Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 10-4-2021 16:08:17

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Planeta swobodna koło US

Astronomia slowaKluczowe Artystyczna wizja samotnej planety wielkości Jowisza. WikipediaOdkryto swobodnie poruszającą się planetę w niedalekim sąsiedztwie Układu Słonecznego

Astronomowie odkryli jedną z najmłodszych i najjaśniejszych tzw. swobodnie poruszających planet, a ściślej: obiektów podobnych do planet, czyli takich, które przemierzają przestrzeń kosmiczną samotnie, bez gwiazdy. O odkryciu poinformował instytut Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie.


Obiekt oznaczony jako 2MASS J1119–1137 ma od czterech do ośmiu mas Jowisza, co plasuje go w kategorii mas planetarnych. Naukowcy znaleźli go dzięki danym z obserwatorium NASA o nazwie Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE), a także z teleskopów naziemnych.

Obiekt zwrócił uwagę badaczy ze względu na nietypowe charakterystyki jego światła – emituje znacznie więcej promieniowania w podczerwieni, niż by się spodziewano dla obiektu starego i chłodnego. Ale podobne charakterystyki światła mogą mieć też znacznie powszechniejsze, odległe, stare, czerwone gwiazdy znajdujące się na obrzeżach Drogi Mlecznej, bowiem gdy ich światło przechodzi przez wielkie obłoki pyłu, staje się bardziej czerwone. Łatwo więc o pomyłkę.

Wiedząc o możliwych źródłach pomyłek, badacze dokładnie sprawdzili obiekt 2MASS J1119–1137 za pomocą spektrografu FLAMINGOS-2, pracującego na ośmiometrowym teleskopie Gemini South w Chile. Zebrane dane potwierdziły, że mamy do czynienia z obiektem z zakresu mas planetarnych, znajdującym się w nieodległym galaktycznym sąsiedztwie Słońca, a nie z odległą gwiazdą.

Dalsze badania pozwoliły ustalić wiek obiektu. Pierwsze szacunki wskazywały na wiek młodszy niż 200 milionów lat. Dokładniejsze analizy danych ze spektrografu FIRE na 6,5-metrowym teleskopie Baadego w Chile pozwoliły na pomiary ruchu obiektu w kierunku naszej linii widzenia do niego (stosując pomiary przesunięcia linii widmowych na skutek efektu Dopplera). Łącząc ten wynik z pomiarami ruchu obiektu po niebie (czyli prostopadle do linii widzenia), można było spróbować dokładniej określić jego przynależność do pobliskich zgrupowań gwiazd (porównując m.in. kierunki ruchu w Galaktyce). Okazało się, że obiekt 2MASS J1119–1137 jest związany z młodą grupą ponad dwudziestu gwiazd, które poruszają się w przestrzeni we wspólnym kierunku i których wiek oceniany jest na 10 milionów lat. Grupa ta nosi nazwę asocjacji TW Hydrae.

„Udowodnienie, że 2MASS J1119–1137 należy do asocjacji TW Hydrae, wskazuje, że obiekt ma zaledwie około 10 milionów lat” uważa Jonathan Gagné z Carnegie Institution for Science w Waszyngtonie.

Przynależność do asocjacji TW Hydrae pozwala też określić odległość do obiektu na 95 lat świetlnych. Jego obserwowana jasność przy uwzględnieniu tej odległości, umożliwia ustalenie jasności absolutnej i 2MASS J1119–1137 prawie otarł się o rekord w tej kategorii wśród swobodnie poruszających się obiektów o masach planetarnych. Wyprzedza go jednak odkryty trzy lata temu obiekt PSO J318.5−22, który ma 23 miliony lat i jest masywniejszy.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „The Astrophysical Journal Letters”.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,549,570 unikalne wizyty