kameleonową, a odpowiednie cząstki - kameleonami albo cząstkami kameleonowymi.

Paul Hamilton, jeden z naukowców pracujących na University of California w Los Angeles, spróbował wytworzyć w laboratorium warunki odpowiadające tego typu małej gęstości, aby zmierzyć hipotetyczną siłę od ciemnej energii. Pomagała mu w tym grupa kilku innych amerykańskich fizyków. Wyniki badań ukazały się w internetowym wydaniu czasopisma „Science”.

Hamilton poszukiwał specjalnych pól ciemnej energii związanych z polami oddziaływań kameleonowych (w języku angielskim „chameleon fields”). Pola te odpowiadają sile, której natężenie zależy od gęstości w otoczeniu. Gdyby kiedyś udowodniono istnienie tego typu siły, byłaby przykładem tzw. piątego oddziaływania, oprócz czterech znanych: grawitacyjnego, elektromagnetycznego, silnego i słabego.

Do tej pory żadne piąte oddziaływanie nie zostało wykryte w laboratoriach fizyków, stąd hipoteza, że może ono zależeć od gęstości w danym obszarze. Po raz pierwszy hipoteza na temat pól kameleonowych pojawiła się w roku 2004. Zaproponował ją Justin Khoury z University of Pennsylvania, jeden z współautorów najnowszej publikacji w „Science”. W roku 2014 brytyjski fizyk Clare Burrage, wraz ze swoim zespołem, zaproponował metodologię do laboratoryjnego przetestowania istnienia tych pól.

W ramach eksperymentu w laboratorium zbudowano komorę próżniową o rozmiarach nieco mniejszych niż rozmiar piłki nożnej. Ciśnienie w komorze wynosiło jedną bilionową normalnego ciśnienia atmosferycznego na Ziemi. Następnie naukowcy umieścili w komorze atomy cezu. Dodali też do środka komory kulkę aluminiową, która miała odpowiadać gęstemu obiektowi tłumiącemu potencjalną piątą siłę, aby mieć porównanie pomiarów dla różnych obszarów komory. Następnie schłodzono atomy do jednej stutysięcznej stopnia powyżej zera bezwzględnego.

Pomiarów dokonywano za pomocą następującej procedury: gdy laser bliskiej podczerwieni świecił do komory, mierzono, w jaki sposób atomy cezu przyspieszają na skutek sił grawitacyjnych, aby wykryć efekt od ewentualnej dodatkowej siły. Promień lasera służył jako linijka do pomiaru przyspieszenia atomów.

Pomiary wykonywano w dwóch konfiguracjach: gdy aluminiowa kulka była blisko atomów oraz gdy znajdowała się daleko. Jeśli występowałaby dodatkowa piąta siła, to przyspieszenie atomów powinno się różnić w obu konfiguracjach.

Wyniki pomiarów nie wykazały istnienia piątej siły i pól kameleonowych, nie było różnic pomiędzy obydwoma konfiguracjami. Nie wyklucza to istnienia całkowicie takich pól, ale narzuca górne ograniczenie na siłę tych hipotetycznych oddziaływań. Badacze zamierzają dokonać także kolejnych eksperymentów, sprawdzających inne wersje hipotez o ciemnej energii.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,127,757 unikalne wizyty