Kalendarz

<< Czerwiec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 2

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:1,061
Wczoraj:2,720
W tym tygodniu:5,222
W tym miesiącu:5,222
W tym roku:310,406
Wszystkich:14,073,777

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 4:45
Zachód słońca: 21:09
>Dzień trwa:
16 Godzin 24 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:12
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Dacjan, Karol, Braturad, Niepełka, Karp, Franciszek, Saturnina, Gostmił, Aleksander, Skarbisław

Księżyc


Data: 04-6-2020 13:46:16

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4247 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

I Ogólnopolski Festiwal Filmów Astronomicznych

FilmyW Niepołomicach odbył się festiwal filmów astronomicznych

I Ogólnopolski Festiwal Filmów Astronomicznych I Ogólnopolski Festiwal Amatorskich Filmów Astronomicznych (OFAFA 2015) w Niepołomicach. Źródło: PTMA. Pokazy filmów o tematyce astronomicznej odbyły się w piątek i sobotę podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Amatorskich Filmów Astronomicznych, zorganizowanego w Niepołomicach przez Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA).


Spośród zgłoszeń do pokazów festiwalowych zakwalifikowano 16 autorów, którzy przysłali 26 filmów. Podstawowym kryterium oprócz tematyki związanej z astronomią była długość filmu do 10 minut, przy czym większość zgłoszonych filmów trwała około 4-5 minut.

Prezes Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii Mieczysław Janusz Jagła, przyznaje, że pomysł na festiwal zaczerpnięto z zagranicy. Kilka lat temu w Pieszczanach na Słowacji był gościem tego typu festiwalu filmów, gdzie poproszono go o przywiezienie filmów z Polski. Zdobyte doświadczenia pragnie przenieść do naszego kraju.

„Chcielibyśmy, aby nasz festiwal stał się miejscem spotkań zawodowych astronomów, zawodowych filmowców i amatorów w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Myślę, że poziom, który był na obecnym festiwalu był na tyle wysoki, że następne muszą być jeszcze lepsze. Na pewno się za rok spotkamy, na pewno będzie więcej filmów, chociaż już w tym roku były to filmy z całej Polski, filmy z różnych miejsc i bardzo zróżnicowane” powiedział Jagła.

W sobotę 7 listopada rozstrzygnięto konkurs festiwalowy. Pierwsze miejsce zajął Piotr Potępa za film pt. „Na niebie i wodzie”. Druga nagroda przypadła Szczepanowi Skibickiemu (film pt. „Step owy”), natomiast laureatką miejsca trzeciego została Diana Przedworska za film pt. „Zakrycie Aldebarana”. Przyznano też wyróżnienia, które otrzymali Mateusz Windak („Gwiezdna symfonia”), Bartosz Wołczyński („Niebo w ruchu”) oraz wyróżnienie młodzieżowe: Oskar Dyjach i Piotr Despet („Na wulkanie Teide”). Laureaci otrzymali nagrody pieniężne w wysokości: 1000 zł – miejsce pierwsze, 750 zł – miejsce drugie, 500 zł – miejsce trzecie oraz po 300 zł – wyróżnienia.

Jury konkursu festiwalowego przewodniczył Andrzej Cichocki, reżyser filmowy, którego film pt. „Las cieni” zdobył 17 nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych. Innym krótkometrażowym filmem Cichockiego jest „Supernova”, w którym fabuła rozgrywa się w obserwatorium astronomicznym i opowiada o młodym filmowcu próbującym nakręcić film o profesorze astronomii.

„Artystów, w tym filmowców, frapują zawsze tajemnice ludzkiej duszy. Ale tutaj, po obejrzeniu tak wielu filmów o tematyce kosmicznej, mam poczucie, że tajemnice kosmosu są równie frapujące jak tajemnice ludzkiej duszy, a kosmos może być świetnym pretekstem do opowieści o naszych ludzkich, ziemskich losach” powiedział Cichocki.

„Idea festiwalu jest świetna, jest to festiwal bardzo oryginalny. Ale co jest najważniejsze, tutaj poczułem ogromną pasję wszystkich, którzy przyjechali, widzów i też osób, które prezentowały swoje filmy. Pasję dotyczącą sztuki filmowej, ale przede wszystkim pasję dotyczącą kosmosu. Wydaje mi się, że połączenie tych dwóch tematów – kosmosu i filmu – jest doskonałym pomysłem. Trzymam kciuki za kolejne edycje festiwalu” - dodał reżyser.

Podczas festiwalu w ramach pokazów pozakonkursowych widzowie mogli obejrzeć także film „Supernova”, a także jeden z odcinków popularnonaukowego cyklu o astronomii i kosmosie pt. „Astronarium”.

Organizatorzy zapowiadają kontynuację festiwalu w kolejnych latach, przy czym zostaną wprowadzone kategorie, bowiem niezwykle trudno porównać ze sobą filmy z bardzo odmiennych gatunków, np. popularnonaukowe, dokumentalne, reportaże, czy wykonane techniką poklatkową (tzw. timelapse).

„Zmodyfikowane zostanie kryterium długości filmu, które wynosiło 10 minut. W tak krótkim czasie zrobić film jest naprawdę bardzo trudno. Filmu fabularnego praktycznie nie da się zrobić. Dlatego planujemy już, że na następny rok dopuścimy kryterium do 30 minut dla filmów fabularnych. W tym przypadku będziemy zwracać się już nie tylko do amatorów, ale do wszystkich twórców, łącznie z zagranicznymi. Formuła festiwalu jest otwarta i na pewno będzie się rozwijać” podsumował Jagła.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,236,687 unikalne wizyty