Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 25-10-2021 00:54:20

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4761 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne


III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Opublikowano katalog odległości do ponad 100 tysięcy gwiazd

Astronomia USNO Robotic Astrometric Telescope USNO Robotic Astrometric TelescopeO tym, jak daleko od nas znajduje się gwiazda astronomowie mogą wywnioskować mierząc tzw. paralaksę. Obserwatorium Morskie Stanów Zjednoczonych (USNO) opublikowało nowy katalog zawierający wyznaczone w ten sposób dystanse do 112 tys. gwiazd, który nazwano „URAT Parallax Catalog”.


Paralaksa to pozorna zmiana pozycji gwiazdy na niebie spowodowana prowadzeniem obserwacji z różnych punktów, na przykład w różnym okresie roku, gdy Ziemia znajduje się w innym miejscu swojej orbity. Znając odległość pomiędzy miejscami obserwacji i mierząc kąt, o jaki różni się pozycja gwiazdy na niebie, można dzięki prostej trygonometrii obliczyć odległość do gwiazdy.

Przenosząc tę sytuację na przykład z życia codziennego, jeśli spojrzymy na bliski obiekt (np. drzewo albo znak drogowy) widoczny na tle dalszych obiektów (np. lasu albo budynków), a następnie przemieścimy się i ponownie spojrzymy na bliski obiekt, to jego widok na tle dalekich obiektów zmieni się. Można to też łatwo zaobserwować jadąc samochodem lub pociągiem – obiekty bliskie wydają się przesuwać szybciej, a obiekty dalekie wolniej.

Gwiazdy są zbyt daleko, aby można było zaobserwować ich paralaksę nieuzbrojonym okiem, astronomom udało się to dopiero wówczas, gdy odpowiedniemu udoskonaleniu uległa technika obserwacji teleskopami. Pierwszych pomiarów paralaks gwiazd dokonano w XIX wieku.

Nowy katalog powstał dzięki obserwacjom wykonywanym teleskopem robotycznym o nazwie USNO Robotic Astrometric Telescope (URAT), stąd nazwa katalogu: URAT Parallax Catalog (UPC). Jest to największy katalog paralaks gwiazd od czasów publikacji katalogu z misji satelity Hipparcos w 1997 roku, który objął prawie 120 tysięcy gwiazd.

Obserwacje prowadzono przez trzy lata w Naval Observatory Flagstaff Station (NOFS) w Arizonie astrografem o szerokim polu widzenia. Teleskop ten ma większy graniczny zasięg w jasnościach gwiazd niż miał satelita Hipparcos. Obserwowane były gwiazdy aż do 17 magnitudo, łącznie ponad 200 milionów gwiazd. Większość z nich jest zbyt daleko, aby uzyskać wiarygodny pomiar paralaksy, udało się to dla prawie 112 tysięcy obiektów. Astronomowie Charlie Finch oraz Norbert Zacharias z USNO zmierzyli paralaksy trygonometryczne dla 58 tysięcy gwiazd, które już wcześniej posiadały wyznaczenia tej wartości, a dla około 53,5 tysiąca gwiazd dokonano pierwszych wyznaczeń paralaks. Średnia precyzja wyznaczenia wyniosła 4 milisekundy łuku.

Najbliższa spośród gwiazd w nowym katalogu, do których nie znano wcześniej paralaks, znajduje się w odległości 25 lat świetlnych od nas. Jest to bardzo bliskie sąsiedztwo Słońca w Drodze Mlecznej. Najbliższa względem Słońca gwiazda znajduje się około 4 lata świetlne od nas, natomiast cała galaktyka ma rozmiary około 100 tysięcy lat świetlnych.

Katalog został opublikowany w Centre de Donnees Astronomiques (CDS) w Strasburgu we Francji, a jego kopie są dostępne w innych centrach danych na całym świecie.

Astronomowie spodziewają się niedługo jeszcze większej liczby wyznaczeń odległości do gwiazd, bowiem podobne obserwacje prowadzone są także w ramach projektu PanSTARRS, który używa większego teleskopu niż USNO. Z kolei około 2018 roku powinny pojawić się pierwsze wyniki z prowadzonej przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) misji kosmicznej Gaia, która ma dokonać pomiarów dla miliarda gwiazd.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.plPrzeczytaj więcej:
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
24,770,508 unikalne wizyty