Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 29-3-2024 09:05:18

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Nowe spojrzenie na małe księżyce Plutona

Sondy Pluton,Charon Porównanie wielkości małych księżyców Plutona z największym Charonem / Credits - NASA/JHUAPL/SwRISonda New Horizons przesłała nowe zdjęcia małych księżyców Plutona, w tym pierwsze obrazy Kerberosa.
Czternastego lipca sonda New Horizons (NH) przeleciała w pobliżu planety karłowatej Pluton. Był to pierwszy przelot obok tego obiektu i symboliczny koniec pierwszej fazy eksploracji Układu Słonecznego. Oczom naukowców ukazał się niespodziewany widok: ślady ciągłej aktywności i w wielu miejscach młoda (w geologicznym sensie) powierzchnia Plutona. (Polecamy artykuł: pierwsze podsumowanie przelotu sondy New Horizons).


Pierwsze dane z przelotu, w tym pierwsze zdjęcia powierzchni Plutona, zaczęły “spływać” na Ziemię od 15 lipca. Wówczas przez kilka dni sonda łącznie przesłała 5% całości danych z przelotu, w tym osiem zdjęć powierzchni Plutona w kompresji stratnej. Pojawiły się też pierwsze zdjęcia księżyców Plutona, z głównym naciskiem na największego Charona.

Od 5 września sonda przesyła całość danych na Ziemie. Prędkość przesyłu danych, z uwagi na dużą odległość do NH, to od 125 bitów do 4 kilobitów na sekundę. Downlink może potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Tak długi okres przesyłu danych ma związek z dużą odległością pomiędzy sondą a Ziemią oraz potrzebą komunikacji sieci Deep Space Network z innymi sondami, np. Dawn, orbitującej wokół Ceres czy łazika Curiosity przemierzającego wnętrze marsjańskiego krateru Gale. W tych danych są m.in. obrazy mniejszych księżyców Plutona.

slowaKluczowe Kerberos / Credits – NASA/JHUAPL/SwRINASA opublikowała pierwsze zdjęcie Kerberosa, małego księżyca, odkrytego zaledwie cztery lata temu. Zdjęcie wykonała sonda NH 14 lipca, na około 7 godzin przed momentem największego zbliżenia do Plutona. W momencie wykonania zdjęcia dystans pomiędzy NH a Kerberosem wyniósł około 396 tysięcy kilometrów.

Tak jak się spodziewano, Kerberos okazał małym nieregularnym obiektem. Obrazy z NH wykazały, że Kerberos składa się z dwóch części, jednej o średnicy około 8 km a drugiej około 5 km. Sugeruje to, że Kerberos powstał ze złączenia dwóch mniejszych obiektów.

Łączne rozmiary całego Kerberosa to około 12 x 4,5 kilometra. Jest to małe zaskoczenie, gdyż naukowcy, na podstawie obserwacji z teleskopu Hubble, spodziewali się większego księżyca o niższym albedo. To wyższe albedo wskazuje na obecność lodu, w tym lodu wodnego na powierzchni Kerberosa.

Wraz z publikacją zdjęcia Kerberosa, NASA opublikowała porównanie małych księżyców Plutona. W przypadku księżyca Nix, jest to nowe zdjęcie o wyższej jakości, niedawno przesłane z NH. Z kolei obraz Hydry stworzono z nałożenia kilku zdjęć, co pozwoliło na wydobycie szczegółów powierzchni.

Wszystkie cztery małe księżyce Plutona mają nieregularne, podłużne kształty. Naukowcy uważają, że taki wygląd jest typowy dla małych obiektów Pasa Kuipera.

(NASA)

Źródło: Kosmonauta.net
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,131,775 unikalne wizyty