Kalendarz

<< Marzec 2020 >>
Po Wt Śr Cz Pi So Ni
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Brak wydarzeń.

Partnerzy

Astro-Miejsca


URANIA

100 lat IAU

IAU

Centrum Nauki Kepler

Planetarium Wenus

ERC

Centrum Nauk Przyrodniczych

Orion,serwis,astronomii,PTA

POLSA

Astronomia Nova

Astronarium

forum astronomiczne

IPCN

Portal AstroNet

Puls Kosmosu

Forum Meteorytowe

kosmosnautaNET

kosmosnautaNET

Nauka w Polsce

astropolis

astromaniak

PTMA

PTR

heweliusz

heweliusz

ESA

Astronomers Without Borders

Hubble ESA

Space.com

Space Place

Instructables

Tu pełno nauki

Konkursy

Olimpiady Astronomiczne
Olimpiada Astronomiczna przebiega w trzech etapach.
Zadania zawodów I stopnia są rozwiązywane w warunkach pracy domowej. Zadania zawodów II i III stopnia mają charakter pracy samodzielnej. Zawody finałowe odbywają się w Planetarium Śląskim. Tematyka olimpiady wiąże ze sobą astronomię, fizykę i astronomiczne aspekty geografii. Olimpiady Astronomiczne


Urania Postępy Astronomii - konkurs dla szkół


astrolabium

Organizatorem konkursu astronomicznego jest Fundacja dla Uniwersytetu Jagiellońskiego a patronat nad akcją sprawuje Obserwatorium Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika będące instytutem Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Zobacz szczegóły »

astrolabium

konkurs, astronomiczny

AstroSklepy

Astro Schopy
Uniwersał

Planeta Oczu

Astrocentrum

Aktualnie online

> Gości online: 3

> Użytkowników online: 0

> Łącznie użytkowników: 1
> Najnowszy użytkownik: jacek

Odwiedziny gości

Dziś:2,373
Wczoraj:1,930
W tym tygodniu:10,678
W tym miesiącu:50,614
W tym roku:172,302
Wszystkich:13,935,673

Ankieta

Gdzie jest Nowa Kelpera?

Lew

LMC

Rak

Wężownik

Smok

Rak

Wszystko o Nas

Logo SA GW, autor Jacek Patka

Forum Astronomiczne PL


BOINC

Classroom

FB

Słoneczny panel

>Dziś jest:

Wschód słońca: 5:41
Zachód słońca: 18:26
>Dzień trwa:
12 Godzin 45 minut
Jest krótszy od najdłuższego dnia o: 5:51
Dane dla:
Żagań
Szerokość: 51°37 N
Długość: 15°19 E
Imieniny obchodzą:
Aleksander, Doroteusz, Guntram, Renata, Ingbert, Joanna, Kastor, Malachiasz, Malkolm, Pryskus, Rogacjusz, Rogat
Dziś obchodzimy:
Niedziela Palmowa

Księżyc


Data: 28-3-2020 22:35:47

faza

Słońce

Na niebie


Mapa Nieba

TheSkyLive

CALSKY

Położenie ISS
The current position of the ISS
tranzyty ISS

Misja KEPLER

ZOONIVERSE odkrywanie planet

EPUP
4106 planet

Astropogoda

Pogoda


sat24, chmury, pogoda

III Prawo Keplera
Czytelnia


vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

Urania, numery archiwalne,przedwojenne

Light Pollution

M-WiFi

gwiazdy,zmienne,poradnik,gazeta,pdf,astronomia,pomiary

vademecum, miłośnika, astronomii, dwumiesięcznik, astronomia

astronomia amatorska

KTW'

Astronautilius

KTW'

kreiner, ziemia i wszechświat

kreiner, ziemia i wszechświat

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Tomasz, Rożek

poradnik, miłośnika, astronomii, książka, Rudż, Przemysław

atlas, nieba, książka, astronomia

atlas, księżyca, książka, astronomia

Poradnik Miłośnika Astronomii

Mądre Książki

Kwadrans z Keplerem

Wydarzenia I Piknik Naukowy,Centrum Nauki Keplera Pokazy astronomiczne w czasie pikniku naukowego w Zielonej GórzeW Polsce panuje bum na popularyzację nauki a astronomii szczególnie. W każdym bądź razie tak stwierdził redaktor naczelny Uranii Postępów astronomii w przedmowie do kolejnego numeru dwumiesięcznika. Czy tak jest naprawdę, czy jedynie odnosimy takie wrażenie trudno powiedzieć. W kraju nie możemy narzekać na jakikolwiek brak pikników, festynów czy innych tego typu imprez publicznych. Inną sprawą jest, czy tak właśnie wyobrażamy sobie popularyzację nauki w naszym społeczeństwie.


W dniu 23 lipca 2016r. z problemem tym postanowiło się zmierzyć Centrum Nauki Keplera, które kolejny już rok funkcjonuje w Zielonej Górze. Staraniami naszego wybitnego prof. Janusza Gila w jego ramach powstało również wymarzone planetarium Wenus. Składające się z dwóch obiektów Centrum – Planetarium Wenus i Centrum Nauk Przyrodniczych – zostało wyposażone w wiele wspaniałych i nowoczesnych technologii edukacyjnych do interaktywnej relacji z uczestnikiem-widzem. Do tego zebrano nieprzeciętny zespół ludzi o niezwykłej kreatywności. Już sam fakt uruchomienia i działania tego typu instytucji stanowi nie lada osiągnięcie. Warto bowiem wspomnieć, że województwo lubuskie nie należy do najprężniej rozwijających się województw a co za tym idzie ilość środków też bywa ograniczona.

Ale jak zauważył Pan Janusz Gil, mamy coś czego inni nie mają. Mamy Johannesa Keplera. A skąd? Oczywiście z Żagania. Przybył on do tego małego dzisiaj miasta, a wówczas stolicy dużego Księstwa Żagańskiego, w roku 1628, by uchronić siebie i rodzinę przed prześladowaniami religijnymi. Przypomnijmy tylko, że na tym tle w tamtych latach trwała Wojna Trzydziestoletnia. Już czas jej trwania przyprawia o ból głowy, a co dopiero jej przyczyny i skutki. Nie mniej Johannes Kepler zamieszkał w Żganiu i prężnie pracował na potrzeby Albrechta Eusebiusa Wenzeslausa von Wallensteina i jak się okazuje całego regionu. Bo badania historyków pokazują, że więcej przebywał w tzw. terenie niż w samym Żaganiu. Naprawiał, poprawiał, modernizował liczne urządzania i rozwiązywał liczne problemy naszej ludności.

I Piknik Naukowy,Centrum Nauki Keplera Spotkanie z Meteorytami i dr. Szymonem Kozłowskim, który jest ich kolekcjonerem i znawcą od wielu lat.Samego Keplera niektórzy wiążą jedynie z odkryciem przełomowych trzech Praw Keplera. Opisują one poprawnie ruch planet i ciał niebieskich w kosmosie. Potwierdziły one wyciągnięty wniosek przez Mikołaja Kopernika, że planety krążą wokół Słońca. Ich przełomowość stworzyła nową prawdziwą, jak określają to specjaliści, astronomię. Johannes pokazał jak za pomocą niezależnego i pewnego narzędzia jakim jest matematyka badać i opisywać naturę. Stworzył jako pierwszy narzędzie powszechnie stosowane przez naukowców do dnia dzisiejszego. Jest nim eksperyment myślowy. Za jego pomocą Einstein odkrył obie teorie względności, a wielu innych dokonało nie mniej wybitnych odkryć.

W Żaganiu Kepler dokończył swoją książkę pod tytułem „Sen”. Książka co prawda została wydana przez jego zięcia po śmierci Keplera, a w współcześnie została przetłumaczona na język polski i wydana przy pomocy władz Żagania. Była to pierwsza książka scieti fiction. Opowiadała o wymyślonej przez Keplera podróży na Księżyc. Z racji czasów w jakich Kepler ją tworzył nie mogły to być rozważania naukowe, bo za to mógłby skończyć na stosie jak Bruno lub przynajmniej z wyrokiem jak Galileusz. Ale ubranie jej treści w sen było dobrym wybiegiem i do tego niezwykle skutecznym. Jak się okazało, Kepler zawarł w niej wiele swoich trafnych spostrzeżeń o tym jak wygląda Ziemia z Księżyca, czy w ogóle jak taka wyprawa mogłaby przebiegać.

Postać Keplera była wytrwale popularyzowana przez prof. Janusza Gila do samej śmierci. Jak często powiadał uwielbiał Keplera i innych uczył tego samego, czyli miłości do nauki. W tym kontekście Centrum Nauki Keplera musiało zmierzyć się z wyzwaniem jakim było stanięcie na wysokości zadania, by stworzyć prawdziwą jakość organizując I Piknik Naukowy pod swoimi skrzydłami (23 lipca 2016r.). Dlatego znalazło się na pikniku wszystko to co mogłoby zainteresować współczesnego nam Jana Keplera – Johannes Kepler nie był Polakiem lecz Niemcem, dlatego pisownia jego nazwiska powinna być oryginalna, za to Jan Kepler to już nam współczesny humanista naszej narodowości zajmujący się wszelkimi naukami przyrodniczymi i nie tylko.

Znalazły się tu pokazy astronomiczne, doświadczenia fizyczne, gry i zabawy naukowe dla dzieci i wiele, wiele innych ciekawych prezentacji dających możliwość doświadczania nauki. Były szybowce i szkoła latania zaawansowanymi modelami akrobatycznymi, można było ściąć drzewo i jak prawdziwy leśnik oznakować je stemplem. Była też strefa relaksacji, do skutecznego odpoczywania zgodnie z najnowszymi odkryciami nauki w tym względzie. Do kompletu specjaliści prowadzili prelekcje, z których można było poznać tajniki meteorytów, fizyki, pogody czy odkrytych przez teleskop Keplera egzoplanet. W czasie obserwacji Słońca przez teleskopy można było zobaczyć aktywne rejony na naszej gwieździe, a teleskopy słoneczne prezentowały przepiękne protuberancje na krawędzi naszej gwiazdy. A gdy komuś jedna gwiazda to za mało, można było wejść do mobilnego planetarium i naładować akumulatory pod sztucznym nieboskłonem.

I Piknik Naukowy,Centrum Nauki Keplera Panoramiczne ujęcie stoiska obserwacji astronomicznych w których uczestniczyła Sekcja Astronomiczna jako Partner Centrum Nauki Keplera


Na stoiskach przygotowanych nie tylko przez Centrum Nauki Keplera, ale też przez licznych partnerów imprezy, toczyły się niekończące się rozmowy o wszystkim tym czym współczesna nauka i technologia się zajmuje. Bezpośredni kontakt z naukowcami i pasjonatami nauki to wspaniała sposobność, by wszyscy znaleźli wspólny język do przekazywania ogromnej wiedzy jaką nauka dzisiaj dysponuje. Taki piknik to również zlot wielu ciekawych ludzi nauki i tych z jej pogranicza. Takie spotkanie jest ważne również dla nich. Mają bowiem nie tylko okazję poznania się wzajemnie, nawiązania nowych kontaktów, ale i wymiany własnych doświadczeń.

Wydawać by się mogło, że czas wakacji to niefortunna chwila na organizację takiego przedsięwzięcia. Ale frekwencja pokazuje, że popularność nauki Keplera rośnie z każdym dniem, a zielonogórskie środowisko to wspaniałe miejsce na rozwijanie zainteresowań wiedzą ludzkości. Piknik to zaledwie jednodniowa impreza. Wystarczy to jednak by zasiać ziarno ciekawości w naszych umysłach. I niech ta ciekawość rozwija się w nas aż do następnego pikniku i kolejnych spotkań w murach Centrum Nauki Keplera.

Jacek PatkaPrzeczytaj więcej:

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
22,066,544 unikalne wizyty