Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 14-4-2021 18:23:19

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Znaleziono rotującą gwiazdę neutronową w Galaktyce w Andromedzie

Astronomia Galaktyka w Andromedzie (M31) Galaktyka w Andromedzie (M31) oraz krzywa zmian blasku rentgenowskiego obiektu 3XMM J004301.4+413017. Źródło: Andromeda: ESA/Herschel/PACS/SPIRE/J. Fritz, U. Gent/XMM-Newton/EPIC/W. Pietsch, MPE; dane: P. Esposito et al. (2016). Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) poinformowała, że dzięki danym z jej obserwatorium XMM-Newton udało się odkryć pierwszą obracającą się gwiazdę neutronową w rentgenowskim układzie podwójnym w galaktyce M31, jednej z sąsiadek naszej Drogi Mlecznej.


Galaktyka w Andromedzie, oznaczana jako M31, jest widoczna nawet gołym okiem. Znajduje się około 2,5 miliona lat świetlnych od nas i wiadomo, że M31 oraz Droga Mleczna pędzą w swoim kierunku i kiedyś zapewne się zderzą. Podobnie jak nasza, galaktyka M31 także posiada ramiona spiralne.

M31 jest częstym obiektem obserwacji wykonywanych przez astronomów. Ale pomimo dokładnych badań do tej pory nie wykryto w niej gwiazd pewnej klasy: obracających się gwiazd neutronowych. Gwiazdy neutronowe są pozostałościami po wybuchach supernowych, są to obiekty o rozmiarach rzędu 10-20 km. W tak niewielkim obiekcie mieści się masa całej gwiazdy, co powoduje, że obiekty te są niezwykle gęste. Łyżeczka materii z gwiazdy neutronowej ma masę kilku miliardów ton.

Jeżeli oś obrotu gwiazdy neutronowej jest odpowiednio ułożona względem Ziemi, to możemy obserwować regularne pulsy promieniowania (najczęściej radiowego), jak byśmy patrzyli na latarnię morską. Gdy obserwujemy tego typu pulsy, to gwiazdę neutronową nazywa się pulsarem. Oprócz pulsarów radiowych istnieją także rentgenowskie, w których pulsy promieniowania pochodzą od gorącego gazu spadającego w polu magnetycznym w kierunku gwiazdy.

Naukowcy przebadali archiwalne dane z zakresu rentgenowskiego z kosmicznego obserwatorium XMM-Newton. Dane te obejmowały lata od 2000 do 2013, ale dopiero niedawno wykryto w nich sygnał od nietypowego źródła pasującego do obracającej się gwiazdy neutronowej w rentgenowskim układzie podwójnym. Obiekt 3XMM J004301.4+413017 obraca się raz na 1,2 sekundy i posiada towarzyszącą gwiazdę z okresem obiegu 1,3 dnia.

„Opierając się na dotychczasowych sukcesach w przypadku Drogi Mlecznej, spodziewaliśmy się wykryć periodyczne sygnały także wśród najjaśniejszych rentgenowskich obiektów w Galaktyce w Andromedzie. Jednak jasne pulsary rentgenowskie są dość rzadkie, więc nie było absolutnej pewności, że je tam znajdziemy” - tłumaczy Gian Luca Israel z INAF-Osservatorio Astronomica di Roma we Włoszech, jeden z autorów publikacji opisującej odkrycie.

Aby lepiej poznać cechy tego rzadkiego rentgenowskiego układu podwójnego z gwiazdą neutronową, potrzebne będą dalsze obserwacje. Astronomowie mają nadzieję wykonać je m.in. przy pomocy przyszłego obserwatorium rentgenowskiego ATHENA, które zostanie wystrzelone przez Europejską Agencję Kosmiczną.Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,574,549 unikalne wizyty