25-06-2019
Nawigacja
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Kalendarz
<< Czerwiec 2019 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Brak wydarzeń.

OstatnieFotoNLC

NLC

NLC
Partnerzy
Spacerem po Niebie Gwiaździstym

astrofotografia

CK

Urząd Miasta Żagań

Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu


IA ZG

Astro-Miejsca

URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

APOD
Zdjęcie dnia (APOD.pl)
Astro-Projekty
IASC

Brite-PL

gloria, astroprojekt

mini-sat

konkurs astronomiczny

EUHOU

ZooNivers

ZOONIVERSE odkrywanie planet

ITelescop

Gwiezdne Wrota

Sekcja Astronomiczna GLOBE at Night

Sekcja Astronomiczna Einstein, gwiezdne, wrota

Sekcja Astronomiczna Ciemne Niebo

Polaris

Polaris

KMO

Tu pełno nauki
Nauka. To lubię

SciFun

KhanAcademyPolski

Wiadomości Naukowe TVP
Konkursy
Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy
Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 1
Najnowszy użytkownik: jacek
Odwiedziny gości
Dziś:1,341
Wczoraj:2,027
W tym tygodniu:3,368
W tym miesiącu:51,452
W tym roku:341,471
Wszystkich:13,373,258
Ankieta
Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

LISA Pathfinder w drodze do punktu L1
Sondy LISA Schemat budowy LTP sondy LISA Pathfinder / Credit: ESARakieta Vega pomyślnie wyniosła w przestrzeń kosmiczną sondę LISA Pathfinder – najdokładniejszy czujnik ruchu w historii.

Trzeciego grudnia o 04:04 GMT z Gujańskiego Centrum Kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystartowała rakieta Vega z prekursorem misji LISA – sondą LISA Pathfinder. Naukowcy chcą za pomocą sondy przetestować instrument mający w przyszłości wykryć fale grawitacyjne, zjawiska przewidywanego Teorią Względności oraz jednego ze “świętych Grali” fizyki współczesnej. „Fale grawitacyjne to zaburzenia krzywizny czasoprzestrzeni; są one bardzo słabe i wymagają bardzo czułych detektorów”, mówił Alvaro Gimenez, dyrektor ESA ds. nauki.


LISA Pathfinder, przedsięwzięcie ESA i NASA, to sonda kosmiczna przenosząca eksperymentalny zestaw aparatury badawczo-pomiarowej. Statek powstawał przez 10 lat kosztem 630 milionów dolarów amerykańskich. Jej zadaniem będzie przetestowanie technologii mającej w przyszłości, w postaci zespołu 2-3 satelitów, pozwalać na wykrywanie fal grawitacyjnych.

LISA Pathfinder ma masę startową ok. 1910 kg. Masa własna sondy to około 810 kilogramów, zaś masa ładunku użytecznego wynosi 125 kg. Statek ma wymiary 2,9 m x 2,1 m.

Jego głównym wykonawcą był Airbus Defence & Space UK. Jako moduł napędowy wykorzystano sprawdzoną podstawę, platformę satelitów telekomunikacyjnych Eurostar.

Sonda leci teraz w kierunku punktu L1 układu Ziemia-Słońca, oddalonego około 1,5 miliona kilometrów od Ziemi w kierunku Słońca, wokół którego będzie potem krążyła. Doleci tam poprzez wielokrotne okrążanie Ziemi połączone z podnoszeniem orbity. Jej początkowa orbita miała parametry 207 km × 1540 km × 5,96º.

Testowe włączenie silników zaplanowano na 6 grudnia. Do 12 grudnia LISA Pathfinder wykona 6 manewrów podnoszenia i wydłużania orbity, z których ostatni skieruje ją w kierunku punktu L1. Po wejściu na orbitę punktu L1, w styczniu 2016 roku, moduł napędowy zostanie odłączony.

Głównym ładunkiem misji jest eksperymentalny detektor, serce sekcji naukowej sondy, określany jako LISA Technology Package (LTP). Jest on złożony z laserowych dalmierzy, niezwykle dokładnych akcelerometrów, mikrosilniczków korekcyjnych i dwóch 46 milimetrowych sześcianów wykonanych ze złota i platyny, oddalonych od siebie o 38 cm.

LISA Trzy satelity docelowej misji LISA – wizja artystyczna / Credit: NASA, domena publicznaPierwszym wyzwaniem stojącym przed sondą i jej obsługą, będzie polegał na uwolnieniu wspomnianych sześcianów z pozycji transportowej. Prowadzone przez LISA Pathfinder pomiary będą polegały na pomiarze względnego położenia obu sześcianów za pomocą interferometrii laserowej. Dokładność pomiaru położenia ma wynieść 1 pikometr – jedną bilionową część metra. Jak mała jest to odległość, daje porównanie do średnicy atomu helu, którą szacuje się na 62 pikometry (od środka jądra do powłoki elektronowej). Docelowe instrumenty sondy LISA, której start przewidywany jest na rok 2023, mają móc wykrywać względne przesunięcia rzędu 20 pikometrów na odległości 1 miliona kilometrów. „LISA Pathfinder przenosi najbardziej czuły detektor ruchu w historii, kluczowy element czujnika fal grawitacyjnych”, podkreślał Gimenez.

Obie masy będą zawieszone w komorach próżniowych w stanie spadku swobodnego, zapewnianego przez pole elektryczne. Ruch sondy będzie podporządkowany ruchomi sześcianów, tj. sonda będzie podążała w przestrzeni za swobodnie poruszającymi się sześcianami. Statek ma je osłaniać i badać, ale nie ma wejść z nimi w kontakt fizyczny. Naukowcy będą też badać w jaki sposób warunki zewnętrzne, w tym pole elektryczne i temperatura elementów statku, będą wpływały na pomiary.

Wymagać to będzie niezwykle precyzyjnego poruszania całym statkiem kosmicznym. Ten element misji również jest przedmiotem badań i eksperymentu jakim jest misja LISA Pathfinder. Z tego powodu statek wyposażono w dwa zestawy mikrosilniczków korekcyjnych dwóch różnych producentów. Jeden został dostarczony przez amerykańską firmę Busek. Drugi przez ESA. Oba będą wykorzystywane przez połowę czasu misji. Pierwszy przypomina w działaniu silnik jonowy – ruch uzyskuje się poprzez wyrzut zjonizowanego płynu. Silniczki ESA wykorzystują gazowy azot.

Jak obrazowo podaje Phil Barela, menadżer projektu z ramienia NASA, mikrosilniczki będą mogły zmieniać położenie statku z dokładnością do szerokości podwójnej helisy DNA, czyli z dokładnością rzędu kilku nanometrów. Silniczki będą uruchamiane około 10 razy na sekundę.

Pełna misja LISA będzie składała się z 2-3 statków oddalonych od siebie o 5 milionów kilometrów, a każdy z nich będzie przenosił jeden sześcian jako masę testową. Fala grawitacyjne mają być rejestrowane jako względne przesunięcie między nimi.

Jeszcze w dniu startu Europejskie Centrum Operacji Kosmicznych ESOC w Darmsztadzie potwierdziło, że statek odłączył się od rakiety nośnej i znajduje się na prawidłowej orbicie. Przy takim osiągnięciu technologicznym jakim jest LTP, jako ciekawostkę należy wspomnieć, że wyniesienie sondy było piątym, ostatnim lotem kwalifikacyjnym włoskiej rakiety Vega. W pięciu udanych misjach rakieta wykazała swoje sprawne działanie w każdym przewidzianym rodzaju misji. Rakieta może być teraz oferowana komercyjnie przez Arianespace.(SD, SFN, ESA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
stat4u
Wszystko o Nas
Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 4:43
Zachód słońca: 21:19
Dzień trwa:
16 Godzin 36 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 2:00
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Prosper, Fiebrosław, Wilhelm, Antyd, Eulogiusz, Tolisława, Febronia, Febron, Dorota
Faza Księżyca

Data: 25-6-2019 13:54:36

faza
Słońce
Słońce na żywo Słońce na żywo
Wszystkie aktualne
obrazy SłońcaNa niebie

Mapa Nieba


Comet 67P (Churyumov-Gerasimenko)

Faza Księżyca

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
3997 planet
Astropogoda
seeing

sat24, chmury, pogoda

Pogoda
sat24, chmury, pogoda

Czytelnia

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki
Losowa Fotka
Video kategoria
Apollo (1)
Astronautyka (13)
Astronomia (28)
Curiosity (2)
Fizyka (10)
Kosmologia (3)
Nauka (3)
Rosetta (4)
Sekcja (29)
Sonda (3)
Tutoriale (3)
Archiwa

2019

2018

2017

2016

2015

Wygenerowano w sekund: 0.12 21,391,680 unikalne wizyty
strzaka do gry