Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 10-4-2021 16:11:04

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

IASC kampania PanStarrs

Sekcja Astronomiczna IASC Przykładowe zdjęcia z obecnego projektu IASC PanStarrsOd 31 marca rozpoczęła się nowa kampania poszukiwania planetoid. Projekt IASC (The International Astronomical Search Collaboration) jest projektem w dużej części edukacyjnym i skierowanym do młodzieży w różnym wieku i początkujących miłośników astronomii. Polega on na analizie przekazywanych pakietów zdjęć wykonanych w pewnych odstępach czasu z wykorzystaniem dedykowanego programu Astrometrica. To znacząco ułatwia realizacje działań przez młodych naukowców-odkrywców. Dzięki projektowi można zasmakować w byciu naukowcem, a przy okazji odkryć rzeczywiste nowe obiekty układu słonecznego.


Na czym polega zadanie?
Ze specjalnego serwera pobiera się pakiet zdjęć w formacie FITS. Tym razem jest to kampania PanStarrs więc i zdjęcia są z tego projektu. Zdjęcia wczytujemy do wspomnianego programu Astrometrica i w pierwszej kolejności dokonujemy tzw. Poszukiwania automatycznego, czyli przez program. Zależnie od wydajności komputera może to potrwać nawet 20-30 minut. Jeśli program doszukał się jakichś obiektów należy dokonać weryfikacji i ewentualnie nazwać nowe obiekty.

W drugiej kolejności dokonywane jest porównanie zawartości zdjęć z bazami danych obiektów. Po tym etapie tez trzeba dokonać odpowiedniej weryfikacji wyników. A na koniec trzeba jeszcze zdjęcia przeszukać manualnie. Dokonuje się tego przeglądając zdjęcia z zestawu kawałek po kawałku. Szukamy tu także przemieszczających się obiektów względem kolejnych zdjęć. Znalezione nowe obiekty należy zaznaczyć i nazwać.

Cały proces może zając od 1 do 2 godzin, a na początku nawet więcej. W tej kampanii do przebadania są dwa pakiety po 4 zdjęcia dla każdego polskiego teamu, który został powołany w ramach działań Pana Leszka Mankiewicza, którego większość zna z projektu EUHOU i wielu innych działań.

Zadanie wydawałoby się łatwe ale szybko zmienimy zdanie siadając do tej pracy. Jest wymagające pod względem dokładności i samokrytyki. Każdy chciałby zostać odkrywcą nowej planetki, ale nie powinno się tworzyć bytów ponad wszelką potrzebę. Ich zweryfikowanie zajmuje kolejnym osobom koordynatorom i naukowców masę czasu, a nasze zadanie jest takie by im tęp racę ułatwić a nie utrudnić. Trzeba też poświęcić swój czas, bo jak zauważyliście kampania zaczęła się w okolicach świąt. Trzeba było się przygotować, a wielkanocne jaka temu nie sprzyjały, stąd pewne zająknięcia na starcie. Nowe pakiety tzw. Sety pojawiają się z różną regularnością, więc śledzenie serwera z z danymi to kolejna praca, bo na przeanalizowanie zdjęć jest zaledwie 72 godziny, a przygotowany raport trzeba jeszcze zweryfikować choćby pod względem formalnym, aby już na wstępie nie został on odrzucony z powodu braku przecinka lub odstępu między wierszami.

Zaangażowanie może zostać nagrodzone odkryciem przez zespół nowej, nieznanej jeszcze planetoidy. Odkrycie wiąże się z umieszczeniem nazwiska odkrywcy w bazie nowego obiektu, a czasem nawet prawem do nazwania takiego obiektu. Takie zdarzenia miały już miejsce w poprzednich latach z udziałem naszej, polskiej młodzieży. Wszystko więc w rękach (a raczej oczach) poszukiwaczy.

PanStarrs - IASC Przykładowa animacja z przemieszczającym się obiektem - na czerwono - może on być poszukiwana planetoidą, ale to jeszcze do surowej i żmudnej weryfikacji
Kliknij by powiększyć i zobaczyć opis
Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,549,583 unikalne wizyty