Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

astroturystyka

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka





Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 19-4-2024 08:27:20

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

Stellarium Web

TheSkyLive

Położenie JWST
Where is WEBB


ARTEMIS
ARTEMIS-1


Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
5282 planet

Astropogoda

Pogoda



sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera




Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Ostatnie zbliżenie sondy Cassini do księżyca Enceladus

Sondy Cassini, Enceladus Jeden z zobrazowanych podczas bliskiego przelotu obszarów Enceladusa to bogaty w ułożone równolegle uskoki i bruzdy rejon Samarkand Sulci / Źródło: NASASonda Cassini zaczęła transmitować dane zebrane podczas swojego ostatniego, bliskiego przelotu w pobliżu Enceladusa, jednego z najbardziej intrygujących satelitów Saturna.

Misja Cassini rozpoczęła się w 1997 roku, kiedy sonda, wraz z próbnikiem Huygens, rozpoczęła swą podróż w kierunku znanej z gigantycznego układu pierścieni oraz drugiej po Jowiszu największej planety Układu Słonecznego. W 2004 r. dotarła do celu stając się sztucznym satelitą Saturna.


Plan badania całego układu Saturna, włącznie z jego całą gromadą księżyców, uległ niedługi czas po dotarciu do celu różnym zmianom. Cassini odkrył bowiem bardzo szybko geologiczną aktywność jednego z księżyców – Enceladusa. Operatorzy dodali do planu badania więcej bliskich przelotów w pobliżu tego obiektu, w celu zebrania dokładniejszych danych.

W 2005 r. sonda trzykrotnie przeleciała w pobliżu Enceladusa, odkrywając jego cienką atmosferę. Zaobserwowano również w okolicach bieguna południowego zjawisko przypominające ziemskie gejzery, w trakcie których na powierzchnię wydostawała się para wodna i cząsteczki materii organicznej. Wskazywało to na występowanie pod powierzchnią wody w stanie ciekłym.

Cassini, Enceladus Północne terytoria Enceladusa zobrazowane w czasie ostatniego w historii tak bliskiego przelotu sondy Cassini w pobliżu tego obiektu / Źródło: NASAEnceladus jest szóstym co do wielkości naturalnym satelitą Saturna, odkrytym w 1789 roku przez Williama Herschela. Jest on stosunkowo niewielki (średnica ok. 500 km), a swe imię otrzymał po mitycznym gigancie. Odległy i tajemniczy glob dopiero niedawno odsłonił rąbek tajemnicy. O niezwykłej wewnętrznej budowie Enceladusa dowiedzieliśmy się właśnie dzięki sondzie Cassini.

19 grudnia, o godzinie 18:49 czasu polskiego, sonda Cassini wykonała ostatni tak bliski, dwudziesty drugi w historii, przelot nad Enceladusem. Przelot nastąpił na wysokości 4999 kilometrów nad powierzchnią księżyca. Warto przypomnieć, że w celu dokładnego zbadania składu chemicznego materiału wyrzucanego przez gejzery, sonda Cassini przeleciała 28 października na wysokości zaledwie 50 kilometrów nad powierzchnią.

Dziś już wiadomo, że pod lodową skorupą Enceladusa znajduje się globalny ocean. Jak na razie wykryto jednak gejzery jedynie w okolicach południowego bieguna tego księżyca. Sonda dostarcza informacji, które w dłuższej perspektywie czasowej będą stanowić jedno z najlepszych jakościowo źródeł danych.

Cassini wykona jeszcze kilka przelotów obok Enceladusa w czasie nadchodzących miesięcy, jednak minimalna odległość przelotu wyniesie już minimum czterokrotność dystansu z 19 grudnia. Będą to ostatnie przeloty obok Enceladusa przed planowanym zakończeniem misji w 2017 roku.

(NASA)

Źródło: Kosmonauta.net


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
30,244,844 unikalne wizyty