Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-10-2021 00:37:43

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Nauka, czyli po co to komu

Sekcja Astronomiczna MindCuber for LEGO MINDSTORMS NXT KOnstrukcja naszego Lego układacza kostki RubicaNaukowcem nie można zostać. Ani po studiach, ani po szkole średniej czy gimnazjum. Naukowcem po prostu się rodzimy. I od urodzenia cały czas poznajemy otaczający nas świat przez jego odkrywanie aż do momentu gdy dorośniemy. I choć wśród całego społeczeństwa jest stosunkowo niewielu dorosłych naukowców, co znaczy, że część z nas nie dorasta, to jednak w każdym z nas pozostaje coś z naszego naukowego dzieciństwa. Wystarczy wtedy, że popatrzymy przez teleskop a iskra odkrywcy budzi się w nas ponownie. Warto jej nie zgasić. Życie nabiera wtedy intensywnych barw.Tak właśnie staramy się nie dorastać na każdych spotkaniach miłośników astronomii z żagańskiej sekcji. Od kilku tygodni rozwijamy swoją inteligencję z zamiarem podwyższenia jej o całe 7%. Choć za oknem pogoda nas nie oszczędza. My czerpiemy z życia garściami. Co nie znaczy, że wszystko idzie jak z płatka.

Za nami są już pierwsze doświadczenia z kultową kostką Rubika. Poznaliśmy jej historię oraz poczesne miejsce w kulturze masowej. Jej wersja 3x3x3 trafiła ponownie do naszych rąk i poznajemy kolejne algorytmy jej układania. Nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie podjęli się zaprząc do pracy jakiegoś robota. Najszybszy robot układa kostkę w 3 sekundy. Człowiek bije rekord na poziomie 5 sekund. Niektórym w tym czasie udaje się ją zaledwie podnieść ze stołu.

Hubert podjął się zadania zbudowania takiej konstrukcji naszego układacza. Hubert chodzi dopiero do 6 klasy, ale jest zapalonym budowniczym wszelkich konstrukcji, a po podnośniku widłowym przyszedł czas na poważniejsze wyzwanie. Taki projekt niesie za sobą potrzebę poznania wielu zagadnień czasami zupełnie niezwiązanych z rozwiązywanym problemem.

Spinanie klocków to często nie lada wyzwanie. Naszego LEGO NXT jest do tego wspaniale przystosowane. Ale praca wymaga czasu. Pod rodzę dopadła go jeszcze choroba, co prawie wiosną nie jest żadnym wyjątkiem, ale wyłącza nas na dłuższa chwilę. On jednak nie porzucił zadania, a po ozdrowieniu ze zdwojoną siłą powrócił do swojej pracy.

Kolejnym problemem było wgranie nietypowego oprogramowania, które w pierwszej kolejności wymagało aktualizacji firmaware. Z jakiegoś powodu operacja się nie powiodła i trzeba było dogłębnie serwisować naszego NXT.Niedawno zmodyfikowane łącze naszego dostępu do Internetu sprawia ciągle problemy i trzeba było tez znaleźć obejście tej trudności. Ale jak dzisiaj żyć przez tydzień bez dostępu do globalnej sieci? A my do tego musimy pracować.

Z tego samego powodu cierpi nasz projekt poszukiwania planetoid. Brak dostępu do bazy JPL i innych uniemożliwia skuteczną analizę materiału zdjęciowego. Musimy z tym projektem poczekać na naprawę łącza i to jeszcze kilka dni.

Hubert z pomocą kolegów z sekcji doprowadził do końca projekt i w dniu wczorajszym maszyna ruszyła do pracy. Uruchomienie zawsze wiąże się z pokonaniem różnych trudności. Gdzieś źle wpięty klocek blokuje silnik, a odwrotnie podłączone taśmy transmisji sygnałów zablokowały konstrukcję. Poprawki i poprawki i jeszcze raz poprawki pozwoliły wreszcie uruchomić naszego robota.

Zadanie realizuje w kilku krokach. Zaczyna od analizy rozkładu kostek obracając ją i czytając czujnikiem koloru poszczególne kolory. W kolejnym kroku układa kostkę Rubika bez niczyjej pomocy. Pod warunkiem, że starczy mu prądu. Niestety nasza bateria nie wytrzymała kilku godzin prób, tym bardziej, że już wcześniej pracowała przy poprzednich projektach. Ładowanie trochę potrwa, bo jeszcze nie jest do końca zaformowana.

Tak to właśnie przebiega praca naukowca-odkrywcy. Dotarcie do celu wymaga determinacji a czasem pomocy kolegów. W zespole łatwiej jest rozwiązać problemy i pokonać trudności. Tak jest i tym razem.

planetarium Poszycie planetarium będzie wielokolorowe. Tu Stefan maluje je na zielono - jedna z części.Nasze planetarium nabiera kolorów i to w dosłownym znaczeniu. Segmenty z których się ono składa malowane są po kolei na zielono, niebiesko czerwono i żółto. Tak o to powstaje nie tylko funkcjonalna pomoc dydaktyczna, ale i ładna pomoc dydaktyczna. Za tydzień kładziony jest ostatni kolor i rozpoczniemy ponowny jego montaż.

Poświęciliśmy tez chwilę na obchody poniedziałkowego Międzynarodowego Dnia Liczby Π. 14 marca obchodzone jest każdego roku święto ludolfiny, jak nazywamy tę niezwykłą liczbę niewymierną. Dla przypomnienia wszyscy musieli wykonać pewne doświadczenie polegające na wyznaczeniu jej wartości z bezpośredniej definicji tej liczby. Efekty zaskoczyły wszystkich, ale wyjaśnienie było dość proste. Wybraliśmy trzech różnych przedstawicieli okręgu. Była to rurka z kartonu, obrotowa mapa nieba i krążek CD. Po zmierzeniu średnicy przeszedł czas na nitkę i pomiar obwodu koła. Wyniki dwóch pierwszych wyborów nie były dokładne na drugiej pozycji po przecinku, ale krążek CD spisał się dość nieźle. Przyczyna tego faktu wynika z jakości wykonania płyty CD. Jest ona niezwykle precyzyjnie wykonana z racji jej szybkiego wirowania w stacji komputera. Gdyby była złej jakości szybko by się rozpadła. A tak mogliśmy za jej pomocą wyznaczyć wartość 3.14. a co dalej? Przecież liczba ta jest znana z dokładnością do 2 mln pozycji po przecinku? Do tego celu służą zaawansowane metody matematyczne. Jedne spisują się lepiej a inne gorzej. Takich obliczeń nie da się wykonać na poziomie szkoły podstawowej, ale za pomocą programu komputerowego napisanego w języku Python da się wszystko zrobić. Taki program powstanie na kolejnych zajęciach, no chyba, że naprawią łącze do Internetu lub poprawi się pogoda. Wtedy nas nie ma. Wsiąkamy w otchłań astronomii.Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,770,386 unikalne wizyty