Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 20:07:56

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Teleskop Hubble'a zbadał niezwykle masywne gwiazdy

Astronomia Teleskop Hubble Zdjęcie centralnego obszaru Mgławicy Tarantula w Wielkim Obłoku Magellana. W prawej dolnej części widać gromadę gwiazd R136, zawierającą wiele masywnych gwiazd. Źródło: NASA, ESA, P Crowther (University of Sheffield).Naukowcy wykorzystali Kosmiczny Teleskop Hubble'a do zidentyfikowania dziewięciu gwiazd o masach przekraczających 100 mas Słońca. Znajdują się one w jednej z gromad w sąsiadującej z Drogą Mleczną galaktyce.


Gęsta gromada młodych gwiazd R136 ma kilka lat świetlnych średnicy i znajduje się w Mgławicy Tarantula w Wielkim Obłoku Magellana – galaktyce będącej sąsiadką naszej rodzimej Drogi Mlecznej. Odległość do tej galaktyki wynosi około 170 tysięcy lat świetlnych.

Astronomowie wiedzieli już od jakiegoś czasu, że gromada R136 zawiera masywne gwiazdy, w tym cztery o masach ponad 150 razy większych niż masa Słońca, a wśród nich najmasywniejszą znaną gwiazdę we Wszechświecie: R136a1 o masie ponad 250 mas Słońca. Te cztery przypadki odkryto w 2010 roku. Teraz nowe obserwacje ujawniły pięć kolejnych gwiazd o masach ponad 100 mas Słońca oraz dziesiątki innych, o masach przekraczających 50 mas Słońca. Wszystkie one są też niezwykle jasne. Dziewięć najbardziej masywnych gwiazd w gromadzie świeci razem 30 milionów razy jaśniej niż Słońce. Oprócz tego są to obiekty bardzo młode, ocenia się, że gromada ma zaledwie 2 lub 3 miliony lat (dla porównania wiek Słońca to 4,6 miliarda lat).

Masywne, młode, gorące gwiazdy, świecą intensywnie w zakresie promieniowania ultrafioletowego i właśnie zdolność Kosmicznego Teleskopu Hubble'a do rejestracji fal elektromagnetycznych z tego zakresu wykorzystano w badaniach. Udało się także zbadać wypływy materii z monstrualnych gwiazd. Obiekty te wyrzucają każdego miesiąca w przestrzeń kosmiczną materię o masie równej masie Ziemi. Prędkość traconej w ten sposób materii osiąga 1 proc. prędkości światła.

Istnieją sugestie, że tak masywne gwiazdy powstają w wyniku połączenia się dwóch mniejszych gwiazd w ciasnych układach podwójnych. Ale, jak mówią naukowcy, z tego co wiadomo o częstotliwości takich gwiezdnych kolizji, scenariusz ten nie mógł zajść w przypadku większości z gwiazd w gromadzie R136. Wynika z tego, że najprawdopodobniej pochodzą one ze standardowych procesów powstawania gwiazd.

Badania będą kontynuowane, aby lepiej poznać pochodzenie „gwiazd wagi ciężkiej”. Naukowcy mają nadzieję na odnalezienie także ciasnego układu podwójnego w gromadzie R136, złożonego z bardzo masywnych gwiazd. Taki układ może w toku swojej ewolucji doprowadzić do powstania pary czarnych dziur, które później połączą się ze sobą, wytwarzając przy tym fale grawitacyjne.

Wyniki badań przeprowadzonych przez międzynarodowy zespół naukowców opublikowano w czasopiśmie „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”. Kierownikiem grupy badawczej był Paul A. Crowther z University of Sheffield w Wielkiej Brytanii.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,574,963 unikalne wizyty