Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Serwis Astro - 30 lat AstroDoświadczenia!

Astro Schopy
 Firma ScopeDome

Planeta Oczu

Astrocentrum

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Księżyc


Data: 10-4-2021 15:56:07

faza

Słońce

Na niebie


La Lune

Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS


The current position of the ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4270 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda


wyładowania atmosferyczne

III Prawo Keplera
Czytelnia


dwumiesięcznik

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Losowa Fotka

Zaobserwowano oznaki formowania się planet w dysku wokół gwiazdy

Astronomia ALMA Rozmieszczenie gazu HCO+ (kolor niebieski) oraz pyłu (kolor czerwony) w dysku wokół HL Tauri. Elipsami wskazano położenie przerw w dysku. Źródło: ALMA (ESO/NAOJ/NRAO), Yen et al. Sieć radioteleskopów ALMA przeprowadziła obserwacje dysku wokół gwiazdy HL Tauri, w którym widoczne są przerwy spowodowane najprawdopodobniej niedawno uformowanymi w nim planetami. Dzięki nowym analizom danych uzyskano więcej argumentów za tą hipotezą.


Obraz dysku wokół HL Tauri został opublikowany w listopadzie 2014 r., ale naukowcy dalej zgłębiali temat i teraz, dzięki zastosowaniu do dotychczasowych danych nowej techniki ich analizy, mają więcej dowodów potwierdzających początkową hipotezę o planetach.

Wiadomo, że dyski wokół młodych gwiazd zawierają gaz i pył, przy czym gazu jest zazwyczaj około 100 razy więcej niż pyłu. Zespół naukowców, którym kierowali dr Hsi-Wei Yen z Academia Sinica Institute of Astronomy and Astrophysics na Tajwanie oraz prof. Shigehisa Takakuwa z Kagoshima University w Japonii, skupił się więc na dokładnym zbadaniu rozmieszczenia gazu w dysku.

Jeśli dostrzeżone wcześniej przerwy w rozmieszczeniu pyłu są spowodowane zaburzeniami związanymi z własnościami pyłu, to nie powinno to bezpośrednio wpływać na gaz, zatem nie powinno być przerw w gazowej składowej dysku. Z kolei gdyby przerwy w składowej pyłowej były spowodowane grawitacją od formujących się planet, to powstałyby również przerwy w składowej gazowej.

Naukowcy wyłuskali z danych z „2014 ALMA Long Baseline Campaign” informacje dotyczące emisji od cząsteczek gazu HCO+ oraz dodatkowo zsumowali emisje w pierścieniach, aby zwiększyć czułość. Pozwoliło to na uzyskanie mapy rozmieszczenia gazu w dysku.

Okazało się, że w gazowej składowej dysku także występują przerwy, w odległościach 28 i 69 jednostek astronomicznych od gwiazdy (jednostka astronomiczna jest równa średniej odległości Ziemi od Słońca). Co więcej, odległości te odpowiadają wykrytym kilka miesięcy temu przerwom w dysku pyłowym. Mamy więc kolejny argument przemawiający za istnieniem tam bardzo młodych planet.

Badania pokazały także, że gęstość gazu jest wystarczająco duża do stworzenia planety w pobliżu wewnętrznej przerwy. Porównanie struktury tej przerwy z modelami teoretycznymi wskazuje, że planeta może mieć masę 0,8 masy Jowisza. Natomiast pochodzenie zewnętrznej przerwy pozostaje niejasne. Być może utworzyła ją planeta o masie 2,1 razy większej niż masa Jowisza, ale jak na razie nie ma co do tego pewności.

ALMA to olbrzymia sieć radioteleskopów pracująca na płaskowyżu Chajnantor w Chile na wysokości 5000 metrów n.p.m. Obserwatorium zainaugurowano w 2013 roku. ALMA to międzynarodowy projekt, w którym Europę reprezentuje Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO), organizacja, do której od ubiegłego roku należy także Polska.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl


Przeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
23,549,519 unikalne wizyty