Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-10-2021 00:01:41

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

"Astronarium" - 23 minuty z astronomią w roli głównej

Telewizja naukowa slowaKluczowe Astronarium - astronomiczny program anukowySatelity BRITE, projekt OGLE, meteoryty, astronomowie amatorzy - to tylko niektóre tematy odcinków programu "Astronarium" emitowanego w TVP Regionalna. Każdy z nich trwa około 23 minut, a głównymi bohaterami są polscy astronomowie i amatorscy pasjonaci tej dziedziny wiedzy. Wszystkie części łączy studio w kopule największego teleskopu optycznego w Polsce.


Redakcja programu „Astronarium” znalazła się w trójce finalistów w kategorii Media w XI edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis PAP - Nauka w Polsce oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

„Astronarium” to cykl telewizyjnych programów popularnonaukowych o astronomii i badaniach kosmosu. Koproducentami programu są Telewizja Polska Oddział w Bydgoszczy oraz Polskie Towarzystwo Astronomiczne. Swoją premierę program miał w marcu 2015 roku.

"Program +Astronarium+ udowadnia, że na antenie telewizyjnej oprócz parominutowych programów z krótkimi newsami naukowymi lub programów realizowanym w stylu +show szalonego naukowca+ jest także miejsce na popularyzację nauki w formie dłuższych programów, dokładniej prezentujących różne zagadnienia. Liczba widzów +Astronarium+ wskazuje także, że spora grupa społeczeństwa chętnie ogląda tego typu produkcje i oczekuje od telewizji publicznej ich produkcji" - czytamy w konkursowym zgłoszeniu.

"Odcinki realizowane są w nowoczesny sposób, nie ustępujący najlepszym popularnonaukowym produkcjom amerykańskim i programom BBC dotyczącym kosmosu. Każdy odcinek trwa około 23 minut. Elementem łączącym wszystkie części jest klimatyczne studio przygotowane w kopule największego teleskopu optycznego w Polsce - każdy z odcinków ma w tym miejscu krótkie wprowadzenie i zakończenie" - informują przedstawiciele redakcji.

Głównymi bohaterami kolejnych odcinków są polscy naukowcy zgłębiający tajemnice Wszechświata. Odcinki nagrywane są w różnych ośrodkach naukowych w Polsce, a także w placówkach zagranicznych, w których pracują Polacy. Każdy z odcinków poświęcony jest wybranemu zagadnieniu związanemu z kosmosem, a opowiadają o nim naukowcy zajmujący się daną tematyką badań. Przedstawiane są także odkrycia dokonane przez Polaków oraz polska infrastruktura badawcza – obserwatoria, teleskopy i laboratoria. Dodatkowo w dwóch odcinkach zaprezentowano współpracę pomiędzy naukowcami a amatorami – miłośnikami kosmosu oraz inicjatywy upowszechniające naukę, np. obserwatoria wybudowane siłami organizacji pozarządowych i osób prywatnych.

Odcinki pierwszej serii były poświęcone radioastronomii, satelitom BRITE, meteorytom, astronomii amatorskiej, gwiazdom kataklizmicznym, aktywności słonecznej, Europejskiemu Obserwatorium Południowemu, obserwatorium ALMA. Dotychczas wyemitowane odcinki drugiej serii dotyczyły z kolei: projektu OGLE, gwiazd zmiennych, obserwatoriów społecznych oraz polskiego przemysłu kosmicznego.

W marcu i kwietniu 2015 r. w ogólnopolskim paśmie TVP Regionalna wyemitowano osiem premierowych odcinków pierwszej serii cyklu. Osiągnęły one skumulowany zasięg od 150 tysięcy do 300 tysięcy widzów w zależności od odcinka. W wakacje powtarzano je w różnych regionalnych kanałach TVP. Miały wówczas oglądalność od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy widzów w zależności od odcinka. Od września 2015 r. odcinki są ponownie powtarzane na kanale TVP Polonia, osiągając zasięg 140-240 tys. widzów w kraju.

Również od września 2015 r. na kanale TVP Regionalna, emitowane są co dwa tygodnie premierowe odcinki drugiej serii programu. "Astronarium" doczekało się znacznie lepszego czasu antenowego niż w przypadku pierwszej serii. Obecnie program emitowany jest w sobotę o godz. 17.30 wobec poprzednich popołudniowych godzin w dni robocze. Dzięki temu skumulowany oglądalność programu wzrosła do poziomu 370-510 tysięcy widzów (parametr RCH w badaniach oglądalności wykonywanych przez firmę AGB Nielsen dla TVP).

Równolegle z emisją na antenie telewizyjnej program jest emitowany w internecie na TVP Stream. Natomiast później odcinki „Astronarium” są także dostępne nieodpłatnie na www.astronarium.pl oraz na YouTube pod adresem www.youtube.com/c/AstronariumPl. Dodatkowy zasięg w internecie na stronach TVP to kilkanaście tysięcy odsłon.

Program można zobaczyć nie tylko w telewizji, ale z okazji rozmaitych wydarzeń popularyzujących naukę. W kwietniu podczas XV Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki odcinki „Astronarium” wyświetlano w bardzo nietypowej formie - na czaszy 32-metrowego radioteleskopu w Piwnicach koło Torunia. We wrześniu były jednym z filmów prezentowanych podczas „Poznańskich pokazów filmów o kosmosie” dla widzów indywidualnych i dla grup szkolnych. Odcinki programu wykorzystywano także podczas imprez organizowanych z okazji całkowitego zaćmienia Księżyca pod koniec września 2015 r. np. w Grudziądzu i Truszczynach. Specjalny pokaz odbył się też w Niepołomicach podczas konferencji dla nauczycieli "Astronomia XXI wieku i jej nauczanie".

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,770,120 unikalne wizyty